SME

DOLCE VITA! Olivovníky, víno, cestoviny a... sladký život. Dovolenka v Taliansku tak trochu inak

Nechajte sa zlákať.

(Zdroj: Adobe Stock)

Ak nepatríte k milovníkom instantných dovoleniek v rezortoch, nevyžívate sa v nekonečnom vylihovaní na pláži a máte chuť cestovať, spoznávať autentické chute a zažiť v krajine olivovníkov, vína, paradajok a cestovín ozajstný „sladký život“, máme tu pre vás dovolenku v Taliansku. Ale tentoraz trocha inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cesta autom k pobrežiu Ligúrskeho mora je dlhá a únavná. Okrem toho je vám pri poznávaní väčších miest aj tak len na oštaru. Ponúkame vám overený spôsob, ako pohodlne spojiť návštevy atraktívnych mestských destinácií s relaxom pri mori aj bez vášho auta.

SkryťVypnúť reklamu

Zažijete neopakovateľnú atmosféru historických talianskych miest a potom si oddýchnete na pláži. A ak sa aj na dovolenku do Talianska nechystáte – čítajte ďalej. Veď cestovať sa dá aj s prstom na mape.

TLSTÁ A ČERVENÁ BOLOGNA

Váš trip do Talianska sa začína vo Viedni, odkiaľ do talianskych destinácií priamo lietajú aj nízkonákladoví leteckí prepravcovia. Za hodinu a štvrť pristanete na Letisku Guglielma Marconiho a o chvíľu vstúpite do veľkej, červenej a tlstej Bologne. Hneď na prvý pohľad vám bude jasné, prečo Taliani toto mesto volajú La Rossa.

Strechy aj tehlové fasády väčšiny domov sú v tehlovo-zemitej červenej farbe. Je to dôsledok toho, že sú postavené z terakoty, vypálenej a usušenej miestnej hliny. Vnoríte sa do veľkého brucha Bologne a zakrátko pochopíte aj to, prečo je La Grassa – tlstá. Bologna je jednou obrovskou kuchyňou. Nečudo, veď odtiaľto pochádza azda najznámejšia talianska saláma mortadella.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď tu „bolonské špagety“ nedostanete (je to rovnaký nezmysel ako španielsky vtáčik alebo francúzske zemiaky), zaručene ochutnajte slávne tagliatelle al ragu. Z predstavy, že každé talianske jedlo pláva v červenej omáčke, vás vyvedú tortellini in brodo, ktoré sa varia aj servírujú v silnom hovädzom vývare a sú famózne.

S plným bruchom sa môžete vydať na prechádzku labyrintom arkád, ktoré lemujú obe strany ulíc. V Bologni je ich najviac na svete – spolu až 38 kilometrov. Mesto najlepšie spoznáte spôsobom „in media res“ – od jeho stredu. Z centrálneho námestia Piazza Maggiore je to len zopár krokov ku všetkým pamätihodnostiam, ktoré stoja za vašu pozornosť.

V meste kedysi stálo až sto veží, ktoré ako symbol bohatstva a spoločenskej prestíže stavali bohatí mešťania. Súťažili v tom, kto postaví vyššiu – víťazom sa stala rodina Asinelli. Na jej vežu, vysokú asi 97 metrov, môžete vystúpiť aj vy. Otvorí sa vám úchvatný pohľad na celé mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Nevynechajte ani nikdy nedokončenú baziliku San Petronio, Neptúnovu fontánu či najstaršiu univerzitu v Európe. Tajným tipom, ktorý mnohí turisti obchádzajú, je komplex štyroch navzájom prepojených kostolov, tvoriacich jeden duchovný areál.

Ako napovedá jeho názov Sette Chiese, chrámov bolo pôvodne sedem. Na tomto mieste plnom mystiky, starokresťanských znakov a symbolov zažijete tajuplnú, možno až mysterióznu atmosféru raného kresťanstva.

KRÁTKA, NO VEĽKOLEPÁ ZASTÁVKA

Na spoznávanie krás a chutí Bologne vám bude stačiť jeden celý deň. Čo nestihnete – to na vás počká na spiatočnej ceste domov. Do Pisy sa pohodlne presuniete vlakom. Lístky si vopred zakúpite z domu cez internet. Za hodinku jazdy malebnou talianskou krajinou vystúpite na stanici vo Florencii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento článok nájdete aj v júlovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 7.

