Pomáha ženám s bolestivou menštruáciou, inkontinenciou alebo častým močením, s tráviacimi ťažkosťami či s problémom otehotnieť.
Významnú rehabilitačnú terapiu poskytuje aj onkologickým pacientkam po odstránení prsníka a čoraz častejšie ju navštevujú mladé ženy s endometriózou.
Zaujíma sa o kondíciu panvového dna, lebo ako sama hovorí, panvové dno ovplyvňuje v tele príliš veľa funkcií, aby sme si ho mohli dovoliť ignorovať.
Prečo si naše panvové dno zaslúži každodennú pozornosť a ako sa s ním spojiť, sme sa rozprávali s intímnou fyzioterapeutkou Katarínou Hanuliakovou.

Panvové dno - kde je to mýtické miesto?
O panvovom dne sme sa v školskej biológii neučili, no takmer každá z nás sa s týmto pojmom stretla neskôr. Čo je to teda panvové dno a vieme ho cítiť?
„Pokiaľ je naše panvové dno zdravé a plne funkčné, tak na neho nemyslíme. Je to podobné ako s dýchaním. Toto miesto sa nachádza v spodnej časti našej panvy a skutočne tvorí naše dno.

Anatomicky je tvorené svalmi, fasciami a šľachami, je tam množstvo nervových zakončení a ciev. Panvové dno v podstate podopiera všetky naše orgány, ktoré v panve máme. A to platí rovnako u žien, ako aj u mužov“, odhaľuje nám toto mýtické miesto v našom tele intímna fyzioterapeutka.
Tvrdí, že panvové dno má veľa dôležitých funkcií a zúčastňuje sa takmer na každom našom pohybe – či už pri dýchaní, alebo chôdzi.
„Porucha funkcie panvového dna sa prejaví v celom pohybovom aparáte. Mení sa spôsob našľapovania a odrazu chodidiel. To sa odzrkadlí na pružnosti chôdze a celkovej ladnosti pohybov. Je pre mňa fascinujúce, ako v našom tele všetko navzájom súvisí a že veľká časť problémov pramení z nedostatočného záujmu ľudí, ale aj medicíny o panvové dno“, približuje Katarína Hanuliaková.
Na to, že panvové dno tvorí horizontálny predeľ ľudského tela a je dôležitou križovatkou, vieme o ňom naozaj žalostne málo.
Asi máte problém s panvovým dnom
Pacienti, ktorí vyhľadávajú intímnu fyzioterapiu, už dlhodobo pociťujú diskomfort v intímnej oblasti.
Majú bolesti panvy, ktoré nevedia bližšie špecifikovať, trpia bolestivou menštruáciou, zažívajú bolestivý pohlavný styk, majú problém s vyprázdňovaním, trávením či plodnosťou.
„Značnou skupinou mojich pacientov sú ľudia, ktorí sa necítia dobre vo svojom tele. Pociťujú opakujúce sa bolesti v panve aj napriek tomu, že všetky možné vyšetrenia vyšli bez nálezu. Toto býva moment, kedy ich odborníci nasmerujú na urogynekologickú fyzioterapiu, ktorú nazývam intímnou fyzioterapiou“, hovorí Hanuliaková.
Tento článok nájdete aj v májovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 5.

Z vystresovanej manažérky disciplinovaná pacientka
Veľmi veľa žien dnes popri rodine zvláda aj rôzne vedúce a manažérske pozície. No dlhodobé fungovanie v stresujúcom, výkonnostnom nastavení sa vždy niekde negatívne odzrkadlí.
Väčšinou sa ozve telo. Poznáte to viaceré – problémy so zaspávaním, nedostatočný spánok, nafukovanie, tráviace problémy, bolesti brucha bez zistených intolerancií, to všetko sú prvé príznaky, že vaše telo už nie je schopné regulovať stresovú záťaž.