
Sexuologička Anežka Imrišková tvrdí, že informovanosť Slovákov o sexuálnej anatómii a fyziológii je rovnako zlá, ak nie horšia, ako pred desiatimi rokmi. Súvisí to s tým, že sexuálna výchova zo škôl takmer vymizla.
Na druhej strane pozitívne hodnotila, že dnes o sexe informujú média oveľa viac ako kedysi. "Erekciu s ejakuláciou si aj tak ešte veľa ľudí mýli," tvrdí sexuológ Róbert Máthé. Časť Slovákov ešte stále verí rôznym sexuálnym mýtom. Medzi najznámejšie "zaručené pravdy" patrí tvrdenie, že masturbácia je škodlivá, pravý sex je len súlož, skutočný orgazmus môže byť iba vaginálny, čím väčší penis, tým je žena spokojnejšia a podobne. Napriek tomu, že dnes sa o sexe hovorí otvorene, vo veľkej časti populácie pretrvávajú viaceré mýty spojené so sexom. Je to dôsledok chýbajúcej alebo nedostatočnej sexuálnej výchovy. Množstvo povier určuje úroveň nevedomosti.
Ľudia by sa podľa mýtov rozhodne nemali správať v bežnom živote. Nejedna mladá dvojica žije v dileme, či začať pohlavne žiť už pred uzavretím manželstva, či je morálne používať antikoncepciu alebo či možno mať pohlavný styk aj pre potešenie, nielen za účelom splodenia potomstva. Z tohto dôvodu neraz viazne komunikácia medzi partnermi, pretrváva intolerancia voči sexuálnym menšinám a vytvárajú sa bariéry v sexuálnej výchove detí.
Samotná sexuálna revolúcia nie je len o erotike, ale predovšetkým o kvalitnom a spokojnom živote. Dnes ľudia bez zábran hovoria o poruchách erekcie či orgazme. Potvrdzujú to aj skúseností popredných slovenských sexuológov. "Ľudia si uvedomujú, že je to mimoriadne dôležitá súčasť nášho života a že sex je aj prejavom zdravia," konštatuje sexuológ Róbert Máthé. Sexuálna "glasnosť" má však aj svoje tienisté stránky. "Zanedbáva sa a nekultivuje vzťahová stránka intímneho života," upozorňuje sexuologička Anežka Imrišková. Za ďalšie negatíva, ktoré priniesla sexuálna revolúcia, považuje aj to, že prístup ku komerčnému sexu dnes majú už aj deti. V spoločnosti sa objavila aj nová závislosť - internetové chatovanie s erotickými pracovníčkami.