
Jeho najväčšia výhoda je v tom, že si ho žena aplikuje iba jedenkrát mesačne. Ide o veľmi flexibilný, elastický krúžok, ktorý sa vďaka týmto vlastnostiam zavádza do vagíny jednoducho.
Krúžok uvoľňuje len veľmi nízku dávku hormónov, čo znamená, že sa znižuje aj riziko neželaných účinkov. Do tela sa z krúžku uvoľňuje iba pätnásť mikrogramov estrogénu denne. Medzi strašiakov pri užívaní hormonálnej antikoncepcie patrí aj priberanie. V tomto prípade je však zvyšovanie sa hmotnosti užívateľky dosť nepravdepodobné. Účinky krúžku pozitívne hodnotili aj ženy, ktoré antikoncepčný krúžok skúšali.
Po trojmesačnom užívaní ho pred pôvodnou formou antikoncepcie uprednostnilo až osemdesiat percent. Krúžok zabezpečuje kontrolu cyklu a je tiež nepravdepodobné, že by sa u žien vyskytlo silné menštruačné krvácanie. Keďže krúžok sa zavádza priamo do vagíny, látky obsiahnuté v ňom nezaťažujú ženský tráviaci trakt ani pečeň. Zabraňuje uvoľneniu vajíčka a tým aj nechcenému tehotenstvu. Jeho spoľahlivosť je podľa odborníkov až 99 percentná.
Krúžok sa zavádza podobne ako menštruačný tampón s tým rozdielom, že sa jemne stlačí tak, aby sa jeho obvodové steny zľahka dotýkali. Keďže vagína je vo svojej hornej časti zahnutá, krúžok z nej nevypadne. Nemôže sa ani stať, že by sa v tele jednoducho stratil. Na rozdiel od tampónov, krúžok je vyrobený z neabsorpčného materiálu a nevytvára tak vhodné prostredie pre infekcie a baktérie. Krúžok zostáva v tele ženy tri týždne, následne sa počas menštruačného cyklu vyberie a znova po siedmich dňoch aplikuje.
Až 96 percent žien uviedlo, že sa ľahko zavádza a 98 percent si myslí, že sa ľahko vyberá. Keďže krúžok sa aplikuje jedenkrát mesačne, dá sa tak predísť možnosti, že užívateľka zabudne dávku užiť. To sa bežne stáva až dvom tretinám užívateliek antikoncepčných tabletiek. Antikoncepčný krúžok sa do predaja dostane najneskôr 15. marca.