Úspešná mladá Slovenka sa viac ako 20 rokov venuje marketingu a už trinásť rokov vedie vlastnú PR agentúru, pričom sa dokáže naplno venovať rodine a sama sebe...
Ak aj vy premýšľate nad tým, že by ste sa pustili do vlastného biznisu, nasledujúce riadky môžu byť pre vás skvelou inšpiráciou. A ak aj nepremýšľate, tak zaujímavým čítaním.
Kto je Simona Mištíková (42)?
- Vyštudovala marketing na Univerzite Komenského v Bratislave. Začínala ako PR manažér a v roku 2012 založila vlastnú PR agentúru DIVINO, v ktorej je riaditeľkou a momentálne zamestnáva 13 ľudí.
- Je školiteľkou DIVINO pre soft skills tréningy.
- Špecializuje sa na krízovú, internú a strategickú komunikáciu u klientov.
- Je tiež zakladateľkou konferencií PR Academy, Marketing menu, Brainscale a spoluzakladateľkou Linkedin Menu.
V oblasti PR pracujete viac ako 20 rokov a pred trinástimi rokmi ste založili vlastnú PR a komunikačnú agentúru. Čo vás viedlo k tomuto kroku?
Vyrastala som v rodine podnikateľa. Celý život sme boli aj s bratom vedení k veľkej samostatnosti. Raz sa vo mne ozval vnútorný hlas, že by som chcela realizovať svoje sny a vyskúšať vlastné podnikanie.
Išla som do toho s tým, že keď to vyjde, tak to bude super, a keď náhodou aj nie, tak som vedela, že mi nie je žiadna práca cudzia a budem sa vedieť naspäť vrátiť do pozície zamestnanca. Nechcela som teda nechať tie svoje ideály ujsť. Tak som to vyskúšala a zatiaľ to funguje.
Viete už dnes zhodnotiť, že to bol to krok, ktorý výrazne ovplyvnil váš ďalší život? Ako?
Stáť na strane človeka s vlastnou firmou ma naučilo lepšie chápať celkové podnikateľské prostredie. Kým som bola zamestnanec, bola som len konzultant, ktorý je odborníkom vo svojej oblasti. Momentálne som však strategickým partnerom našim klientom na úrovni vedenia, pretože viem aj o všetkých ďalších aspektoch, ktoré s podnikaním súvisia.
Takže to, ako sa mení biznis prostredie, daňový systém, ako sa upravujú právne aspekty, ako musia firmy na prvom mieste zaplatiť svojich zamestnancov a popritom si zo svojho rozpočtu ukrojiť na to, aby mali práve na marketing, ktorý im my ako externá agentúra zabezpečujeme. Takže absolútne ma to zmenilo najmä z tohto hľadiska.
Keď sa vrátite myšlienkami späť, aké boli začiatky vlastného biznisu? Stretli ste sa s nejakými prekážkami? Oľutovali ste niekedy toto rozhodnutie?
Nie som typ človeka, ktorý niečo ľutuje. Všetko prijímam s veľkou pokorou a verím, že vždy som tam, kde mám byť. Takže aj keď boli ťažké chvíle a bolo ich naozaj veľa, tak som si vždy povedala, že ich dostávam od života na to, aby ma posunuli niekam ďalej.
Čo sa týka výziev, prvá výzva bola hneď na začiatku, kedy sme potrebovali získať prvých klientov a ukázať im, že na to máme. Robili sme to tak, že sme dávali naše služby zdarma klientom, o ktorých sme boli presvedčení, že keď si nás otestujú a zistia, že im to dáva zmysel, budú si nás platiť. Druhou výzvou bolo obdobie rastu firmy, kedy sa nám darilo v získavaní nových zákaziek v oblasti PR, práce s médiami, influencermi, správy sociálnych sietí či komunikačných školení.
Zároveň rástol aj náš tím, ale nebol ešte dostatočne zrelý a chýbala hierarchická štruktúra v rámci spolupracovníkov. Vtedy sme založili strategický tím a viac sme sa štrukturalizovali z hľadiska postupov a dlhodobého dodávania kvalitných služieb. Výsledok sa prejavil na tom, že naši klienti sú s nami viac ako 10 rokov a máme minimálnu fluktuáciu medzi kolegami.

