Keďže zima nie a nie odísť, mnohí pociťujú v týchto dňoch únavu a melanchóliu. Môže za to chlad, málo svetla, chýbanie príjemných stimulov či vitamínov. Psychológovia radia hýbte sa, tešte sa z maličkostí a verte, že jar čoskoro príde! "Dlhá zima môže na mnohých negatívne vplývať. Ľudia sú citliví na chlad a nedostatok svetla, z čoho vyplýva ich menšia činorodosť. Ale aktivita je jednou zo základných potrieb človeka. Preto môže vzniknúť začarovaný kruh - čím menej toho podnikáme, tým sme depresívnejší a čím depresívnejšie sa cítime, tým sme menej aktívni," hovorí riaditeľka Psychosociálneho centra v Košiciach PhDr. Miroslava Orolová.
Striedanie ročných období má podľa nej svoj význam. Zima je dobrá na upokojenie psychiky a regeneráciu síl mala by byť preto spojená s duševným i fyzickým relaxom. Ale človek by nemal zabúdať na príjemné aktivity. Chce to iba poznať mieru, aby sme neprepínali sily, ale zároveň neupadli do letargie. "Na sklonku zimy sú depresie častejšie ako v inom období. Súvisí to s tým, že sa ľudia uzatvárajú v domácom prostredí, menej chodia do prírody, majú menej príjemných zážitkov. S tým však treba čosi robiť, zvýšiť množstvo aktivity. V tomto období o to viac, pretože keď trvá zima dlhšie, aj únava je väčšia. Niekedy stačí myslieť na príjemné veci spojené s jarou. Napríklad začať nakupovať semiačka, ktoré neskôr zasadíme v záhradke, či pustiť sa do prípravy bicykla na ďalšiu sezónu," radí Miroslava Orolová, podľa ktorej sa predovšetkým netreba uzatvárať v domácom prostredí.
Každému padne dobre prejsť sa po čerstvom vzduchu, zájsť si do kina alebo sa stretnúť s priateľmi. Podniknúť môžeme čokoľvek, čo nám zdvihne náladu. To je najlepším liekom na depresie, ku ktorým prispieva čierny pohľad na svet a budúcnosť. Negatívnym myšlienkam sa ale netreba poddávať - nech je zima akákoľvek tuhá a dlhá, jar predsa len príde. Takže sa pozitívne nalaďte a tešte sa aj z maličkostí!
Autor: Korzár, jg