FOTO - ARCHÍV SME
Čo si treba všímať:
ako sa prejavuje infekcia
Ženy
Pozor: až 80 percent žien nemá žiadne príznaky.
Ženy môžu cítiť ťahavú bolesť v podbrušku, žltkavý výtok, bolestivý pohlavný styk a časté, bolestivé a pálivé močenie. Tieto problémy sa však obyčajne pripisujú zápalu močového mechúra či nepravidelnej menštruácii.
Muži
Pozor: až 50 percent mužov nemá žiadne príznaky.
Muži zasa môžu mať nepríjemný pocit v penise pri močení, neobvyklý výtok, rezanie alebo pálenie pri močení, časté močenie alebo problém udržať moč, napätie alebo bolesť v semenníkoch. Štyria z piatich postihnutých však necítia absolútne nič.
Prečo sú chlamýdie také nebezpečné
Neliečená chlamýdia spôsobuje:
u žien:
zápaly orgánov malej panvy mimomaternicové tehotenstvo cysty na vajcovodoch, v krajnom prípade až neplodnosť predčasný pôrod nakazenie plodu počas tehotenstva, najčastejšie zápal očí a zápal pľúc zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakťov u mužov:
časté zápaly močovej trubice zápal nadsemeníka, v krajnom prípade až sterilita zápal prostaty zápaly kĺbov, najmä kolena alebo lakťa. Ako sa robí vyšetrenie
Chlamýdia sa dá zistiť po siedmich dňoch od nakazenia. Lekár odoberie vzorku tkaniva a moču, u žien najlepšie z krčka maternice, u muža z moču alebo z výteru z močovej rúry.
Druhá možnosť je z krvi testovať protilátky. Ak nemáte protilátky v krvi, tak infekciu nemáte, ak sa zistia vo zvýšenom množstve, tak máte chlamýdie.
Naspoľahlivejšia je podľa urológa Kolomba DNA metóda pomocou PCR
- polymerázovej reťazovej reakcie, je podľa neho aj omnoho pohodlnejšia, najmä pre mužov, pre ktorých je výter z močovej rúry trocha nepríjemný. Ide však o nákladnú diagnostiku, ktorá si vyžaduje špeciálny prístroj, na Slovensku sa robí len na niekoľkých špecializovaných pracoviskách.
Kde žiadať vyšetrenie
Partneri, ktorí plánujú dieťa, by sa mali dať v každom prípade preventívne vyšetriť aj na chlamýdiové infekcie. Vyšetrenie si žiadajte aj pri pravidelnej prehliadke u gynekológa raz za rok, najmä ak nemáte stáleho partnera. Muži by sa mali obrátiť na urológa.
Čo to stojí:
Ak vyšetrenie navrhne lekár, zdravotná poisťovňa ho preplatí. Ak pacient nemá príznaky a chce vyšetrenie na vlastnú žiadosť, zaplatí 1500 korún.
Ako sa vyhnúť chlamýdiám?
Vyhýbajte sa náhodným sexuálnym partnerom a nechránenému sexu. Dbajte na hygienické zásady pri návšteve plavární, saún a solárií. Dodržiavajte intímnu hygienu, používajte iba vlastnú bielizeň a uteráky. Ak máte podozrenie na infekciu, vyhľadajte ihneď gynekológa či urológa. Neukončite liečbu skôr, ako káže lekár, minimálny čas liečby sú tri týždne. Infekcia vyžaduje preliečenie u oboch partnerov, inak sa vráti. Počas liečby treba úplne vylúčiť pohlavný styk, aj s prezervatívom a zdržať sa aj masturbácie, chlamýdie sa vyskytujú vo vnútri postihnutých buniek a pri ich poškodení pri mechanickom dráždení sa dostanú do mimobunkového priestoru a môžu napádať ďalšie bunky. Na podporu liečby odporúčajú lekári aj tzv. enzýmovú terapiu wobenzymom. Ide o špeciálne enzýmy - výťažky z ananásu či papáje, ktoré účinne pôsobia proti chlamýdiám a pomáhajú telu, aby bolo opäť v pohode. Cena za 40-tabletkové balenie je okolo 290 korún. Ako sa môžeme nakaziť?
