Mužom sa plánovanie sexu nepáči. Tvrdí to až šesťdesiat percent oslovených a hlavným dôvodom je vraj to, že nikdy vopred nevedia, či a kedy k sexu dôjde.
Keďže sex často prichádza nečakane a vyplynie zo situácie, ak treba, uprednostňujú tabletky s rýchlym nástupom účinku a krátkou dobou účinku. Závery zverejnili odborníci na ôsmom kongrese Európskej spoločnosti pre sexuálnu medicínu v Kodani začiatkom decembra. Na kongrese sa venovali aj problémom erekcie a predčasnej ejakulácie, poruchám libida, vzrušivosti žien a menopauzy. Významné nové informácie odzneli o využití testosterónu v liečbe erektilnej dysfunkcie a o preferenciách rôznych foriem tabletkovej liečby. Erektilná dysfunkcia je problémom páru a takto k nej treba pristupovať. Hlavným motívom je túžba navrátiť sexuálny život do podoby, akú mal pred vznikom dysfunkcie.
Odborníci odporúčali pridať testosterón do liečby u pacientov, ktorí nereagujú na lieky založené na PDE5 inhibítoroch. Testosterón ovplyvňuje libido, prítomnosť spontánnych ranných erekcií, psychický orgazmus aj kvalitu ejakulácie. Takmer šesťdesiat percent mužov s nízkym alebo klesajúcim libidom má aj nízku hladinu testosterónu. Prejavy môžu byť fyzické, psychické a sexuálne.
Do praxe sa uvádzajú nové aplikačné formy testosterónu, okrem tabletiek a injekcií aj gélové formy, ktoré si pacienti vtierajú do kože ramena. Prednášajúci sa zhodli, že treba pacientovi ponúknuť všetky dostupné PDE5 inhibítory, aby si tak vedel vybrať, ktorý mu najlepšie vyhovuje. Na kongrese odznelo 145 prednášok, pričom 85 z nich sa týkalo porúch erektivity. Odborníci sa zaoberali dôvodmi, prečo niektorí muži nedostatočne reagujú na konkrétnu liečbu. Medzi hlavné dôvody patrí nízka dávka, mylné inštrukcie či nedostatočné informácie. S týmito faktormi úzko súvisí aj vysoké percento prerušení liečby z rozhodnutia pacienta. Podľa prieskumu iba 34 percent pacientov dostalo dostatočné informácie o liečbe, z čoho jednoznačne plynie potreba edukačných programov.
Na rozdiel od mužov, sexuálna aktivita u žien v závislosti od veku podstatne výraznejšie klesá. Odborníci sa domnievajú, že to súvisí najmä s nástupom menopauzy. Až päťdesiat percent postmenopauzálnych žien sa sťažuje na zhoršenie kvality sexuálneho života. Okrem hladín ženských pohlavných hormónov je nevyhnutné sledovať aj hladiny testosterónu. Odborníci odporúčajú venovať sa psychickým ako aj telesným menopauzálnym prejavom. Upozorňujú na štyri ukazovatele: vek, kedy sa menopauza prejavila, intenzitu a silu návalov, pošvové pH a stav pošvovej výstelky. Možnosti liečby ženských sexuálnych porúch, teda porúch libida a porúch vzrušivosti, siahajú od psychoterapie po farmakoterapiu. Pokusy s PDE5 inhibítormi a testosterónom sú účinné asi u piatich percent žien. Substitučná hormonálna liečba je vhodná pre každú ženu, ktorá má predčasnú menopauzu, teda takú, ktorá sa objaví pred štyridsiatym rokom.