Odstrihli by ste si kus oblečenia? Niektoré ženy sa tomu nevyhnú, pretože si menštruačné potreby nemôžu dovoliť. Vložky či tampóny nahrádzajú kúskom látky, vreckovky, toaletného papiera či vatou. Aj takto sa prejavuje menštruačná chudoba, ktorá môže mať vážne psychické, fyzické, sociálne aj finančné dosahy na životy žien.
Exkluzívny online prieskum Menštruačná chudoba na Slovensku, ktorý pre spoločnosť Tesco realizovala počas mája 2024 na vzorke 1 500 žien agentúra NMS, priniesol veľmi nelichotivé čísla. Až 44 % žien uviedlo, že sa stretlo s menštruačnou chudobou.
Vyplynulo z neho i to, že väčšina žien trpiacich menštruačnou chudobou sa kvôli nákupu menštruačných potrieb musí obmedzovať – najčastejšie pri nákupe potravín, oblečenia a služieb pre starostlivosť o seba.
A jedno majú spoločné všetky ženy – takmer všetky uviedli, že dámske hygienické produkty počas menštruácie považujú za základnú potrebu.
Čo je menštruačná chudoba?
Ide o komplexný problém, kedy osoba nemá dostatok, alebo vôbec žiadne prostriedky na zakúpenie menštruačných potrieb na časť alebo celé trvanie menštruácie.
Prejavuje sa rôznymi formami vylúčenia – nedostatkom informácií o menštruačnom cykle, nedostatočným vzdelávaním o svojom tele a zdraví, obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti, toaletám a iným zariadeniam s čistou tečúcou vodou, ako aj prežívaním menštruácie v stigmatizujúcom prostredí.
Menštruačná chudoba sa môže prejavovať vynechávaním školskej dochádzky, práce alebo nemožnosťou zúčastňovať sa vo verejnom živote.
Osoby v menštruačnej chudobe často volia alternatívne náhrady menštruačných potrieb, ako sú staré handry, noviny, vata, špongie alebo toaletný papier. Niektoré osoby zase používajú menštruačnú potrebu na dlhšie, ako je určená, alebo opakovane.
NIE JE TO LEN O FYZICKOM NEKOMFORTE
Alarmujúce čísla priniesol aj Štatistický úrad SR, podľa ktorého na hranici chudoby žije až 943-tisíc ľudí na Slovensku, pričom medzi ohrozené skupiny patria domácnosti jednorodičov a domácnosti s tromi a viac deťmi.*
„Menštruačná chudoba sa týka značného počtu obyvateľstva Slovenska. V Dôstojnej menštruácii veríme, že každá osoba by mala prežívať menštruáciu dôstojne a bezpečne, s riadnym prístupom k menštruačným potrebám, k čistej tečúcej vode, zdravotnej starostlivosti a prístupu k informáciám a vzdelávaniu o vlastnom tele,“ vysvetľuje Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka občianskeho združenia inTYMYta, pod ktoré spadá projekt Dôstojná menštruácia.
„Menštruačná chudoba môže mať vážne aj dlhodobé zdravotné následky, ktoré môžu byť fyzického, ale aj psychického charakteru. Dievčatám a ženám hrozia nielen ekzémy či infekcie reprodukčného a pohlavného ústrojenstva, ale aj vážny syndróm toxického šoku.
Tento článok nájdete aj v májovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 5.

Neliečené infekcie môžu viesť až k chronickej panvovej bolesti či problémom s plodnosťou,” upozorňuje profesor MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., MPH., prednosta II. gynekologickopôrodníckej kliniky LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov, a dodáva: