Žena so synestéziou
Vedci z Univerzity v Zurichu tvrdia, že istá Švajčiarka vidí rôzne farby a cíti rozmanité chute na základe toho, akú hudbu práve počúva. Nezvyčajný jav sa nazýva synestézia. Žena, u ktorej ju potvrdili, sa živí ako profesionálna hudobníčka a s hudbou je teda v styku takmer neustále. Keď napríklad počuje čistý tón F, pred očami sa jej všetko javí ako fialové. Keď napríklad hudobný nástroj vylúdi tón C, všetko okolo nej sa jej zdá byť červené.
Vedci zbierali zvyšky z tanierov svojich hostí
Výskumníci z Národnej univerzity v kalifornskom meste La Jolla zakončili spoločnú slávnostnú večeru veľmi netradične. Po tom, ako sa hostia odobrali domov, jednoducho zhromaždili zvyšky ich jedál z tanierov a analyzovali ich. Získali tak množstvo genetického materiálu, s ktorým chceli ďalej pracovať. Na základe získanej DNA vytvorili čiastočné profily svojich hostí.
Slony a papagáje majú čosi spoločné
Americkí a Nórski vedci zistili, že slon africký a papagáj majú spolu aspoň niečo spoločné. Obidva druhy zvierat totiž s obľubou parodujú zvuky. Zistili to na základe pozorovania slonej samice v Keni, ktorá neustále napodobňovala zvuky automobilov jazdiacich po neďalekej ceste.
Študenti vyvinuli zázračný budík
Študenti z Brownovej univerzity v Spojených štátoch vynašli budík, ktorý monitoruje mozgové vlnenie svojho majiteľa. Na základe toho sa rozozvučí v momente, keď uzná za vhodné, že majiteľ už spal dostatočne dlho. Nezobudí ho preto možno vtedy, keď treba po prebdenej noci skoro ráno vstávať do práce, ale určite vtedy, keď zistí, že jeho majiteľ je už dostatočne oddýchnutý. Používanie budíka si ale vyžaduje spánok v špeciálnej čelenke, v ktorej sú zabudované elektródy.
"Chodiaca kalkulačka"
Vysokoškoláčke Alexis Lemaire z Francúzska sa podarilo vypočítať trinástu odmocninu z dvestociferného čísla bez pomoci kalkulačky, alebo počítača. Študentke pomohli iba vlastné vedomosti a vytvorila tak nový svetový rekord. Notár, ktorý priebeh počítania sledoval potreboval na kontrolu jej výpočtu 48 minút a 51 sekúnd.
Chrobač s menami prezidentov
Tvorcovia živočíšnych názvosloví mali zmiešané pocity a nevedeli si rady, čo s návrhom, pomenovať tri novoobjavené druhy chrobákov po troch amerických politikoch. V návrhu sa písalo, aby prvý z nich dostal pomenovanie po americkom prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. Druhý mal dostať meno podľa amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho a tretí sa mal volať Donald Rumsfeld, podľa ministra obrany. Trojica napokon dostala mená Agathidium bushi, Agathidium cheneyi a Agathidium rumsfeldi.
Žaby milujú disko
Do Austrálie sa počas uplynulého roku doviezlo množstvo plazov a žiab vo viere, že sa im podarí eliminovať prítomnosť škodcov na poliach s cukrovou trstinou. Vedci zo Severného teritória, ktorí oblasť skúmajú tvrdia, že živočíchy sú o to aktívnejšie, čím viac na nich dopadá svetlo z diskoték. Detektívky pomáhajú páchateľom trestných činov Televízne detektívne seriály môžu byť podľa výskumníkov veľmi prospešné pri napomáhaní skutočných trestných činov. Keďže seriály ponúkajú nielen zápletky, ale aj množstvo informácií o najnovších technológiách, je možné, že vlastne radia potenciálnym zločincom, ako oklamať mužov zákona.