Odborný časopis British Journal of Psychiatry ale tvrdí, že psychické problémy marihuana skôr nespôsobuje a upozorňuje len na zmeny v správaní dieťaťa.
Svoju štúdiu realizoval na vzorke päť tisíc detí a záver znie, že marihuana môže podnecovať k agresivite a delikvencii. Výskum je vysoko aktuálny, pretože vo Veľkej Británii rastie počet užívateľov tejto ľahkej drogy. Minulý rok mala napríklad možnosť ochutnať marihuanu až polovica všetkých 14 až 15-ročných žiakov základných a stredných škôl. Vyplýva to z prieskumu vládneho výboru Schools Health Education Unit, ktorý sleduje užívanie drog medzi mladými už od roku 1987. Holandský tím z Trimboského inštitútu uskutočnil v Holandsku prieskum v oblasti duševného zdravia. Informácie získal od 5 551 mladých ľudí vo veku od dvanásť do šestnásť rokov. Za posledný rok z nich užilo marihuanu až sedemnásť percent.
Dokázalo sa aj to, že deti, ktoré užili drogu štyridsaťkrát do roka a viac mali oveľa horšie školské výsledky ako ostatné. Aj keď sa nepreukázalo, že existuje súvislosť medzi užívaním marihuany a mentálnymi problémami, vedci upozorňujú, že na zraniteľnejších ľudí má marihuana silnejší a preto aj deštruktívnejší vplyv. Odborník Harald Wychgel tvrdí, že zistenia môžu byť oveľa horšie v krajinách, kde marihuana nie je zakázaná, ako je napríklad Holandsko. "V mladšom veku sa užívanie marihuany spája predovšetkým s delikvenciou a agresívnym správaním, ale v neskoršom veku môže podnietiť aj k závislosti na alkohole a cigaretách," povedal. Informácie zverejnila internetová stránka news.bbc.co.uk.