Ľudia na Slovensku sú možno k problému tykania a vykania citlivejší aj preto, že to ešte nie je tak dávno, čo tu panoval zvyk, že "pán" riaditeľ automaticky tykal všetkým nižšie postaveným zamestnancom a nikto si nemohol dovoliť ohradiť sa proti tomu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Aj dnes sa ešte nájdu šéfovia, ktorí sa riadia touto tradíciou. Zamestnancom sa to však už často nezdá vhodné.
V niektorých firmách si ale tykajú všetci: od najnižšie postaveného až po šéfa. Najčastejšie je to tam, kde pracujú prevažne mladí ľudia, v IT firmách alebo v menších rodinných podnikoch.
Ak tykanie navrhne zamestnancovi predstavený, je odmietnutie problematickejšie ak nie úplne nevhodné. "Reakcia šéfa totiž môže byť aj rozhorčená: to vám nie som dosť dobrý?," vysvetľuje Anna Sýkorová. "Ak vám však tykanie vedúcemu skutočne nejde, môžete úprimne priznať, že sa na to ešte necítite."
Niektorí šéfovia trvajú na vykaní najmä preto, že sa boja, aby nestratili rešpekt podriadených. Odborníci však upozorňujú, že úcta ku kolegovi či nadriadenému na tykaní nestojí. "Tykanie do určitej miery narúša komunikačné bariéry, je však iba jedným zo znakov zdravého odstupu," upozorňuje Anna Sýkorová. "Každý dobrý nadriadený si rešpekt svojich pracovníkov musí vybudovať na inej báze." (gal)