
Svet detí je krehký, realita a fantázia majú k sebe veľmi blízko najmä do veku 10 rokov. A preto nie je vhodné, ak sa nevie odtrhnúť od počítačových hier alebo sledovania televízie. Samozrejme záleží aj na tom, aké hry a programy sleduje. No ale máloktoré dieťa si vyberie edukačný program, ak sa môže strieľať alebo biť a to najlepšie „naživo“ po sieti s kamarátmi.
Veľa robí aj vplyv okolia, dieťa v školskom veku je ako špongia, nasaje do seba názory spolužiakov, preberá ich záľuby, kopíruje ich zvyky. Úlohou rodiča je robiť filter, vysvetliť potomkovi, čo áno a čo už nie. Veľkú úlohu tu zohráva čas, ktorý s ním trávite po jeho príchode zo školy domov. Pokiaľ ste ešte 5 hodín v práci a potom sa venujete domácnosti, nebodaj si nosíte prácu aj domov, nečakajte, že váš Janko si sám sadne na zadok a bude sa svedomite pripravovať do školy či uprace si izbu. Najskôr iba zhodí tašku hneď v predizbe, schytí nejakú sladkosť a už bude prilepený k počítaču, kde sa môže strieľať, surfovať porno, proste všetko to, čo by ste najradšej nevideli a určite ani nevidíte.
Od počítača ho zrejme neodlepí ani vaše: „Ahoj, už som doma.“ Vstane až k večeri, na otázku, čo bolo v škole podá obligátnu odpoveď nič. Nečakajte, že ho to prejde. Je to na vás, aby ste ho vychovávali, nech to nerobia za vás násilné hry a nevhodní kamaráti. Pretože práve takto sa dieťa dostáva na šikmú plochu. Nájdite si na neho čas. Čo zanedbáte teraz, neskôr už nemusíte vedieť napraviť. Rozprávajte sa s ním. Nájdite si k nemu cestu. Najmä v puberte je to ťažké, ale ide to.
Na počítač mu vymedzte čas, napríklad 2 hodiny denne po úlohách. A to v čase, keď ste doma. Nech môžete nakuknúť do jeho izby a pozrieť sa, čo robí. Na Windows si urobte konto a heslo vašej ratolesti nehovorte. Síce dôvera je pekná vec, ale v tomto prípade je zvedavosť a tlak zo strany silnejší, ako snaha nesklamať vás. Na internete si prirobte filter na „zakázané stránky“ a tiež ho zaheslujte.
Nemyslite si, že týmto ste vyhrali. Deti bežiace zo školy rovno do internet klubu, to je tvrdá realita. Sedia tam 3-6 hodín, proste kým nemusia domov. Často sa dozviete, že bol u kamaráta. No svojím spôsobom aj bol, len sa to udialo vo virtuálnom svete plnom zbraní a krvi. Tomuto môžete predchádzať iba tak, že dostane primerané vreckové a hlavne vašim záujmom o neho. Ak nemôžete byť doma, keď sa mu končí škola, dajte ho do družiny, neskôr ho zapíšte na krúžky. Ale neplňte si nimi svoje sny, spýtajte sa ho, kam by rád chodil. Medzi najpopulárnejšie patria rôzne športy – futbal, hokej, karate, judo. Nebojte sa ho dať na bojové umenie, kde jeho túžbu po bitke a násilí zkrotí kvalifikovaný tréner. Je to lepšie ako vnútiť mu hudobnú, kam bude chodiť s odporom, pokiaľ tam vôbec dôjde. Základ je, aby ho krúžok bavil, aby si našiel „vhodných“ kamarátov, ktorí sa netúlajú okolo bloku s kľúčikom na krku.
Nezakazujte mu počítač a hry, patrí to tak povediac k dobe. Hrajú sa všetci jeho spolužiaci a pokiaľ vaše dieťa nie je knihomoľ, určite ho strieľačky, fantasy hry a iné vymoženosti 21.storočia veľmi bavia. Pamätajte si, že zakázané ovocie najlepšie chutí. Preto tieto veci iba komentujte, vysvetlite mu svoj názor na vec. Nebojte sa, že vás bude mať za staromódnu suchárku. To vás má aj tak. Máte byť kamarátka, ale hlavne máte byť aj autorita. Kamarátov má dosť v škole, ale za jeho mantinely v živote, správanie a výchovu zodpovedáte iba vy s manželom.
Autor: Alexandra Mešková