Počas nej vás môže zamestnávateľ prepustiť zo dňa na deň a to aj bez udania dôvodu. Musíte teda ukázať, že dokážete byť skutočne plnohodnotným členom pracovného tímu.
Vy sa však tiež môžete ešte rozhodnúť, či vám práca bude vyhovovať. Skúšobná doba vám zároveň poskytuje aj priestor na to, aby ste sa oboznámili s tým ako to skutočne vo firme chodí a čo presne od vás budú vaši vedúci očakávať.
* Prvá rada znie: pýtajte sa. Ste predsa nový a nikto nemôže od vás očakávať, že budete presne poznať pracovné postupy a zvyklosti. Neobávajte sa pritom toho, že každú otázku bude vaše okolie považovať za neznalosť, ktorá vás môže v očiach kolegov aj vedenia ukázať v zlom svetle.
* Nebuďte príliš múdry. Vaši kolegovia aj šéfovia skôr uvítajú primerané otázky, než druhý extrém - dajte si preto pozor na poznámky, ktoré by mohli vyvolať dojem, že všetko viete najlepšie a že by sa vlastne ostatní mohli učiť od vás. Takéto správanie odpustí nováčikovi máloktorý kolektív. Rada odborníkov znie: aj keď máte návrhy na zlepšenie pracovných postupov, počkajte radšej niekoľko týždňov, pokým zistíte, ako skutočne firma funguje.
* Ukážte, že viete hrať v tíme. Dnes je už väčšina pracovných úloh takého typu, že ich nezvládne jednotlivec sám - ich zvládnutím sú poverené tímy. Musíte preto spoznať ľudí, s ktorými máte spolupracovať a ukázať, že to dokážete. Osamelým bežcom sa zle pracuje v zohratom kolektíve. Zvládnuť takúto pozíciu dokážu len veľmi silné osobnosti.
* Hľadajte podporu a spoznávajte ľudí. Ak aj má byť vašou úlohou zavádzať nové postupy, ťažko to zvládnete bez dôkladnej znalosti doteraz zaužívaných postupov, ľudí, ktorí sa nimi riadia, ale aj situácií, za ktorých vznikli. V takejto situácii vám tiež poslúži, ak najprv zistíte, ktorý zo spolupracovníkov by mohol vaše návrhy podporiť a ktorý by ich naopak mohol úplne odmietnuť.
* Ak urobíte chybu priznajte si ju. Chyby robíme všetci a takmer každá z nich sa dá vysvetliť, ospravedlniť aj napraviť. V takejto situácii sa netreba zľaknúť, ale prejaviť čo najväčšiu ochotu spolupracovať na ich náprave. Veta "my sme to robili takto" sa však nepovažuje za postačujúce vysvetlenie.
Čo by ste mali vedieť o skúšobnej dobe
Skúšobná doba musí byť dohodnutá písomne v pracovnej zmluve, inak je neplatná
Skúšobná doba môže trvať len tri mesiace a nesmie sa dodatočne skracovať alebo predlžovať
Skúšobná doba môže byť aj súčasťou pracovného pomeru na dobu určitú
Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca - to zanmená, ak je zamestnanec počas skúšobnej doby dlhšie práceneschopný, musí ošetrovať člena rodiny, alebo má napríklad študijné voľno, skúšobná doba sa o tento čas môže predĺžiť
Počas skúšobnej doby môže zamestnávateľ zrušiť pracovný pomer hocikedy z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu (neplatí ani ochranná doba ak je napr. zamestnanec práceneschopný, zamestnankyňa tehotná)
Počas skúšobnej doby môže pracovný pomer zrušiť aj zamestnanec a to bez udania dôvodu
Oznámenie o skončení pracovného pomeru musí byť písomné a má sa doručiť druhému účastníkovi aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer ukončiť
Všetky okolnosti ako zvýšenie mzdy po skúšobnej dobe, povýšenie, pridelenie výhod ako služobné auto, mobilný telefón a podobne, by mali byť zaznamenané už v pracovnej zmluve
Autor: gal