
Je dcérou Diany Rosen a Emmanuela Streisanda. Barbra má dvoch súrodencov - staršieho brata Sheldona Streisanda a sestru Roslyn Kind. Vlastným menom Barbara Joan Streisand ako dieťa navštevovala židovskú školu Beis Yakov School v Brooklyne.
Zo strednej školy New York City's Erasmus High School sa zasa dobre pozná so spevákom a textárom Neilom Diamondom, s ktorým naspievali skladbu You Don't Bring Me Flowers. Dvojica sa pozná už zo školských lavíc, kedy spolu vystupovali v školskom zbore. Babs, ako ju prezývajú priatelia a známi sa zaskvela vo filmoch Hello, Dolly! z roku 1969, Za jasného dňa môžete vidieť večnosť a Básnik a mačička. V roku 1970 o nej vznikol dokumentárny, krátkometrážny film Barbra: Yesterday, Today and Forever.
Pozornosť na seba upriamila aj vďaka filmu ...a čo ďalej, doktor?, romantickým televíznym muzikálom Takí sme boli a filmom Zrodila sa hviezda. Pred kamerou stála aj začiatkom 80-tych rokov. Do nového desaťročia vstúpila v roku 1981 filmom Celá dlhá noc a fanúšikov si na svoju stranu získala aj snímkou Yentl. V 90-tych rokoch zažiarila v snímke Dve tváre lásky z roku 1996 a naposledy sa divákom z televíznych obrazoviek prihovorila v roku 2004 filmom Jeho foter, to je lotor!
Režisérsky sa podpísala pod štyri tituly. Po prvý raz si režírovanie vyskúšala vďaka filmu Yentl, nasledoval Pán prílivu, Dve tváre lásky a nakoniec, v spolupráci s Donom Mischerom režírovala aj svoj vlastný koncert Timeless: Live in Concert. Barbra je držiteľkou niekoľkých prestížnych cien vrátanie dvoch Oscarov, piatich sošiek Emmy Awards a ôsmich Zlatých glóbusov. Bola vôbec prvou osobou, ktorá získala Grammy, Emmy, Oscara a tiež divadelnícke ocenenie Tony. Svoju prvú Grammy si odniesla s veľkou pompou v roku 1963. Ďalšie dva roky práce jej vyniesli Emmy a po troch rokoch dostala aj Oscarov. Tých získala za film Funny Girl z roku 1969 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon, ale aj za pieseň filmu.
Najkontroverznejšou udalosťou jej profesionálneho života bolo rozhodnutie, že Streisand bude v rámci akademickej poroty rozhodovať o osude Oscarov. Bolo to v roku, keď nomináciu získal aj jej film Funny Girl. Streisand samozrejme hlasovala za svoj film a dnes je jasné, že keby tak nespravila, história udeľovania Oscarov by vyzerala inak. Svoju jedinú cenu Tony získala v roku 1970 za predstavenie Star of the Decade. Počas kariéry získala tri ocenenia People's Choice Awards, dve sošky Women in Film Crystal Awards and rovnako dve ceny ASCAP Film and Television Music Awards. Univerzálnu Barbaru si uctil aj Americký filmový inštitút a pýšiť sa môže aj prestížnymi cenami Cecil B. DeMille Award a Peabody Awards. Patrí jej aj ďalšie prvenstvo. Stala sa totiž najlepšie predávanou speváčkou dvadsiateho storočia. Spolu predala 68 miliónov albumov, za čo získala 47 zlatých, 28 platinových a 13 multiplatinových platní.
Herečka a speváčka v jednej osobe podporovala demokratického kandidáta Al Gora v prezidentskej kampani v roku 2000. Svoje silné politické presvedčenie vyjadrila aj v kampani proti nominácii bývalého senátora za štát Missouri Johna Ashcrofta na post predsedu najvyššieho súdu. Pôvodne kabaretná speváčka začínala na Broadway v roku 1962. Publikum dostala do varu svojou energickosťou a perfektným hlasovým rozsahom. Aj napriek jej skúsenostiam a elitnému postaveniu v Hollywoode, dodnes neznáša vystupovanie naživo. "Publikum je barometrom pravdy, " tvrdí dnes Streisand.
Po prvý raz sa vydala v roku 1963 za herca Elliotta Goulda, s ktorým má syna - tiež herca Jasona Goulda. Dvojica sa v roku 1971 nechala rozviesť. Od roku 1998 je vydatá za herca Jamesa Brolina a je nevlastnou matkou Josha Brolina. V minulosti sa však stretávala s bývalým kanadským premiérom Pierrom Trudeauom. "Som hlúpa, komplikovaná, niekedy lakomá, inokedy štedrá, škaredá a zároveň krásna, lenivá a neposedná," povedala na svoju adresu Streisand. Jej najobľúbenejšou farbou je biela. Vždy si pochutí na čínskej kuchyni a kávovej zmrzline.