Za svetový deň bez tabaku je vyhlásený 31. máj. Svetová zdravotnícka organizácia WHO aj lokálne neziskové organizácie pripravujú pri tejto príležitosti masívne protifajčiarske kampane. |
Zmeňte stereotypy, týkajúce sa fajčenia. Napríklad - ak sa vám spája cigareta s rannou kávou, prejdite na čaj a kávu si dajte až v práci. Obmedzte návštevu podnikov, kde ste zvykli sedieť a pofajčievať s kamarátmi. Ak nemáte spriaznenú dušu, ktorá vás podporuje, nájdite si ju. Komunikácia je dôležitá. Skúste športovať, jesť zdravé veci, hlavne ovocie, zeleninu, vlákniny. Neznepokojujte sa malým nárastom hmotnosti, skoncovanie so závislosťou na cigaretách je teraz oveľa dôležitejšie. Všetko naraz sa nedá. Odmeňujte sa. Kupujte si niečo pekné a dobré za peniaze ušetrené na cigaretách. Stále myslite na to, ako sa vaše telo čistí a zbavuje hnusných dechtov.
Ani to však niekedy nestačí a musia nastúpiť ďalšie terapie.
Lekárnici potvrdzujú, že voľne dostupné nikotínové náplaste sú momentálne v kurze. Patria k takzvanej náhradnej nikotínovej liečbe, podobne ako nikotínové žuvačky. Telo dostane vytúženú drogu v čistej forme bez dechtu, pričom táto terapia nevyvoláva takú závislosť ako fajčenie. Nejde totiž iba o samotný nikotín, ale aj o rýchlosť jeho vstrebávania do krvi (ktorá je v prípade nikotínovej náhradnej liečby oveľa pomalšia ako pri dodávaní nikotínu cigaretami), ako aj o psychologický a spoločenský aspekt. Fajčiarske rituály, nástroje a súvislosti (cigareta ku káve či k pivu) zvyšujú väzbu na tabak, čo v prípade náplastí a žuvačiek, samozrejme, odpadá. Používať by ich mali len naozaj silní fajčiari - tí, ktorí vyfajčia denne viac ako 20 cigariet a prvú rannú cigaretu si zapaľujú do pol hodiny po zobudení. Treba ich používať aspoň tri mesiace a aplikovať ich správnym spôsobom, takže si dobre prečítajte pribalený leták.
Pri liečbe fajčiarskej závislosti sa používajú aj nenikotínové lieky. Najznámejším je pôvodne antidepresívum bupropion, ktorý je však výlučne na lekársky predpis. Cenu lieku - niekoľkotisíc korún - si, samozrejme, pacient hradí sám.
Alternatívou sú aj komerčné centrá na odvykanie fajčenia, aj keď na ne odborníci hľadia skepticky. Jedno z nich však obchádza dobrá povesť zo strany lekárov aj bývalých klientov. Jeho dôležitou súčasťou je zvláštne vyzerajúci prístroj s počítačovou obrazovkou. Metódou, ktorá sa nazýva reflektológia, sa bezbolestne stimulujú body na ušných lalôčikoch - tie isté, ktoré sa využívajú pri akupunktúre. Procedúra stojí 4000 korún, trvá tridsať minút a potom sa po čase ešte trikrát zopakuje. Človek vraj prestane mať chuť na cigaretu, necíti ani abstinenčné príznaky a z tela sa mu aj skôr uvoľňujú usadené splodiny.
Pre tých, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť, ale stále nevedia, ako na to, je zriadená telefonická nekomerčná linka na pomoc pri odvykaní od fajčenia 0850 111 682, na ktorú môžete volať za cenu miestneho hovoru, teda 1,90 Sk/min. Jej koncepcia vychádza z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a Strediska pre prevenciu chorôb v Atlante, USA. Špeciálne vyškolení operátori zaručujú kvalifikované služby v súlade so súčasnými vedeckými poznatkami.