Poznáte to: do práce, z práce, každý deň rovnaký. A hoci je človek s dobrým partnerom i do partnerského vzťahu sa po rokoch začne vkrádať stereotyp. Každé ráno, tá istá tvár vedľa na vankúši, rovnaký spôsob obliekania, jedenia, rozprávania, rovnaké zlozvyky...Počiatočná eufória sa zmení na nudu.
Partner, nech je akokoľvek skvelý, časom zákonite zovšednie. U rôznych dvojíc za rôzne rýchlu dobu. Stereotyp ale netreba brať ako niečo negatívne, každá minca má dve strany. Dá sa chápať ako niečo obyčajné, opozerané, nudné, bez štipky vzrušenia či kreativity. Možno naň ale pozerať ako na určitý zaužívaný spôsob, ktorý má tiež svoje výhody. Máte s partnerom rôzne milé zaužívané rituály, viete, ako ktorý z vás na čo zareaguje, máte medzi sebou vymedzené pravidlá, ktoré dodržiavate a tým zabraňujete rôznym komplikáciam vo vzťahu.
Stereotyp pomáha k určitej harmónii, stabilite a istote vo vzťahu. Ak stereotyp vo vzťahu presahuje mieru, ktorá je pre obe strany prijateľná, dá sa proti nemu podniknúť zopár opatrení. Nevera nepatrí medzi tie najvhodnejšie oživenia vzťahu, aj keď je často používaná na tento účel.
Bezpečnejšie pre vzťah je skúsiť niečo z nasledovného:
- prekvapte partnera aspoň drobnou zmenou vzhľadu (nový účes, nová farba vlasov)
- ak máte deti , dajte ich niekomu spoľahlivému postrážiť, aspoň raz za mesiac si urobte večer len pre seba, choďte do divadla, do reštaurácie, na prechádzku - zahrajte si s partnerom niektorú zo spoločenských hier, zájdite si zašportovať
- správajte sa k partnerovi pozorne, prekvapte ho občas nejakým nečakaným darčekom, ktorý mu (nielen vám) urobí radosť
- zájdite si spolu na výlet, navštívte niektorý z hradov, navštívte priateľov na druhom konci republiky
- a hlavne: spomeňte si na momenty, keď ste boli s partnerom čerstvo zaľúbení jeden do druhého, pripomeňte si, čo sa vám na ňom vtedy tak veľmi páčilo, čím vás očaril
Autor: Monika Rolková