Akné trápi až 85 zo sto mladých ľudí. Postihuje najčastejšie mladých ľudí vo veku 12 až 24 rokov. Objavuje sa ale aj u novorodencov a detí pred pubertou. V niektorých prípadoch pretrváva do tridsiatich rokov života i krátko po štyridsiatke. Stupeň postihnutia mužov je v zásade ťažší než u žien.
Aj keď akné závažne neohrozuje zdravie, jeho stredne ťažká a ťažká forma môže viesť k vážnym psychologickým problémom a k trvalému zjazveniu pokožky. Stredne ťažká forma akné postihuje 40 percent mladých ľudí vo veku od 16 rokov a sedem percent detí mladších ako 12 Je to ochorenie vlasovomazovej jednotky, ktorá je tvorená vlasovým folikulom, vlasom a mazovou žľazou. Práve tá ústi do vlasového folikulu. Pod vznik akné sa podpisujú štyri faktory. V prvom rade ide o poruchu rohovatenia buniek vo vlasovom folikule a upchatie vlasového folikulu. Okrem toho na vznik akné vplýva aj zvýšená tvorba mazu podmienená mužskými pohlavnými hormónmi - androgénmi, zmnoženie baktérií a zápal.
Vznik a priebeh akné vôbec neovplyvňuje zloženie stravy. Do puberty sa tvorí na koži len veľmi málo mazu. Postupne sa však u ľudí s problematickým akné, začne v upchatom vlasovom folikule hromadiť maz a v ňom sa veľmi dobre darí baktérii menom Propionibakterium acnes. Baktéria vyvolá na koži vznik zapálených a hnisavých vyrážok. Výsledkom je nepríjemné akné. Akné sa vyskytuje práve na miestach, kde je najviac mazových žliaz. Takými miestami sú tvár, predná časť hrudníka a chrbát.
Základným prejavom akné sú uhry, ktoré môžu byť otvorené - s čiernou hlavičkou, uzatvorené - prekryté vrchnou časťou pokožky a mikrouhry v koži, ktoré nie je vôbec vidieť. Z nich sa tvoria zapálené a hnisavé vyrážky až bolestivé uzly. Takmer pri všetkých formách akné môžu vznikať jazvy. U niekoho pretrvávajú i po ukončení aktívnej fázy ochorenia. Liečba ochorenia môže byť celková alebo miestna. Závisí od rozsahu ochorenia a jeho prejavov. Ak prevládajú uhry, používajú sa prípravky, ktoré obsahujú kyselinu azelaickú, tretinoin, adapalen, benzoylperoxyd, ovocné kyseliny a iné látky. Ak sa tvoria aj zapálené a hnisavé vyrážky, treba v liečbe použiť antibiotiká. Výhodné je kombinovať aspoň dve účinné látky. Lokálnu liečbu v niektorej forme musí pacient podstupovať niekoľko rokov. Ak lokálna liečba nestačí, treba nasadiť celkovú liečbu. Pri tej sa využívajú celkovo podávané antibiotiká, u žien cielená antikoncepcia.
Akné je riešiteľný problém a pozornosť mu treba venovať hlavne preto, že dospievajúca mládež ho vníma ako psychosociálny problém, ktorý má negatívny vplyv na ich intímny a spoločenský život. "Akné mladých postihuje v období, keď sú mimoriadne zraniteľní," povedala psychologička Zlatica Bartíková. Hlavnou zásadou je však začať s liečbou skoro. Tak sa zvýši jej efektivita a zabráni to zjazveniu pokožky a ďalšej tvorbe lézií.