
Aj napriek rozšírenému názoru, že tehotenstvo zabraňuje vzniku depresií, vedci zistili, že to tak vôbec nemusí byť. "To, že je žena tehotná, ju neochráni pred depresiami," povedal doktor Lee Cohen, ktorý pracuje na psychiatrii Massachusettskej nemocnice v americkom Bostone.
Vedci, ktorí štúdiu spolu s ním realizovali, varujú, že ženy, ktoré užívajú antidepresíva počas tehotenstva by sa mali radšej informovať o ich účinkoch u svojich lekárov. Lieky v tehotenstve totiž vníma ženský organizmus ináč a v niektorých prípadoch skôr škodia, ako pomáhajú. "Tieto ženy si musia uvedomiť, aký to môže mať na ich plod vplyv," hovorí sa v ich štúdii, ktorú publikoval aj The Journal of the American Medical Association.
Depresia je vážne ochorenie, ktoré zasahuje nielen myseľ, ale aj telo. V liečbe ochorenia môžu byť antidepresíva veľmi účinné, ale môžu skomplikovať život dieťaťa natrvalo. Cohen a jeho kolegovia sledovali 201 tehotných žien, ktoré sa liečili antidepresívami najmenej tri mesiace pred ich poslednou menštruáciou. Niektoré z nich sa potom rozhodli užívať lieky aj počas tehotenstva. Iné ich vysadili, alebo znížili dávky. Nebola to však žiadna podmienka a všetky tak konali na základe slobodného rozhodnutia. Zo všetkých pozorovaných žien trpelo počas tehotenstva 43 percent z nich ťažkými depresiami.
Ťažká forma depresie pretrvávala najmä počas prvého trimestra. Niektoré zo žien, ktoré prestali lieky užívať, alebo znížili ich dávky, prežili po čase recidívu ešte počas tehotenstva. Spolu lieky vysadilo 65 žien. Recidíva sa dostavila u viac ako dvoch tretín (68 percent) žien. Antidepresíva sa počas tehotenstva rozhodlo aj naďalej užívať 82 žien. Z tejto skupiny malo ťažké depresie 26 percent. Šesť z desiatich žien, ktoré prestali brať lieky, alebo znížili svoje dávky v súvislosti s tehotenstvom, ich znova začali užívať v pôvodných dávkach.