
Finančná situácia často donúti mladých ľudí po svadbe zostať bývať u rodičov. Takýto stav má svoje výhody i nevýhody, ako všetko na svete. Ak sa obe rodičovské strany ponúkajú prijať mladomanželov pod svoju strechu, odborníci odporúčajú ako vhodnejšie ísť bývať k manželkiným rodičom. Matka s dcérou sú zvyknuté spolu kooperovať, majú zavedený rovnaký štýl starostlivosti o domácnosť, dokážu spolupracovať v kuchyni. Medzi svokrou a nevestou takáto spolupráca nie je natrénovaná, majú rozdielne návyky a zladenie si bude vyžadovať dlhší čas a väčšiu toleranciu.
Problémy
Problémom pri bývaní so svokrou môže byť, ak dáva najavo, že si pre svojho syna predstavovala lepšiu manželku. O svojom synovi má zidealizovanú predstavu a je príliš náročné, ak nie nemožné, vyhovieť jej a presvedčiť ju, že ste dostatočne kompetentná starať sa o jej poklad. Podľa nej totiž jej synovi nesiahate ani po členky.
Druhým typom je svokra, ktorá žije so synom sama a vníma ho ako akéhosi „náhradného partnera“. Veľmi ťažko znáša, že do jeho života vstúpila iná žena a ona je odsunutá na vedľajšiu koľaj. A patrične to dáva najavo.
Kameňom úrazu pri spoločnom bývaní môže byť výchova vnúčat. Svokra môže mať na výchovu radikálne iný názor než vy. Hlavnou autoritou pri výchove by ste ale mali byť vy a váš manžel. Starí rodičia by mali váš výchovný štýl akceptovať a zasahovať len v prípade, že majú oprávnené obavy pred zanedbávaním alebo týraním dieťaťa. Na druhej strane, pomoc svokrovcov by ste nemali brať ako samozrejmosť a niečo automatické. Je to ich dobrá vôľa, že vám dieťa postrážia, odvedú do škôlky, nie je to ich povinnosť.
Niektoré svokry, ak vás k sebe prjali bývať, neodpustia si „označkovať svoje teritórium“, napríklad tým, že si nechajú v izbe, ktorú vám na bývanie poskytli uložené rôzne veci, pre ktoré si potom chodia v najmenej vhodnú dobu.
Ako predísť ťažkostiam
Je dobré, dohodnúť sa vopred na finančnom hospodárení rodín. Budete hospodáriť spoločne alebo oddelene? Budete variť spoločne alebo každá rodina zvlášť? Kto a kedy bude upratovať spoločné priestory? Dajte svokrovcom čas, aby si na vás zvykli. Predsa len, nie je ľahké prispôsobiť sa situácii, keď sa do vášho bytu nasťahuje relatívne cudzí človek s inými zvykmi a názormi. Predstavte si, že ste na ich mieste. Nedajte sa vtiahnuť do hádky, snažte sa o kompromis. Medzi vami a svokrovcami je generačný rozdiel a už len preto môže vzniknúť mnoho názorových nezhôd. Je lepšie, ak máte vo dverách spálne kľúč. Predídete tým mnohým trápnym situáciám. Je vhodné dohodnúť sa so svokrovcami na klopaní. Múdri svokrovci vo svojom vlastnom záujme nevstupujú do vašej izby po určitej večernej hodine a pred určitou rannou hodinou. Ale pre istotu odporúčame zamykať sa.
Musíte sa zmieriť s tým, že posledné slovo má ten, komu patrí byt. Teda svokrovci. Oni vás k sebe prijali bývať a oni túto ponuku môžu kedykoľvek ukončiť. Ak vám bývanie s nimi spôsobuje viac stresu než pokojných dní, mali by ste sa odsťahovať- síce do skromnejších podmienok, ale zato bez nutnosti prispôsobovať sa druhým. Nezabúdajte, svokrovci sú v prvom rade rodičia, ktorí vychovali vášho vyvoleného, nie sú finančný ústav, materská škôlka, ich byt nie je ubytovňa, ktorá vás musí prijať. Všetko závisí len na ich dobrej vôli. Ak si k nim nedokážete nájsť cestu, hoci sa snažíte, neobviňujte sa.
To, že máte niekoho radi, neznamená automaticky, že musíte mať radi všetkých jeho príbuzných. Ľudia sú rozni. Niektorí spolu jednoducho vychádzajú lepšie ako iní. A hlavne - v úlohe nevesty si vezmite ponaučenie na dobu, kedy budete svokrou vy. Lebo je pravdepodobné, že budete. A predsa nechcete byť vnímaná ako svokra, ktorá sa spomína v českej veršovačke: „Tchýně a uzený nejlepší jsou studený.“
Autor: Monika Rolková