
Človek, ktorý ňou trpí, si často myslí, že je len extrémne hanblivý a nesnaží sa vyhľadať odbornú pomoc, hoci by sa mu tým výrazne zmenila kvalita života.
Ako sa prejavuje?
Ľudia trpiaci touto poruchou trpia strachom z kontaktu s inými ľuďmi, obávajú sa zvedavých pohľadov okolia, majú výrazný strach byť stredom pozornosti, boja sa, že ich správanie budú ostatní považovať za trápne, obávajú sa, že nepodajú požadovaný výkon, je im nepríjemné byť niekomu predstavený, príjimať návštevy, jesť na verejnosti, nakupovať a obzvlášť sa obávajú akéhokoľvek verejného vystúpenia. Všetkým takýmto situáciam sa snažia vyhýbať, čo im spôsobuje nemalé problémy, hlavne v zamestnaní a pri naväzovaní partnerských vzťahov. Vyhýbavé správanie môže dospieť až k úplnej sociálnej izolácii.
Keď sa človek trpiaci sociálnou fóbiou dostane do obávanej situácie, často u neho prepuknú telesné príznaky ako napríklad búšenie srdca, potenie, červenanie sa, sucho v ústach, závrat, nutkanie na toaletu, chvenie, zvýšené svalové napätie. Rizikovým správaním, ku ktorému sa ľudia trpiaci sociálnou fóbiou niekedy prikláňajú môže byť zneužívanie alkoholu (pitie „na guráž“) pred obávanou sociálnou situáciou. Alkohol je zradný v tom, že v malých dávkach naozaj znižuje napätie, ale hrozí tu rozvoj závislosti, kedy pacient už skutočne žiadnu rizikovú situáciu nezvládne bez toho, aby si nevypil a na jej zvládnutie bude potrebovať postupom času stále väčšiu dávku alkoholu.
Príbuzní a okolie vníma správanie človeka trpiaceho sociálnou fóbiou ako nadmernú hanblivosť či plachosť, často sa na jeho rozpakoch zabávajú (napr.spolužiaci pri odpovedi pred tabuľou, keď sa červená, potí a trasú sa mu ruky). Pokiaľ tieto ťažkosti a vyhýbavé správanie človeku komplikujú vo výraznej miere život, je namieste vyhľadať odbornú pomoc.
Liečba
Sociálna fóbia je liečiteľná psychoterapiou, v ťažších prípadoch liekmi (anxiolytiká, antidepresíva). Účinnou metódou v rámci psychoterapie je nácvik sociálnych situácií, správania sa v nich, postupné cielené vystavovanie sa obávaným situáciám a pod. Je dobré vyhľadať odborníka čo najskôr a vyhnúť sa stupňovaniu ťažkostí, nebrzdiť zbytočne rozvoj vzťahov a kariérny rast.
Autor: Monika Rolková