foto |
Radí právnik Mgr. Miloš KvasňovskýV minulosti som sa pokúšala získať prácu ako pomocná sila v pohostinskom zariadení. Majiteľ mi pri rozhovore kládol otázky, ktoré som neočakávala a vôbec nesúviseli s hľadanou prácou. Zamestnanie som nezískala, mám však pocit, že práve kvôli tomuto. Ako postupovať v takomto prípade, aby sa situácia neopakovala?
Renáta R.
Napriek tomu, že z vášho listu nevyplývajú žiadne konkrétne dôvody neprijatia do pracovného pomeru ani podrobnosti o otázkach, s ktorými ste boli konfrontovaná pri pohovore, možno sa domnievať, že otázky budúceho zamestnávateľa mali okrem iného aj veľmi osobnú rovinu, ktorá nesúvisela s pracovným pomerom.
o o o
Pri pohovore do zamestnania je zamestnávateľ povinný informovať a oboznámiť vás s právami a povinnosťami vyplývajúcimi z pracovnej zmluvy, pracovnými, mzdovými a inými podmienkami týkajúcimi sa predmetnej práce. V prípade práce v pohostinskom zariadení je na mieste aj zistenie zdravotnej spôsobilosti a požiadavka predloženia zdravotného preukazu, ktorý sa pri zamestnancoch vykonávajúcich prácu v pohostinských zariadeniach vyžaduje.
o o o
Zamestnávateľ však nesmie vyžadovať odpovede na otázky, ktoré sa týkajú napríklad tehotenstva (či ste tehotná, alebo kedy plánujete mať dieťa), rodinných pomerov, politickej, náboženskej alebo inej príslušnosti. Rovnako nesmie od vás vyžadovať informácie o bezúhonnosti, okrem prípadu, keby sa vyžadovala podľa osobitného predpisu, alebo by ju vyžadovala povaha práce, ktorú máte vykonávať. V prípade práce v pohostinskom zariadení by som však požiadavku na predloženie dokladu preukazujúceho bezúhonnosť považoval za opodstatnenú, najmä v prípade, ak ide o prácu, pri ktorej zamestnanec prichádza do styku s pokladnicou a peniazmi. V prípade, že nejde o vaše prvé zamestnanie, môže zamestnávateľ od vás požadovať aj pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní od predchádzajúceho zamestnávateľa.
o o o
Ako teda vidieť z uvedeného, Zákonník práce sa neobmedzuje len na ochranu zamestnancov v už existujúcich pracovnoprávnych vzťahoch, ale priznáva určitú mieru ochrany aj fyzickým osobám, ktoré sa o prácu len uchádzajú. Do rozsahu tejto ochrany pri prijímaní do zamestnania patrí aj ochrana fyzickej osoby pred diskrimináciou a zisťovaním sexuálnej orientácie zo strany zamestnávateľa.
o o o
Keďže neuvádzate presnejší opis toho, na základe čoho ste dospeli k záveru, že práve nevhodné a neprimerané otázky zamestnávateľa boli dôvodom na vaše odmietnutie, možno sa len domnievať, že ste sa pri pohovore stretli práve s niektorou z uvedených foriem porušenia tzv. predzmluvných vzťahov podľa paragrafu 41 Zákonníka práce zo strany zamestnávateľa, prípadne aj s porušením zákazu diskriminácie podľa paragrafu 13 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, ktoré upravujú ochranu fyzických osôb uchádzajúcich sa o zamestnanie.
o o o
Ak si myslíte, že zamestnávateľ naozaj porušil voči vám svoje povinnosti, respektíve prekročil hranicu, ktorou ho Zákonník práce obmedzuje, máte právo na primeranú finančnú náhradu. Svojho práva sa môžete domáhať súdnou cestou, na preukázanie pravdivosti vašich tvrdení však potrebujete predložiť dôkazy.