
Reumatoidná artritída (RA), známa tiež ako reuma, nie je strašiakom iba pre starších ľudí. Silné bolesti kĺbov, ktoré toto ochorenie sprevádzajú, totiž postihujú aj mladých.
Reumatické bolesti komplikujú život pacientov natoľko, že im robí problémy aj zaväzovanie šnúrok, zapínanie gombíkov, otváranie či zatváranie vodovodného kohútika a iné každodenné činnosti. Reuma sa lieči pod dohľadom lekára rôznymi účinnými látkami. Jednou z nich je aj liek s účinnou látkou adalimumab, ktorý bol doteraz hradený zo zdravotného poistenia len pri liečbe pacientov so stredne ťažkou a ťažkou reumou, u ktorých klasická liečba nezabrala. Pacient tak musel prvotne absolvovať niekoľko typov liečby a ak sa nedostavili uspokojivé výsledky, mohol mu lekár predpísať užívanie lieku s látkou adalimumab.
Od prvého januára tohto roku však nastala zmena, podľa ktorej je liek hradený aj pri liečbe pacientov s reumou v počiatočnom štádiu s rýchlym napredovaním ochorenia a so psoriatickou artritídou (PsA). Znamená to, že pacienti budú môcť proti nekompromisnému ochoreniu účinnejšie a aj lacnejšie bojovať.
Zatiaľ čo doteraz používaná klasická liečba príznaky ochorenia iba potláčala, prvá monoklonálna protilátka na báze ľudského proteínu, zabraňuje samotnému vzniku zápalu. Znamená to, že ak sa včas podarí zabrániť rozvoju ochorenia, pacient bude ochránený pred vážnymi komplikáciami. Môže sa tak vyhnúť deštrukcii kĺbov, postihnutiam srdca, pľúc, ciev, očí a iných orgánov a lepšia bude aj jeho pohyblivosť. Odhaduje sa, že tridsať až štyridsať percent pacientov s chronickým kožným ochorením - psoriázou trpí súčasne aj psoriatickou artritídou. Na Slovensku je približne päťdesiat tisíc pacientov postihnutých PsA a rovnaký počet pacientov trpiacich reumou. Až 42 percent pacientov s PsA musí byť hospitalizovaných. Tieto chronické ochorenia vedú k postupnému znižovaniu fyzickej aktivity a môžu viesť až k úplnej pracovnej neschopnosti a invalidite.
Klinické štúdie potvrdzujú, že reuma skracuje život pacientov o desať rokov. Vyššia úmrtnosť pacientov sa zaznamenáva aj pri pacientoch s PsA. Reuma aj PsA sú autoimúnne ochorenia. Znamená to, že organizmus pacienta samovytvára látky, ktoré poškodzujú vlastné štruktúry a tkanivá. Látka, ktorá takto negatívne pôsobí v ľudskom tele sa nazýva cytokín (TNFalfa). Klasická liečba ale nepôsobí proti jeho účinkom dostatočne. Pôsobí síce proti bolesti a zlepšuje funkčnosť kĺbov, ale celkovo príznaky ochorenia iba zmierňuje. Protilátka adalimumab ale pôsobí na samotnú podstatu ochorenia, zabraňuje vzniku zápalu a deštrukcii kĺbov.
Reumou trpí približne päť miliónov ľudí na celom svete. Postihuje prevažne ženy vo veku od tridsať do päťdesiat rokov. Poškodzuje všetky kĺby v tele, najmä však drobné kĺby na prstoch rúk a nôh. Chorobu môže komplikovať zápalové postihnutie drobných kĺbov krčnej chrbtice, k čomu sa pridávajú neurologické a mimokĺbne komplikácie. Medzi typické príznaky ochorenia patrí pretrvávajúca bolesť kĺbov a ranná stuhnutosť.
Psoriatická artritída sa vyskytuje u pacientov so psoriázou, ktoré postihuje tri percentá európskej populácie. Odhaduje sa, že až tridsať až štyridsať percent pacientov so psoriázou trpí súčasne aj psoriatickou artritídou. Vyskytuje sa rovnako u žien, ako aj u mužov najmä vo veku od tridsať do 55 rokov. Príčina vzniku ochorenia nie je známa. Skoré štádiá PsA sa ťažko diagnostikujú, dôležitá je však včasná a účinná liečba. PsA sa vyznačuje kombináciou príznakov psoriázy a artritídy. Pacienti trpia suchou pokožkou pokrytou narastajúcimi červenými fľakmi a bolesťami kĺbov, ktoré sú charakteristické pre artritídu. Zápal sa vyskytuje v ktoromkoľvek kĺbe, najmä však na prstoch, zápästiach, kolenách a členkoch. Zapálené kĺby sa však niekedy prejavujú až desať rokov po prvých príznakoch psoriázy. K spoločným príznakom patrí stuhnutosť, bolesť a opuchy kĺbov, ktoré môžu postupne viesť až k úplnej deštrukcii kĺbov a zapríčiniť pokles pohyblivosti.