Keďže spoje do Pisy stadiaľto odchádzajú každú hodinu, budete mať čas na expresnú obhliadku Katedrály Santa Maria del Fiore, prejdete sa po moste Ponte Vecchio, kde si môžete kúpiť (alebo poobzerať) luxusné šperky v klenotníctvach priamo na moste, ktorý vďaka nim dostal prezývku zlatnícky, či nazrieť čo Galérie Uffizi. A potom späť na stanicu a podvečer ste v Pise.

NIELEN ŠIKMÁ VEŽA

Ak chcete nasávať dobovú historickú atmosféru tohto mesta nielen počas dňa, ale aj v noci, ubytujte sa napríklad v jednom z najstarších hotelov v Taliansku. Royal Victoria Hotel stojí na nábreží rieky Arno, len pár krokov od šikmej veže. Už v šiestej generácii ho prevádzkuje rodina Piegaja a boli tu v minulosti ubytovaní napríklad Giacomo Puccini, Charles Dickens alebo Umberto Eco.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každé 4 týždne.
Pošlite SMS s textom CBDC7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Taliansko

Taliansky vicepremiér a minister dopravy Matteo Salvini.

Francúzsko je dlhodobým podporovateľom Ukrajiny.


TASR 2
Ilustračné foto.

Tvrdil, že v tom čase sa nachádzal na Ukrajine a v Taliansku je z rodinných dôvodov.


TASR 8
Rímske Koloseum

V čase incidentu pretrvávali v Ríme vyše 30-stupňové teploty.


TASR 3
Súvisiace témy: Cestovanie
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Fit-out od M2C: Premena priestorov na kľúč
  2. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce
  3. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  4. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  5. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  6. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  7. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce
  2. Viacgeneračné rodiny: Slovenský recept na hádky?
  3. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom
  4. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri
  5. Jedinečná príležitosť získať kariérny náskok od Jerònimo Martins
  6. Hudba, smiech a festival plný vody: Liptov čaká rozlúčka s letom
  7. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava!
  8. Nový článokSpolupráca v oblasti lesnej pedagogiky v Bojniciach
  1. Osem destinácií, kam na last minute dovolenku v septembri 11 394
  2. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl 4 197
  3. Kaufland má 25 rokov a otvára 25. K Park: To bude oslava! 4 145
  4. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 301
  5. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 3 061
  6. Úver až do 40 000 € a každý rok nižšia úroková sadzba 2 847
  7. Slovenskí učitelia vyvinuli aplikáciu, ktorá šetrí hodiny práce 2 842
  8. Dajte zabrať mozgu. V predaji je nové vydanie Tréningu pamäti 2 603
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Zdravotní Klauni: Zdravotná klaunka: Keď si nasadíme na tvár červený nos, pozeráme sa na svet inak
  2. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  3. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  4. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  5. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  6. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  7. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  8. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  1. Radoslav Záhumenský: Skrytý hrad na Slovensku, ktorý väčšina ľudí nikdy nenavštívi 57 488
  2. Monika Albertiová: Balím kufre! Tu sa nedá žiť a minimálna mzda? Na smiech! 26 882
  3. Martin Kresák: Minimálna mzda 915 €: v Bratislave pohoda, v Gelnici pohroma 20 647
  4. Ivan Mlynár: Rozhovor medzi Robertom Ficom a Ursulou von der Leyen, ktorý sa nikdy neuskutočnil. 7 926
  5. Martin Fronk: Druhá Gaderská dolina? Objavte skrytý tiesňavový klenot v Kremnických vrchoch! 7 376
  6. Rudolfa Vallová: Minister Huliak urobil krok do neznáma a pristál na zemi 6 496
  7. Ivan Mlynár: Matúš Šutaj Eštok. 5 677
  8. Ernest Klotton: Mier prichádza z východu 5 424
  1. Marcel Rebro: Druhý život obrancov zo 106. bataliónu
  2. Věra Tepličková: Vláda prstom: ty-ty-ty a Šaško robí audity
  3. Marcel Rebro: Rusko: veľmoc latrín a tankodrómov
  4. Radko Mačuha: Sťahovanie kostola pod dúhovou vlajkou.
  5. Marcel Rebro: Slovenská veda: halušky s bryndzou, ortéza a analýza DNA
  6. Marcel Rebro: Máša, melón a plyšová opica
  7. Radko Mačuha: Ďalšia Britská stopa. V srdci Slovenska.
  8. Igor Pogány: Ako prinútiť AI, aby vám našla nový koníček
SkryťZatvoriť reklamu