Ako je to dnes? Dokáže vás vo svete biznisu niečo prekvapiť?
Mám rada výzvy. Momentálne využívame umelú inteligenciu v každej časti našich činností, veľa o tom prednášame a školíme ďalších. Ja som typ človeka, ktorý v prípade, že by ma nič neprekvapilo, tak si myslím, že už nerobím správny biznis.
Potrebujem stále cítiť zanietenie pre výzvy, s ktorými klienti prichádzajú. Chcem vidieť, že naše aktivity prinášajú klientom nové zákazky a plnia stanovené ciele. Bavia ma projekty, ktoré vedia pozitívne ovplyvniť smerovanie Slovenska. Pre mňa je veľmi dôležité vzdelávanie mladých ľudí a delenie sa so skúsenosťami ďalej, lebo mám pocit, že vtedy sa posúvame všetci.
Je pre vás, ako pre ženu v biznise, dôležitá podpora iných žien? Predsa len, v agentúre ich zamestnávate prevažnú väčšinu…
Je pravdou, že PR je veľmi ženské. Mojím cieľom však je, aby si každý človek, či žena alebo muž, veril a aby v každom momente bol v pracovnej oblasti spokojný. To znamená, aby si realizoval svoju vášeň a ten svoj sen. Nezáleží mi na pohlaví, dôležitá je šikovnosť a „chtíč“ niečo dokázať.
Myslíte si teda, že ženy do biznisu bez debaty patria? Čo doň prinášajú?
Žena je bytosť, ktorá skĺbuje kombináciu unikátnej intuície s vnútornou rozvahou a taktiež zlaďuje tri aspekty života. Sú nimi rodina, partner a práca. Z tých môže čerpať. Už len taká samotná výchova detí je obrovským zdrojom zručností potrebných v biznise.
Zároveň je veľmi dôležité, aby bola správne namiešaná kombinácia žien a mužov v biznisovom prostredí, lebo každé pohlavie do toho prináša svoj unikátny pohľad.
Funguje v tomto svete medzi ženami rivalita alebo je to skôr sesterstvo?
Vo svete, v ktorom fungujem ja, funguje medzi ženami obrovská podpora. Ako si vyberáme svojich kamarátov, tak si môžeme vybrať aj svojich obchodných partnerov. Preto si vyberám ľudí, ktorí majú rovnaký hodnotový rebríček. Teda takých spolupracovníkov a spolupracovníčky, ktorým plne verím, ktorí majú upratanú svoju sebahodnotu a svoje ego.

Ste matkou a zároveň ženou vo vedení firmy, pričom máte aj plno iných aktivít. Ako sa vám darí dosahovať balans pri rovnici rodina-kariéra-čas na seba? Naučilo vás vedenie firmy time-manažmentu?
V prvom rade som pochopila, že dlhodobo musím byť v strede ja. To znamená, že ja musím byť spokojná a šťastná. Následne si musím určiť, ktoré sú tie moje najvyššie priority. V mojom prípade je to čas na moje dieťa, partnera a rodičov. A následne k tomu, keď človeka práca napĺňa, všetko krásne zapadá.
Je pre mňa tiež dôležité byť v práci s mojimi kolegami. Rovnako, ako moju prítomnosť musí cítiť moja rodina, tak chcem, aby ju cítili moji kolegovia a mali pocit, že som stabilná zložka vo firme. A potom je biznis úspešný.
Ako najradšej trávite voľný čas? Máte na seba teda dostatok času, alebo by ho mohlo byť viac?
Prirodzene sa veľmi rada hýbem, spoznávam nové veci, mám v sebe tú detskú zvedavosť. Naučila som si na seba vyhradiť dosť času. Namiesto auta využívam bicykel, do škôlky odprevádzam dieťa pešo.
Zároveň veľa cestujem. Aj keď niekedy na dovolenke potrebujem pracovať, nevnímam to ako negatívum, lebo viem, že práca mi dovoľuje byť v nejakej krásnej zahraničnej destinácii. Mojou neprítomnosťou netrpí tím a ani klienti, lebo keď treba, pripojím sa online. Ak chcete, prezradím vám, kde beriem voľný čas.
