SME

Mág európskej opery - Wolfgang Amadeus Mozart

Svet si tento rok pripomína 250. výročie narodenia rakúskeho klasicistického hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.


Svet si tento rok pripomína 250. výročie narodenia rakúskeho klasicistického hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta. Zázračné dieťa - malý Wolgang sa narodil 27. januára 1756 v rakúskom Salzburgu ako najmladšie zo siedmich detí Leopolda a Anny Marie Mozartových.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na veľký žiaľ svojich rodičov, dospelosti sa dožil iba on sám a jeho o štyri a pol roka staršia sestra Anna Marie, prezývaná aj Nannerl. Talentované deti spoznávali svet vďaka dlhým koncertným vystúpeniam po celej Európe. Mozarta nadšene počúvali vypredané sály všetkých európskych metropol.

SkryťVypnúť reklamu

V Anglicku sa zoznámil s Johannom Christianom Bachom, ktorý ho učil hre na klavír a vďaka ktorému spoznal prostredie talianskej opery. V neskoršom období cestoval už iba sám s otcom po Taliansku. Boli to práve známosti jeho otca, ktoré mu sčasti pomohli presadiť sa. V Taliansku Mozart spoznal taliansky hudobný štýl, ktorý bol v tom čase považovaný za dokonalý. Následne skomponoval dve typicky talianske opery - Mithridates, kráľ pontský a Lucius Sulla. Do jeho repertoáru zakrátko pribudla serenáda Ascanius v Albe.

Počas cesty po Apeninskom polostrove sa vyhrotil jeho vzťah s otcom. Po návrate z Talianska navštívil Viedeň a Mníchov, kde sa konala premiéra jeho opery Záhradníčka z lásky. Svet mu postupne padal k nohám, no on sa rozhodol vrátiť do rodného Salzburgu. Čoskoro ho ale prepustili zo služby a na jeseň roku 1777 odišiel spolu s matkou na ďalšie európske turné. Túlavé topánky ho zaviedli znova do Nemecka, no keď sa mu nepodarilo získať miesto v Mannheime, odcestoval s matkou do veľkomesta na Seine. Anna Marie sa však v Paríži nakazila tyfoidnou horúčkou a za štrnásť dní zomrela.

SkryťVypnúť reklamu

Do Salzburgu sa Wolfgang Amadeus vrátil začiatkom roku 1779, kde prijal miesto varhaníka. Počas nasledovných dvoch rokov skomponoval okrem skladieb súvisiacich so službou pri dvore aj niekoľko opier pre divadlo v Mníchove a kočovné divadelné spoločnosti. V Salzburgu sa mu ale nepáčilo a ako poddaný tamojšieho arcibiskupa sa zo všetkých síl snažil o prepustenie zo služby. Keďže arcibiskup s tým nesúhlasil, Mozart podnikol útek proti jeho vôli do Viedne protizákonne. Tam sa angažoval v pokrokových krúžkoch. Usiloval sa o vytvorenie klasickej nemeckej opery, ktorá mala nahradiť taliansku - elitársku. Tak vznikol napríklad singspiel Zaida a opera Únos zo Serailu.

V roku 1782 svoj život spojil s dcérou svojej bývalej domovníčky - Konstancou Weberovou. Ich manželstvo však od začiatku zavrhovala Mozartova sestra aj jeho otec. Mozart bol však napriek roztržkám s nimi na vrchole svojich tvorivých síl. Tešil sa na otcovstvo, no jeho prvorodený syn Raimund zomrel niekoľko mesiacov po narodení. Mozart sa rozhodol zmieriť rodinu a spolu s manželkou odcestoval do Salzburgu. Uzmierenie však medzi nimi nenastalo. Konstance porodila Mozartovi ďalšieho syna - Carla Thomasa, ktorý sa dožil dospelosti. Po dvoch rokoch mu dala ďalšieho syna, ale ten zomrel predčasne.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1785 vstúpil Mozart do viedenskej slobodomurárskej lóže Dobročinnosť. V rokoch 1786 a 1790 vznikli jeho najslávnejšie opery Don Giovanni a Figarova svadba. Obidve uviedli aj v Prahe. Ich úspech zabezpečil, že Mozart aspoň čiastočne zmenšil svoje finančné problémy. Po návrate z Prahy ho prijali do služby na dvore, čo mu opäť zabezpečilo stály príjem, ale finančné ťažkosti ho aj tak neobchádzali. Musel zarábať pretože Konstance sa potrebovala liečiť v kúpeľoch Baden. Po smrti panovníka Jozefa II. v roku 1790 sa na trón dostal jeho brat Leopold II., ktorý začal reorganizovať dvorný život. Mozarta sa ale zmeny našťastie nedotkli. V tej dobe získal velikán európskej opery objednávku na novú taliansku operu Cosi` fan tutte (Také sú všetky). V ďalšom období zložil niekoľko symfónií, niekoľko komorných diel a muzikál Čarovná flauta. Jeho posledné dielo nesie názov Requiem. Na jeseň 1791 sa nakazil infekčnou chorobou a 5. decembra zomrel vo Viedni. Podľa špekulácii ho otrávili, no tieto domnienky sa nikdy nepotvrdili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 129
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 105
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 898
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 985
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 682
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 025
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 252
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 076
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 135
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 624
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 190
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 109
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 324
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 485
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu