Európska únia odštartovala kampaň proti fajčeniu Help - Za život bez tabaku, ktorá má upozorniť na to, že fajčenie môže vážne narušiť sexuálny život.
Fajčenie sa týka rovnako mužov a žien. U mladých mužov je hlavnou príčinou impotencie, pretože bráni prítoku krvi do penisu a môže narušiť chlopne, ktoré pomáhajú udržať erekciu. Fajčenie okrem toho významne ovplyvňuje pohlavné hormóny, ktoré sú zodpovedné za pohlavné rozdiely medzi mužmi a ženami. Jedy v tabakovom dyme totiž menia spôsob vytvárania pohlavných hormónov v tele. Tabakový dym poškodzuje aj semenníky, ktoré produkujú spermie. Mužom - fajčiarom sa preto spermie menia a poškodzujú a ich kvalita je podstatne nižšia ako u nefajčiarov.
Ženy fajčiarky majú zasa zmenený pomer mužských a ženských hormónov v tele. Fajčiarkam preto hrozí, že ich stavba tela sa začne postupne podobať mužskej. Fajčiarkam sa tuk ukladá na bruchu a nie na bokoch a prsiach. Dôsledkom spomínaných zmien je guľovitý tvar tela, ktorý sa spája s väčším rizikom vzniku cukrovky a srdcových ochorení. Nižšia úroveň aktivity ženských hormónov prináša so sebou aj ďalšie následky. Mladé ženy fajčiarky majú častejšie bolestivú a nepravidelnú menštruáciu. Navyše sa vystavujú zvýšenému riziku skoršej menopauzy. Ženy, ktoré fajčia, prejdú menopauzou v priemere o dva roky skôr ako nefajčiarky.
Fajčenie spôsobuje nielen rakovinu pľúc, ale fajčiarky sa vystavujú aj zvýšenému riziku rakoviny pošvy alebo krčku maternice. Výskumy preukázali, že bunky napadnuté touto chorobou sa trikrát častejšie vyvinú do zhubnej formy rakoviny pošvy, ktorá so vo väčšine prípadov končí smrťou.
Dobrou správou je, že ak sa človek vzdá cigariet, riziko vzniku rakoviny pomerne rýchlo klesá. Ženy u ktorých už bola rakovina zistená, majú mnohonásobne väčšiu pravdepodobnosť na úspešnú liečbu, ak prestanú fajčiť. Pre ženy ako aj mužov je fajčenie príčinou predčasného starnutia. U fajčiarov sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú ryhy a vrásky okolo perí a očí pretože poťahujú cigaretu a snažia sa vyhnúť dymu, ktorý im dráždi oči. S pribúdajúcim vekom sa ochranné konce chromozómov, ktoré nesú genetický materiál buniek, rozpletú a rozpadnú. Tento proces je prirodzený a je spojený s normálnym starnutím. Nedávny výskum však zistil, že u fajčiarov je tento proces podstatne rýchlejší. Je pravdepodobné, že toto zrýchlené starnutie má vplyv na mnohé časti tela fajčiara.
Fajčiarkam okrem toho trvá dlhšie, kým otehotnejú a v porovnaní s nefajčiarkami majú dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť byť neplodné. Dvojiciam, ktoré majú problémy s potomstvom a vyhľadajú liečbu asistovanej reprodukcie je pomer úspešnosti tejto liečby nižší ako u nefajčiarov. Informácie zverejnila internetová stránka kampane Help - help-eu.com.