FOTO SME - ARCHÍV |
pre firmu, myslí si Igor Kňazovický z Ústredia práce, rodiny a sociálnych vecí. "Oveľa zdravšie a produktívnejšie sú zmiešané tímy, v ktorých sa nájdu ľudia všetkých vekových kategórií," tvrdí Kňazovický.
Podľa senior konzultantky personálnej spoločnosti Iventa Dany Blechovej sú oblasti, kde sú právom preferovaní mladší ľudia. "Napríklad v poradenských spoločnostiach alebo reklame sa požaduje vysoký výkon, práca aj dvanásť hodín denne, veľa cestovania, a to skôr zvládne mladý slobodný človek," hovorí Dana Blechová. "Ak hľadá firma obchodníka, alebo človeka, ktorý má vybudovať klientelu, preferuje mladšieho, pretože ten má viac energie. Ale ak hľadá špecialistu - povedzme technického inžiniera, alebo manažéra kvality - očakáva človeka so skúsenosťami."
Podľa Blechovej má však starší človek menšie šance vtedy, ak sa zaujíma o nižšiu pozíciu, pretože tam sú plusom skôr znalosti nových technológií a energia ako skúsenosti. "Ak má človek nad štyridsať rokov a dosiaľ sa nevypracoval na pozíciu špecialistu, má to ťažké, pretože súperí s elánom a čerstvými vedomosťami mladých," hovorí Blechová. "Okrem toho, ak má nejaký pracovný kolektív vekový priemer 25 rokov, starší tam ťažko zapadne."
Uvádzať vek ako jednu z požiadaviek na pracovnú pozíciu je zakázané - považuje sa to za diskrimináciu. Na internetovej stránke www.profesia sú denne stovky ponúk práce a požiadavka spojená s vekom sa v nich neobjavuje. "Ponuky firiem preverujeme a keď sa tam náhodou takáto požiadavka objaví, upozorňujeme ich, že je to protizákonné," hovorí Ivana Velčická zo spoločnosti Profesia. Starší ľudia sa však obávajú, že vek ich často vopred neprávom diskvalifikuje. "Firmy nemusia priznať, že nechcú staršieho - jednoducho vás ani nezavolajú na pohovor a keď sa informujete povedia vám, že iní lepšie vyhovovali ich požiadavkám," tvrdí 52 ročná kultúrna pracovníčka, ktorá už osem rokov neúspešne hľadá trvalý pracovný pomer. "Starší človek na seba musí upozorniť zaujímavou pracovnou históriou, pomôcť môže aj osobné odporučenie," radí Dana Blechová.
Igor Kňazovický si myslí, že firmy, ktoré prijímajú prevažne mladých ľudí, sú krátkozraké. Myslí si, že to robia aj preto, že starší ľudia sú "drahší" a firmám sa nechce investovať. "Zo začiatku, kým je kolektív ešte nezohratý, má totiž nižšiu výkonnosť a keď je ešte aj drahší, môže sa im to zdať neefektívne. Ale kolektív zložený z ľudí všetkých vekových kategórií bude onedlho výkonn-ejší," tvrdí Kňazovický. Podľa Kňazovického sa vekovo zmiešané kolektívy výborne dopĺňajú - tridsiatnici sú plní nápadov a neboja sa rizika, ale pretože nemajú skúsenosti, môžu občas niečo nedomyslieť. Pracovníci v strednom veku sú spoľahliví, ale môžu sa vyhýbať novinkám spojeným s rizikom - majú totiž deti, splácajú hypotéky a neúspech firmy by ich ohrozil. Tí najstarší sa už však rizika až tak neboja, preto sú otvorení novým riešeniam, ktoré zároveň vedia na základe svojich skúseností posúdiť.
Preto sú podľa Kňazovického perspektívne tie firmy, ktoré nepodľahli mýtu mladosti.
(gal)
Referencie môžu prelomiť hendikep
Vek môže byť pri hľadaní nového zamestnania skutočne problémom. Ako dôvod neprijatia ho uvádza spolu s dlhodobou nezamestnanosťou 17 percent respondentov v ankete na stránke www.profesia.sk. Len o jedno percento viac ľudí vidí príčinu svojho neprijatia do zamestnania v nedostatočných jazykových znalostiach.
Podľa odborníkov sa vekový hendikep dá prelomiť pomocou referencií, alebo hľadaním zamestnania prostredníctvom "sietí" známych a priateľov.
Referencie sú používaným nástrojom pri hľadaní a preverovaní nových ľudí. Sú úplne legitímne - každý predsa radšej prijme pracovníka, o ktorom má referencie od dôveryhodných ľudí ako neznámeho človeka.
Aj s odporúčaniami však musíte vedieť zaobchádzať - keď chcete od niekeho, aby vás odporúčal, pravidlo číslo jedna znie - neobťažujte ho príliš často. A keď na niekoho známeho chcete dať pri pohovore kontakt, vopred sa ubezpečte, či s tým bude súhlasiť - tento rozhovor môžete využiť aj na to, že upozorníte na tie svoje pozitíva, ktoré by mali byť pri odporúčaní spomenuté - radí personalistický server Wetfet.com. (gal)
Starší zamestnanci sú dobrá investícia
Spoločnosť Towers Perrin vypracovala pre americkú Asociáciu osôb v dôchodkovom veku štúdiu, ktorá sa zamerala na všeobecný predpoklad, že zamestnanci starší ako 50 rokov sú pre zamestnávateľa nákladnejší ako mladší zamestnanci. Odhalila však, že zvláštne náklady na udržanie alebo získanie pracovníkov starších ako 50 rokov sa pohybujú len okolo zanedbateľných troch percent. Starší ľudia sú okrem toho viac motivovaní, pretože chcú prevýšiť očakávania potenciálnych zamestnávateľov.
Štúdia sa objavila vo chvíli, keď podľa prognóz vývoj smeruje k tomu, že do roku 2012 budú takmer 20 percent americkej pracovnej sily tvoriť ľudia nad 55 rokov. Dve tretiny päťdesiatročných až sedemdesiatpäťročných pracovníko okrem toho predpokladajú, že budú pracovať aj v dôchodkovom veku. Cieľom štúdie bolo ukázať firmám, že má zmysel investovať do starších pracovných síl.
Prieskumu sa zúčastnili respondenti z radov zamestnancov i zamestnávateľov z viac ako 700 firiem v oblasti energetiky, finančníctva, zdravotníctva a maloobchodu.
Zdroj: infoservis.insite. cz a WorldatWork