Nikdy nepozerám televízor ani Netflix. Film si pozriem nanajvýš v lietadle a možno raz za dva-tri mesiace idem do kina. A nescrollujem sociálne siete. Keď vo voľnom čase chytám do ruky telefón, tak otvorím appku Duolingo, kde sa učím nemčinu a gréčtinu, to sú moje zábavky. Čítam celkom dosť kníh, vždy v cudzích jazykoch.
Ako veľmi vo svete biznisu podľa vás závisí na imidži? Napríklad na obliekaní, úprave zovňajšku? Venujete mu dostatok pozornosti?
Upravenému človeku v zmysle, že má umyté vlasy, zdravé telo a peknú pleť, veľa netreba. Čo sa týka šatníka, stačí pár kvalitných kúskov oblečenia, hovoríme o takzvanom kapsulovom šatníku, a imidž je úplne v poriadku.
Myslím si, že nemusíme mať v skrini milión kusov oblečenia, umenie je nakombinovať tie základné do rôznych outfitov. Zároveň viem, že my sme aj reprezentantom pre našich klientov a ukazujeme im, ako spraviť dojem na ľudí. Preto je našou povinnosťou byť aj v tomto príkladom.
Móda je viac ako len oblečenie – je to spôsob sebavyjadrenia, nástroj na budovanie sebavedomia a odraz hodnôt. Práve túto filozofiu si osvojila značka Answear.LAB, partner tohto rozhovoru, ktorá prichádza s novou kolekciou "Sisterhood Stories".
Táto kolekcia je poctou moderným ženám, ktoré si uvedomujú silu vzájomnej podpory a vedia, že dokážu viac. Každý kúsok kolekcie vyjadruje myšlienku jednoty a individuality zároveň – ponúka sofistikovaný dizajn s prvkami, ktoré podčiarkujú ženskosť, slobodu a odvahu byť sama sebou.
Zmenili ste štýl obliekania, keď ste rozbehli vlastný biznis?
Štýl obliekania sa mi mení postupne, ale nesúvisí to s biznisom, ale skôr s aktuálnymi nastaveniami, s momentálnou časovou dotáciou a určite aj s vekom a módou. Idem skôr po nadčasových kúskoch a dokonca sa nebojím povedať, že rada dám veciam novú šancu a časť môjho šatníka tvoria veci aj zo secondhandu. Dáva mi to zmysel, pretože je to ekologické a už rodičia ma viedli k menej konzumnému spôsobu života.
Čo je ešte vo svete biznisu pre ženu dôležité? Napríklad v rámci správania a vystupovania, vzťahov s ľuďmi?
Je to vzdelanie, kultivovanosť a v súčasnosti je to prehľad v oblasti umelej inteligencie. Ďalej cibrenie svojej intuície, spoliehanie sa na ňu a jednoducho to, aby žena zostala ženou. Aby sa nesnažila vojsť do mužskej role alebo role „tvrďasky“, ak to pre ňu nie je prirodzené, pretože ľudia vycítia, ak nebude autentická a úprimná a na konci dňa bude klamať len samu seba. Tak bude inšpiráciou aj pre ostatné ženy.
Aký máte odkaz pre všetky ženy, ktorých snom je rozbehnúť vlastný biznis, no stále váhajú?
Vystihnem to jednou krátkou vetou v angličtine: Sky is the limit, alebo inak, nikdy sa nevzdávaj. Jediné, kto nás limituje vo vlastnom rozvoji a vlastnom lietaní, sme my samy. Nie je to ani rodina, ani partner, ani práca, ani kamaráti.
Treba hlavne začať a mať okolo seba podporujúce okolie, ktoré nám dodá silu. Ak ho nemáme, treba si ho nájsť a začať sa obklopovať takýmito ľuďmi. Keď niečo chceš dosiahnuť, treba ísť za svojimi predstavami a cieľmi.
Nikdy sa nevzdávaj, nepripúšťaj si neúspech. Správna cesta je pred nami, úspech sa nám ponúka, treba ho chytiť, uchopiť, dobehnúť. Neúspech, potknutie nás posúvajú ďalej.