Viac slnka, menej rizika. A keďže je počas leta slnka o čosi viac, ochrana zraku by mala byť každodennou povinnosťou. V opačnom prípade… Veď čítajte.
Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov a štatistiky ukazujú, že pri učení si 30 % zapamätáme na základe toho, čo vidíme, v kombinácii so sluchom až 50 %. Prostredníctvom zraku teda prijímame podstatnú časť informácií a napriek tomu mnohí ľudia podceňujú hrozby, ktoré na naše oči číhajú, a to aj zanedbávaním nosenia slnečných okuliarov.
Lúče slnka a jeho intenzívne UV žiarenie ohrozuje rohovku, šošovku aj sietnicu, pričom riziko sa ešte zvyšuje pri športových aktivitách. Ochrana zraku by preto mala byť samozrejmosťou – či už pri pokojnej prechádzke mestom, alebo pri adrenalínovom výkone v horách.
A pozor, nejde len o leto! Naše oči potrebujú ochranu pred slnkom v každom ročnom období. Ale keďže slnko svieti počas leta ostrejšie, na kvalitné slnečné okuliare by sme nemali zabúdať najmä počas neho.
UV ŽIARENIE A NAŠE OČI
Silné slnečné žiarenie môže zrak ohroziť nielen krátkodobo, napríklad nepríjemným oslnením, slzením a dočasným znížením ostrosti, ale najmä dlhodobo. Pri dlhodobom vystavovaní sa slnku bez adekvátnej ochrany môžu vznikať degeneratívne zmeny, ktoré sa prejavia až o niekoľko rokov.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je nevyhnutné chrániť oči už pri UV indexe vyššom ako 3. Ak zanedbáme ochranu zraku, vystavujeme riziku poškodenia rohovky, spojivky a dokonca aj sietnice. UV žiarenie taktiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože v okolí očí a môže prispieť k zrýchlenému starnutiu pokožky v tejto oblasti.
„Najzásadnejšie je, aby okuliare poskytovali 100 % ochranu pred UV žiarením. Dlhodobé vystavovanie očí ultrafialovému žiareniu môže viesť k poškodeniam, ktoré si človek často neuvedomí okamžite. Časom sa však môžu prejaviť vážnymi očnými ochoreniami, ako sú sivý zákal či degenerácia makuly,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Alena Bobáková.
Slnečné žiarenie v sebe zahŕňa UVA, UVB a UVC lúče. Väčšinu škodlivého UVC pohltí naša atmosféra, avšak UVA a UVB lúče prenikajú až na zemský povrch, kde môžu priamo poškodzovať oči.
Bez ohľadu na to, či sa vyberiete na pláž, do hôr alebo na prechádzku mestom, pri vyššom UV indexe je riziko pre oči výrazné. Podľa WHO má predĺžené vystavenie očí UV žiareniu na svedomí až pätinu prípadov sivého zákalu.
Tento článok nájdete aj v júlovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 7.

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE SLNEČNÉ OKULIARE
Pri kúpe slnečných okuliarov je najdôležitejšie overiť si, či disponujú s už spomenutou 100 % ochranou pred UVA a UVB žiarením (označenie UV400). „Často sa stretávame s predsudkom, že cena odráža kvalitu. Avšak aj cenovo dostupné značky ponúkajú spoľahlivé modely. Skôr ako na cenu treba pozerať na kvalitu. Kategória filtra sa rozdeľuje do piatich stupňov (0 – 4), pričom pre mestské nosenie sú vhodné kategórie 2 až 3.