
Nie sú ani celkom rovné, ani pekné kučeravé. Ako naschvál sú neposedné, trčia do strán a často krepovatejú. Do pekných pravidelných kučierok či vzdušných lokní ich určite neupravíte. Rovnako je však problém urobiť z nich hladký rovný účes. Ak im trochu nepomôžete, z účesu budú neustále trčať poletujúce vlásky či vykukovať nepoddajné vlnky .
Účes, ktorý vytvoríte s pomocou kefy a fénu a veľkého množstva vlasových prípravkov, nikdy nie je dokonale hladký a navyše vydrží len chvíľu. Stačí si cez hlavu navliecť rolák alebo vyjsť pred dom do vlhka či vetra, a všetka vaša snaha je preč. Jeden prameň sa krúti dohora, druhý trčí na stranu, na jednej strane hlavy sa vám vlasy vlnia, na druhej zas odstávajú.
V takýchto prípadoch pomôže jediné: špeciálna vlasová kozmetika, ktorá dokáže vlasy uhladiť a narovnať tak, že sa nebudú krútiť ani krepovatieť, ale budú krásne hladké a rovné.
Čo s nepoddajnými vlasmi?
Umývanie
Pred každým umytím si vlasy poriadne vykefujte hustou kefou. Zbavíte sa tak zvyšku stylingových prípravkov, prevzdušníte ich pred samotným umývaním. Vaše vlasy budú lepšie prijímať všetky dôležité zložky šampónu aj kondicionéra. Po vykefovaní vlasy namočte a umyte krémovým šampónom - najlepšie s obsahom proteínov, ktoré optimalizujú pružnosť vĺn. Vďaka nim sa vlasy stávajú jemnejšími a poddajnejšími. Navyše, proteíny dodávajú vlasom hebkosť a hodvábny lesk.
Pozor! Nezabudnite na kondicionér. Neposlušné vlasy ho potrebujú viac než ktorékoľvek iné. Kondicionér v tomto prípade neslúži len na ľahšie rozčesanie, ale aj na vyrovnanie vlasov po celej dĺžke. Nakoniec vlasy rozčešte širokým hrebeňom s riedkymi zubami. Začnite od končekov, pretože sa najviac zamotávajú, a postupujte smerom nahor. Češte opatrne. Mokré vlasy sú krehké, pri vlnitých a nepoddajných vlasoch to platí dvojnásobne.
Úprava a fúkanie
Vlasy iba ľahko presušte uterákom a nechajte ich voľne preschnúť na vzduchu. Pokiaľ sú vlasy ešte mokré, nefénujte ich. Fén potom nastavte na najnižší rýchlostný stupeň, na stredný či nízky stupeň tepla. Ako stylingový prípravok použite krém alebo mlieko, ktoré naneste v slabej vrstve po celej dĺžke vlasov. Vlasy najprv rozdeľte do niekoľkých prameňov, ktoré pinetkami pripevníte k hlave, aby vám pri práci s fénom neprekážali.
S fúkaním začnite od dolných pramienkov. Používajte veľkú guľatú kefu a vlasy fúkajte do hladka. Postupujte tak, že pramienok vlasov natočíte na kefu a opakovane ho rozbaľujte a znovu zabaľujte. Fénom pritom mierte priamo na vlasy. Prácu si zjednodušíte, ak použijete nadstavec s úzkou hubicou, ktorá slúži na usmerneniu prúdiaceho vzduchu. Vďaka tomuto triku sa vlasy nerozlietavajú. Keď vysušíte spodné pramene, postupne pridávajte vrchné. V konečnej fáze tvarovania účesu použite iba studený vzduch. Vlasy sa budú viac lesknúť. Nezabudnite, že vlasy sa musia vysušiť úplne do sucha. Akákoľvek vlhkosť totiž spôsobí, že sa budú opäť krútiť.
Namiesto fénu môžete vlasy vyrovnať aj s pomocou žehličky na vlasy. Ak však nepoužijete kvalitné vlasové prípravky, efekt bude slabý. Navyše, takéto pomôcky nie je vhodné používať denne. V dôsledku častého „žehlenia" sa vlasy nadmerne vysúšajú, čím sa zhoršuje ich
kvalita.
Styling
Gély či laky radšej nepoužívajte. Tieto prípravky vlasy zaťažia a zlepia. Pri akejkoľvek zmene vlhkosti vzduchu sa vlasy začnú znova krútiť v silných, tužidlom zlepených prameňoch. Vlasy budú vyzerať nepôvabne a umastene.
Ak sa vám vlasy začnú vlniť v priebehu dňa, znovu použite špeciálny krém či mlieko. Naniesť ich môžete podľa potreby aj na suché vlasy. Dajte pozor na množstvo, inak sa vám vlasy môžu zamastiť.
„Babské rady“
Aby si vlasy oddýchli od klasickej vlasovej kozmetiky, môžete občas siahnuť po bylinkách, z ktorých pripravíte masku, vlasový zábal alebo tonikum.
Masky a vlasové zábaly pôsobia hĺbkovo na štruktúru vlasu, zatiaľ čo toniká vyživujú pokožku hlavy. Na vlasy so sklonom k nežiaducemu krúteniu sú vhodné hlavne masky a zábaly. Kým maska má tuhšiu konzistenciu, zábal býva skôr tekutý, najčastejšie na báze oleja.
Masku pripravíte tak, že sušené bylinky rozdrvíte na prášok, ktorý zmiešate s troškou horúcej vody. Z tejto zmesi vypracujete hustú pastu, ktorú nanesiete na vlasy. Na nepoddajné vlasy skúste sušené lístky levandule či brezy. Levanduľa navyše podporí rast vlasov a krásne ich prevonia. Vhodná je aj medová maska. Dva bielky zmiešajte s dvoma lyžicami medu a niekoľkými kvapkami olivového oleja. Táto zmes neposlušné vlasy vyživí a dodá im lesk.
A ako vyrobiť dokonalý zábal? Na nepoddajné vlasy platia pšeničné proteíny, takže skúste zábal z oleja z pšeničných klíčkov zahriaty na asi 40 stupňov Celzia. Ak máte navyše problém so suchými vlasmi, pridajte do oleja žĺtok.
Ako sa masky a zábaly používajú? Umyte si vlasy a kondicionér tentoraz vynechajte. Na vlhké, uterákom presušené vlasy naneste masku či zábal, vlasy zabaľte do igelitu a nakoniec do nahriateho uteráka. Nechajte pôsobiť 20 - 25 minút a dôkladne opláchnite.
Na záver môžete vyskúšať bylinkový odvar, ktorý použijete namiesto vody na posledné opláchnutie. Skúste napríklad silný studený čierny či zelený čaj. Ideálny je aj odvar z kvetu lipy dodávajúci vlasom medovú vôňu, pružnosť a lesk, odvar z listov žihľavy zase podporuje kvalitu a rast.
Treba však pripomenúť, že bylinky samy o sebe kvalitu vašich vlasov radikálne nezlepšia. Ako doplnok starostlivosti sú nesporne vítaným spestrením.
Autor: Simona Párnická