foto
Posedenie pri čaji či káve sa môže máličko predĺžiť, ak si z neho spravíme aj malú vešteckú seansu. Veštenie z kávy alebo čajových lístkov považujeme dnes skôr za zábavnú kratochvíľu, no ešte v 19. storočí sa toto umenie v európskych spoločenských salónoch tešilo veľkej obľube a úcte.ŠÁLKY AKO ZVONY
Veštenie z čajových lístkov má svoj pôvod v starovekej Číne. Traduje sa, že Číňania hľadali nejaké znamenia o budúcnosti na vnútornej strane zvonov, a keďže ich šálky nemali ušká, po obrátení im pripomínali práve zmenšené zvony. Tak nejako možno vznikla myšlienka skúmať tvary čajových lístkov, ktoré ostanú po vypití čaju na stenách šálky.
Samozrejme, táto veštecká praktika sa neskôr rozšírila z Číny aj do Európy a keďže v niektorých krajinách uprednostňovali pred čajom kávu, vznikla aj ďalšia možnosť, ako poodhaliť závoj budúcnosti.
VEŠTECKÉ RITUÁLY
Veštenie z čajových lístkov (tiež taseomantia, taseografia) i z kávy (kafeomantia) stojí, tak ako každá veštecká metóda, na okamihu náhody a interpretačných schopnostiach vykladača. Pre lepšiu koncentráciu si každý veštec volí isté rituály a, samozrejme, niektoré z nich sa stali už nepísaným pravidlom. Tak napríklad šálka, z ktorej sa bude veštiť, by mala byť určená špeciálne na tento účel, jej dno by malo byť užšie a steny pekne klenuté so širším okrajom. Odporúča sa biely porcelán a vyslovene nevhodná je taká, ktorá je z vnútornej strany farebná či zdobená. K šálke nevyhnutne patrí aj tanierik a estéti mantického umenia považujú za zlatý klinec vešteckých riadikov malú striebornú lyžičku.
Nápoj, ktorý vykladač do šálky pripravuje, by mal byť kvalitný: pokiaľ ide o čaj, vhodný je len sypaný a podľa možnosti by mali byť lístky neporušené. Káva sa pripravuje zalievaná, z jemno namletých zŕn. V oboch prípadoch sa na prípravu nápoja patrí použiť čerstvú čistú vodu a vylúčené sú akékoľvek prísady vrátane cukru a mlieka. Na rad potom prichádza samotné popíjanie nápoja a sústredenie sa na svoju otázku. Nápoj sa nevypije úplne do dna, pretože čajové lístky alebo kávová usadenina majú trošku plávať. To je ten pravý okamih pre magické trojnásobné zakrúženie šálkou (v správnom grimoári by stálo, že tak treba urobiť ľavou rukou a v smere hodinových ručičiek). Vzápätí sa šálka preklopí na tanierik a napočíta sa do sedem. Veštec potom skúma obrazce v šálke a pomocou svojich znalostí, skúseností, imaginácie a predtuchy, sa usiluje dať dokopy nejakú zmysluplnú odpoveď na klientovu otázku.
PRÍTOMNOSŤ PRI UŠKU
Veštba sa zvyčajne začína pri ušku šálky, kde sa nachádza akoby bod prítomnosti. Zároveň sa traduje, že uško predstavuje osobu toho, kto sa pýta, a preto symboly, ktoré ležia pri ušku, majú pre neho zosilnený význam. Oproti ušku je potom vzdialenejšia budúcnosť, ale v podstate je len na veštcovi, ako si rozdelí segmenty šálky na časové úseky. Niektorí sa napríklad sústredia nato, či sú obrazce situované bližšie ku dnu alebo k okraju, pričom dno šálky predstavuje minulosť, prostriedok prítomnosť a jej okraje blízku budúcnosť. Ďalšiu rolu zohráva samotná veľkosť symbolov, ich kombinácia, proporcie, rozmiestnenie a prípadné opakovanie. Ak lístky alebo usadenina pokrývajú veľkú plochu, značí to vraj dobrý a bohatý život, ak vykreslia len striedme línie, naznačujú disciplínu a prispôsobivosť.
ČÍTANIE SYMBOLOV
Vidieť v rozložených čajových lístkoch alebo kávovej usadenine konkrétne tvary, si vyžaduje istý tréning. Dá sa vari prirovnať k aktívnej imaginácii, ako keď človek pozoruje plávajúce oblaky a nachádza v nich fantastické postavy, zvieratá a pod. Priveľké úsilie a úporná snaha je skôr prekážkou, myseľ treba uvoľniť a nechať voľné pole obrazotvornosti. Význam jednotlivých symbolov si možno naštudovať v príslušnej literatúre, napríklad v rôznych výkladových slovníkoch symbolov, no najlepší vykladači si tvoria výkladové vzorce sami počas dlhoročnej praxe. Zároveň však vedia, že žiadny interpretačný kľúč nie je záväzný. A keďže v každom výklade je predovšetkým kus vykladačovej fantázie, nie div, že o mantickom remesle sa zvykne hovoriť ako o umení a vedci preň majú iba lakonické konštatovanie, že ide o čisté šarlatánstvo. Je však iba na vás, na čiu stranu sa prikloníte. Denisa FULMEKOVÁ
FOTO JÁN KROŠLÁK
Čo znamenajú:
Čiary: cesty. Všímame si, či smerujú do minulosti alebo do budúcnosti a či sú rovné alebo zvlnené. Predznamenávajú náročnosť životnej cesty a prípadné prekážky, ktorých semienko bolo zasiate ešte v minulosti.
Číslo: môže dávať priamu odpoveď na otázku.
Mačka: falošný priateľ.
Motýľ: príjemný flirt.
Šíp: dôležité posolstvo.
Kruh: uzavretie zmluvy, zasnúbenie.
Kruh s bodkou vo vnútri: naplnenie túžby po dieťati.
Kvety: pozornosť a uznanie okolia.
Písmeno: zvyčajne sa interpretuje ako iniciála mena človeka, s ktorým máme vzťah, prípadne ktorý nám ešte len vstúpi do života.
Srdce: zamilovanosť.
Sviečka: nádej, že v blízkej budúcnosti dosiahneme cieľ.
Štvorec: nový domov.
Vták: dobrá správa.