
Základom je prečítať si ten kus papiera úplne celý minimálne raz. Nech je vaša radosť z uloveného miesta akákoľvek, nestačí skontrolovať výšku platu. Potrebuje si skontrolovať, či sú vo vašej pracovnej zmluve zakotvené všetky vaše práca a zistiť, aké sú vaše povinnosti. Aby ste sa neskôr nečudovali, ak po vás šéf bude požadovať nosenie krátkej sukne a varenie kávy.
Pri konkurze či podpisovaní zmluvy od vás zamestnávateľ nesmie vyžadovať informácie o tehotenstve, o rodinných pomeroch, o bezúhonnosti (s výnimkou, ak ide o prácu, pri ktorej sa vyžaduje bezúhonnosť), o politickej, odborovej a náboženskej príslušnosti.
Vo vašej zmluve musíte nájsť druh práce, miesto výkonu, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace.
Najčastejším, ale aj najúčinnejším trikom býva, že pre vás nevýhodné veci nájdete napísané maličkými písmenami na konci textu alebo dokonca v prílohe. Hviezdičky, odkazy na inú pasáž textu, kolektívnu zmluvu – to všetko má za úlohu odviesť vašu pozornosť a urýchliť podpísanie dohody.
Ubezpečte sa, či zmluva rešpektuje zákonom dané práva:
· Pracovný čas: Max. limit pracovného času 40 hodín týždenne, vrátane práce nadčas 48 hodín. Prácu nadčas vám môže zamestnávateľ naordinovať max. 150 hodín ročne, a ďalších 150 hodín iba po vašom súhlase a s povolením z Národného úradu práce. Maximálna doba pohotovosti je 100 hodín ročne.
Pokiaľ budete pracovať striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, pracovný čas má byť najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
· Stravovanie: Ak pracujete dlhšie 4 hodiny, má vám zamestnávateľ zaistiť stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Čo je to zdravé stravovanie zákon už neupravuje J Prispieť vám má min. vo výške 55%.
· Dovolenka: Pokiaľ makáte u toho istého bossa dlhšie ako 60 dní, zaslúžite si dovolenku. Za rok práce vám patria minimálne 4 týždne. Ak sa v podniku zdržíte kratšie ako 1 rok, patrí vám pomerná časť za každý ukončený mesiac. Pokiaľ pracujete v školstve tak prázdninujete 8 týždňov. Pokiaľ je počas vášho „váľania šuniek“ štátny sviatok v pracovný deň, nepočíta sa vám to do dovolenky a vy môžete lehniť o deň dlhšie.
Podľa najnovšej úpravy zákona si dovolenku musíte vyčerpať, zameniť za peniaze ju môžete iba, ak zdvihnete kotvy a odplávate do prístavu nezamestnaných.
· Mzda: V zmluve nájdete, koľko dostane za vaše otročenie. Za prácu v štátny sviatok vám patrí o 50% viac, za nočnú prácu min. o 20% viac. Najčastejšie sa „zabúda”, že za prácu nadčas sa platí o 25% navyše. Za štátny sviatok a dovolenku vám patrí plat vo výške vašej priemernej mzdy. Výplatu by ste si mali nájsť na účte v deň uvedený vo vašej pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. Meškať váš chlebodarca môže najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Bez vedomia bossa si nemôžete privyrábať v rovnakom odbore. Šéf by sa do vás zahryzol aj v prípade súkromného podnikania v rovnakej sfére a to aj rok po ukončení pomeru, toho pracovného :) Pokiaľ máte záujem si privyrábať, upozornite na to vedenie a dohodnite sa na podmienkach.
Ak chcete viac: Pri podpisovaní zmluvy sa môžete dohodnúť na používaní firemného notebooku, auta (aj na osobné účely), možno by sa vám hodili dlhšie obedňajšie pauzy, čas na štúdium popri zamestnaní alebo čokoľvek iné. Pamätajte si, že pokiaľ si o niečo nežiadate, zamestnávateľ nemôže vedieť, že to chcete.
Autor: Alexandra Mešková