Ilustračné foto - JÁN KROŠLÁK
Pod vhodnými dotykmi sa rozpúšťa napätie v tele. Krátka masáž môže prehĺbiť aj väzby medzi rodičmi a deťmi. Domáce "materinské" masáže dokážu časom odstrániť napríklad svalové napätie dieťatka, zlú koordináciu pohybov, častý plač, nervozitu, nespavosť a iné problémy.
Masírujte s láskou
Keď dieťa masíruje milujúca mama, niet lepšej terapeutickej metódy. Môže totiž okrem naučených pohybov využívať aj intuíciu. Celá masáž je zostavou veľmi jemného a precíteného hladkania. Ako sa to robí? Časti tela masírujeme dieťatku postupne, najlepšia je masáž brucha a hrudníka.
Špičky prstov pravej ruky položte na srdce dieťatka a jemným, ťahavým pohybom choďte cez brucho až po bedro. Ľavou rukou napíšte obrátené "L" tak, že prsty položíte na pravú prsnú bradavku dieťaťa a dlaň na pravú stranu jeho bruška. Ruku pomaly a jemne posúvajte doľava, až sa prsty dostanú cez hrudnú kosť k srdcu a dlaň premasíruje horný okraj bruška, a posuňte dlaň k ľavému bedru dieťatka. Nakoniec postupujte pravou rukou od pravého bedra nahor pod pravou prsnou bradavkou cez hrudnú kosť k srdcu. Tým pôsobíte na akupresúrne body pre prečistenie horných a dolných dýchacích ciest. Odtiaľ postupujte dolu k ľavému bedru dieťaťa. Pohybom ruky píšeme akoby obrátené "U".
Masáž rúk je najlepšie smerovať od ramien k prstom, čím sa uvoľní napätie. Potom smer zmeníme a masírujeme opačným smerom. Tak stimulujeme krvný obeh smerom k srdcu.
Čo všetko masáž prináša
Masáž zlepšuje krvný obeh, dýchanie, podporuje správne držanie tela. Stimuluje pokožku a jednotlivé nervy a ich zakončenia. Ovplyvňuje svalstvo, jeho spevnenie a koordináciu pohybu. Masírovanie veľmi dobre pôsobí na deti so zvýšenou pohybovou aktivitou. Dotyk rúk pôsobí veľmi upokojujúco, utišujúco. Pomocou dotykových relaxačných techník umožnia rodičia deťom uvoľniť sa, keď sú napäté. Bábätkám takto odstraňujú popôrodné traumy, školákom pomáhajú prekonávať dyslexiu a dysgrafiu, prejavy ľahkej mozgovej dysfunkcie, dokonca aj niektoré formy Downovho syndrómu a autizmu, zlepšuje aj stav astmatikov, alergikov a detí s ekzémami.
Pustite si k tomu hudbu
Pustite si príjemnú hudbu. Dieťa môžete masírovať napríklad na podložke, ktorá je položená na zemi. Na zvláčnenie pokožky použite olej. Ak je dieťa neposedné, môžete mu spievať alebo sa mu prihovárajte. Utišujúci hlas taktiež pôsobí terapeuticky. Niekedy stačí, ak sa len usmievate. Nezabudnite si vždy odložiť prstene, hodinky a náramky, aby ste dieťa zbytočne nerozptyľovali alebo ho nepoškriabali.
Zdroj: FitServer