Šanca nakaziť sa pri nechránenom pohlavnom styku je až 60-percentná. Šanca nakaziť sa infekciou HIV je asi 0,3-0,6-percentná. Čím je partner mladší, tým väčšie majú chlamýdie šance na prenos, čím sú bunky sliznice mladšie, tým sú priechodnejšie pre baktérie. Najohrozenejšie sú mladé ženy a muži okolo dvadsiatky. Možno sa nakaziť aj priamym kontaktom s kontaminovanou bielizňou, vreckovkami, uterákmi. V čom je najväčší problém:
Gynekológovia a urológovia často po chlamýdii nepátrajú, napriek tomu, že má pacient adekvátne príznaky. Potom často dochádza k chybnej diagnostikácii, podanie nevhodného antibiotika spôsobuje vznik rezistencie na antibiotiká, či dokonca miernu mutáciu génu. Neskôr, keď sa aj chlamýdia jasne diagnostikuje, cielené antibiotiká už nemusia zabrať.
Gynekológovia a urológovia berú ster na chlamýdie len výnimočne alebo len v prípade, že má pacient príznaky.
Chlamýdia ohrozuje aj srdce
Ak sa baktérie chlamýdie trachomatis usídlia na stenách ciev artérií, spôsobujú zápal a nebezpečné zúženie ciev. Hrozí riziko infarktu myokardu. U 80 percent pacientov trpiacich artériosklerózou sa zistili v usadeninách ciev chlamýdie. Či sú však baktérie naozaj jeho pôvodcami, alebo sa len usádzajú na stenách ciev, ktoré už boli predtým poškodené, o tom sa ešte vedú diskusie.
Chlamýdia, ktorá sa šíri ako chrípka
Ide o chlamýdiu pneumoniae, ktorá nepotrebuje na rozšírenie pohlavný styk. Šíri sa ako chrípkový vírus kvapôčkovou infekciou cez sliznicu v ústach a nose. Ak infikovaný jedinec kýchne alebo zakašle, dostávajú sa baktérie do vzduchu, ktorý vdychujeme. Prvé symptómy sú podobné ako pri nachladnutí: kašeľ, zachrípnutie, bolesti hrdla.
Vyvoláva infekcie dýchacích ciest - od zápalu hrdla, dutín, stredného ucha až po zápal priedušiek a zápal pľúc. Najvážnejšou formou chlamýdiovej respiračnej infekcie je zápal pľúc, chlamýdia je jedným z troch najčastejších vyvolávateľov.
Pred týmto spôsobom prenosu sa nedá chrániť, kvapôčková infekcia sa šíri veľmi rýchlo, v epidémiách. Účinná očkovacia látka momentálne nie je dostupná.
Chlamýdie a kĺby
Oba druhy chlamýdií trachomatis aj pneumoniae môžu spôsobovať ochorenia kĺbov. Kĺby môžu byť opuchnuté, zdurené so začervenaním pokožky nad nimi, ale niekedy sú len bolestivé. Postihnuté môžu byť všetky kĺby, najzávažnejšie je postihnutie bedrových a kolenných kĺbov.
Antibiotiká v tomto prípade účinkujú. Likvidáciou chlamýdií sa zastaví infekčný proces. Ak však kĺby poškodia protilátky, ktoré si vytvorí jedinec proti chlamýdiám, antibiotická liečba nie je účinná.
Pri podozrení na poškodenie kĺbov chlamýdiou je vhodné vykonať vyšetrenie kĺbovej tekutiny po vpichu - punkcii na prítomnosť chlamýdií.
FOTO
FOTO
FOTO