Inkontinencia moču, t.j. neschopnosť udržať moč, je stále častejšie diskutovaným problémom. Môže k nej však dochádzať z mnohých dôvodov, ktoré sa taktiež – pochopiteľne – liečia rôznymi spôsobmi.
Dôvodom komplikácií môže byť oslabenie svalov, ktoré podopierajú orgány močového ústrojenstva, nadmerne aktívne svaly močového mechúra alebo nepriechodnosť močových ciest, rovnako ako poškodenie nervov v panvovej oblasti (napríklad v dôsledku Parkinsonovej choroby alebo mŕtvice). Príčinou inkontinencie môžu byť aj vrodené poruchy, prekonané operácie či úrazy panvy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Odborníci z amerického Národného ústavu pre diabetes a ochorenia tráviaceho traktu a obličiek (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, NIDDK) rozlišujú niekoľko základných typov inkontinencie:
· Stresová
Hovoríme o nej vtedy, ak moč uniká pri smiechu, kašli, ohýbaní a podobných aktivitách, ktoré napínajú svaly brucha a spôsobujú tlak na panvové orgány. Ide o najčastejší typ inkontinencie u žien, ktorého príčinou je oslabenie svalov v okolí močového mechúra, ku ktorému často dochádza v dôsledku tehotenstva, pôrodu či prechodu.
· Urgentná inkontinencia
niekedy tiež označovaná ako nadmerne aktívny močový mechúr, sa prejavuje častým nutkaním na močenie a záchvatmi náhlej, veľmi silnej potreby močiť, ktorá môže byť taká naliehavá, že pacient nestihne dôjsť na toaletu včas. Príčinou týchto problémov býva poškodenie nervov v dôsledku niektorých chorôb či operácií. Podľa odhadov má tieto problémy každý piaty Američan nad 40 rokov.
· Zmiešaná inkontinencia
Predstavuje kombináciu niekoľkých typov problémov, najčastejšie stresovej a urgentnej inkontinencie.
· Pretekajúca inkontinencia
Prejavuje sa tým, že sa močový mechúr vyprázdňuje nedokonale, a preto sa občas postupne naplní a jednoducho pretečie. Tento typ inkontinencie sa vyskytuje najčastejšie u mužov, jeho príčinou býva prekážka, ktorá bráni normálnemu odtoku moču (napr. zväčšená prostata).
· Funkčná inkontinencia
Postihnutí sú ňou tí, ktorí majú problém dostať sa v prípade potreby na toaletu z dôvodu fyzických komplikácií, napríklad artritídy, alebo z dôvodu duševnej poruchy, napríklad Alzheimerovej choroby.
Vzhľadom na rozmanitosť prejavov a príčin inkontinencie, vyzývajú odborníci pacientov predovšetkým k jednej veci: Ak máte problémy, vyhľadajte lekára, ktorý presne zistí povahu vašich problémov a môže vám odporučiť optimálnu liečbu.
Proti inkontinencii novou pomôckou
Vedci v Royal Melbourne Hospital v Austrálii sa chystajú vyskúšať novú metódu, ktorá môže pomôcť pacientom trpiacim inkontinenciou moču. Ide o postup, ktorý kombinuje dve základné techniky: transplantáciu svalového tkaniva a elektrickú stimuláciu. Pacientom sa pri novom postupe okolo močovej trubice implantuje tkanivo, ktoré je vypestované z jeho vlastných buniek. Tkanivo vytvorí akýsi umelý zvierač trubice, ktorého ovládanie je možné pomocou externého ovládača. Malú škatuľku, ktorá vysiela elektrické impulzy, v tele drží tkanivo, ovládanie má plne v rukách pacient: Za normálnych okolností je zvierač stimulovaný, a teda stiahnutý; ak sa tok elektrických impulzov preruší, zvierač sa uvoľní a pacient sa môže vymočiť. Aj keď je zatiaľ predčasné hodnotiť význam novej pomôcky, lekári sú pomerne optimistickí a dúfajú, že sa kvalita života u pacientov s touto pomôckou môže významne zlepšiť. Autor: Inco Forum