do školy?
Ak školopovinné dieťa nazbiera v mesiaci viac ako 15 neospravedlnených hodín, prídavky prechádzajú na náhradného platiteľa, ktorým je obec. Tá z nich hradí stravu, cestovné, školské pomôcky a podobne.
Môže dostávať prídavok rodič, ak jeho študujúce dieťa pracuje?
Ak študuje v dennej forme štúdia, nemá to vplyv na poskytovanie prídavku na dieťa. Rodič ako oprávnená osoba prídavok dostane.
Ak som nepožiadal o prídavok v minulosti, za aké dlhé obdobie mi ho môže štát vyplatiť, ak spĺňam podmienky?
Nárok na prídavok na dieťa za kalendárny mesiac zaniká uplynutím jedného roka od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok patril.
O prídavok teda možno požiadať najviac rok dozadu, ak boli splnené podmienky nároku v období, za ktoré sa doplatenie prídavku požaduje.
Kto má na nárok na daňový bonus?
Daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období (kalendárnom roku) zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (36 480 Sk) alebo mal príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti či z prenájmu, aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal z týchto príjmov základ dane - teda nebol v strate.
Z čoho sa daňový bonus odčíta?
Daňovníkovi, ktorý si uplatní bonus, sa sumou daňového bonusu znižuje daň o 450 korún mesačne. Príklad: daň pri 10-tisícovom príjme je mesačne 375 korún. Rodina s jedným dieťaťom, ktorej rodič si uplatní nárok na bonus nezaplatí žiadnu daň a zamestnávateľ mu vyplatí ku mzde 75 korún. Čistý príjem rodiny bude teda vyšší o 450 korún.
Aké doklady potrebujem na vybavenie prídavku?
1. občiansky preukaz žiadateľa, prípadne cestovný doklad,
2. rodný list dieťaťa,
3. potvrdenie o návšteve strednej alebo vysokej školy, ak sa dieťa sústavne pripravuje štúdiom na budúce povolanie,
4. potvrdenie ošetrujúceho lekára o chorobe alebo o úraze dieťaťa, ak sa dieťa nemôže sústavne pripravovať na budúce povolanie štúdiom ani vykonávať zárobkovú činnosť, alebo posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa, vydaný príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny,
5. v prípade žiadateľa - cudzinca a dieťaťa, ktoré je cudzincom, doklad o povolení na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska,
6. právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, prípadne právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov (v prípadoch, ktorých sa to týka).
Započítava sa prídavok do príjmu na priznanie dávok v hmotnej núdzi?
Nie, nezapočítava.
Má rodič dieťaťa, ktoré nedovŕšilo 18 rokov, skončilo alebo prerušilo štúdium na strednej škole, nie je zárobkovo činné a ani zaevidované na úrade práce, nárok na prídavok?
Prerušenie štúdia sa nepovažuje za obdobie sústavnej prípravy na povolanie štúdiom, počas prerušenia štúdia tak nárok na prídavok nevzniká. Ak sa štúdium prerušilo zo zdravotných dôvodov, dieťa sa považuje naďalej za nezaopatrené a rodičovi sa prídavok na dieťa poskytuje. Skončením štúdia na strednej škole pred dovŕšením 18 rokov veku dieťaťa zaniká nárok na prídavok na dieťa, aj keď dieťa nie je zaevidované na úrade práce a ani nevykonáva zárobkovú činnosť.
Zdroj: www.employment.gov.sk