Hlavné mesto Ománu rozkladajúce sa medzi pohorím Hajar a čistými vodami Ománskeho zálivu spája v sebe pozoruhodné prostredie s úžasnou rovnováhou medzi starými tradíciami a moderným svetom.

Omán je miesto pre skutočné poznanie Blízkeho východu, lokálnej kultúry, stále tradičnej a v kontraste napríklad so susedným Dubajom, plným mrakodrapov. Tu žiadne nenájdete a väčšina budov je tu svetlá, postavená z pieskovca, odrážajúca tradičné arabské hodnoty a týčia sa do výšky niekoľkých poschodí. Zaujme vás tu orientálna aj moderná architektúra, vysoké hory, krásne pláže a nádherné oázy vo vnútrozemí.
Krajina zbohatla najmä vďaka náleziskám ropy a plynu, ale aj rybolovom, obchodu s kadidlom a v posledných rokoch aj vďaka turizmu. My sme sa vybrali spoznať hlavné mesto sultanátu, Muscat, vklinené medzi oceán a vysoké hory, známe svojou nádhernou architektúrou, historickými pamiatkami a mešitami pokrytými mozaikami. Vďaka svojmu dedičstvu ako významného obchodného centra si zachovalo jedinečnú kultúru zmiešaných vplyvov Blízkeho východu, Indie a Severnej Afriky.
Veľká mešita a sultánov palác
Muscat si užijú hlavne návštevníci uprednostňujúci kombináciu metropoly a prímestských pláží, kombináciu impozantnej architektúry s autentickým arabským šarmom, ktorý si uchováva aj v dobe modernej výstavby. Jednou z hlavných atrakcií mesta je Veľká mešita, pomenovaná podľa sultána Qaboosa, ktorý vládol Ománu od roku 1970 až do roku 2020 a pričinil sa o veľký rozvoj krajiny.
Budova s úctyhodnou rozlohou 40 tisíc štvorcových metrov je postavená v typickom arabskom architektonickom štýle a honosí sa piatimi minaretmi. Najväčší z nich má výšku takmer 100 metrov, štyri rohové potom skoro 50 metrov a všade je dláždenie z talianskeho mramoru.

V impozantnej mužskej modlitebni budete môcť obdivovať obrovský 14 metrový pozlátený luster posiaty 600-tisíc Swarovského kryštálmi s váhou cez 8 ton a nádherný perzský koberec, druhý najväčší na svete s rozmermi 70 x 60 metrov.
Pred návštevou je potrebné dbať na miestne zvyklosti. Pri vstupe do mešity musia mať ženy šatkou zakryté vlasy a ramená, sukne musia byť bez rozparkov a dlhé až po zem. Muži zase musia mať dlhé nohavice a nesmie im byť vidieť tetovanie.
Zastaviť sa môžete aj pred slávnostným palácom Al Alam s fasádou zo zlatými a modrými stĺpmi, ktorý je jedným z viacerých rezidencií sultána. Slúži prevažne na oficiálne akcie a prijímanie významných návštev. Pre verejnosť síce nie je prehliadka jeho interiérov možná, môžete si však odfotiť jeho exteriér od jeho brán.

Postavený bol pred 200 rokmi, v roku 1972 prešiel rekonštrukciou a jeho centrálna budova má tvar kocky s čistými mramorovými povrchmi, zložitými vzormi a výraznými farbami. Na všetkých fanúšikov kultúry a architektúry čaká v Muscate ešte jeden skvost. Tým je budova Kráľovskej opery, ktorá bola postavená ako prvý operný dom na Blízkom východe na objednávku sultána Qaboosa, milovníka hudby a je zmesou tradície a modernosti.
Stavba s kapacitou 1100 osôb bol otvorená v roku 2011 uvedením opery Turandot. Môžete zavítať do jej interiérov v rámci pravidelnej prehliadky. Vnútri vás oslní jej interiér zdobený mramorom z Talianska, drevom z Barmy, sklom, zlatými dekoráciami a aj ultramoderná koncertná sála. Celý priestor sedenia a javiska je hydraulicky pohyblivý vrátane stropu a balkónov. Sú tu vystavené aj hudobné nástroje zo 17. až 19. storočia.

Tradičné trhy a kadidlovník
Pozdĺž nábrežia Muscatu, v štvrti Mutrah sa tiahne 3 kilometre dlhá promenáda Mutrah Corniche, lemovaná reštauráciami a kaviarňami. Promenáda ponúka nie len vizuálne potešenie na prístav a hory v pozadí, ale aj bohaté kultúrne dedičstvo regiónu.
Na jej severnom konci sa nachádza rybí trh s úžasnou atmosférou a na východe sa na skale týči stará pevnosť Mutrah. Nájdete tu aj množstvo obchodov a stánkov s rôznymi produktami a suvenírmi, ale ak predavačov s vozíkmi ponúkajúcimi miestne občerstvenie a zmrzlinu.

Skvelým zážitkom tu je aj posedenie v niektorej z miestnych reštaurácii orientovaných s výhľadom na more, kde si môžete vychutnať tradičné ománske jedlá. V tejto časti sa nachádza aj najstarší trh v Ománe, Mutrah Soque. Mnoho ľudí ho navštevuje len preto, aby tu zažili atmosféru tradičného arabského trhu, ktorý je skrytý pod modernou drevenou strechou.
Orientálny nádych si trh uchováva vďaka labyrintu malých uličiek, v ktorých sa dá aj zablúdiť, a vďaka preplneným obchodíkom, v ktorých ani neviete, kam sa pozerať.

Medzi klasickými obchodíkmi s krásnymi látkami, šatkami a šperkami sa tu tlačia aj obchody koreninami, kobercami, lampami, striebrom, či starožitnosťami. Takmer všade sa tu vznáša vôňa arabských parfumov, či tabaku z vodnej fajky. Predávajú sa tu tiež oriešky, ovocie, bylinky, čaje a samozrejme sladkosti.

Nájdete tu aj tovary, ktoré sú typické práve pre Omán, ako sú napríklad ich známe datle a kadidlo, ktoré tu rozváňa doslova na každom kroku. V Ománe sa už od staroveku pestuje najkvalitnejší kadidlovník pravý, z ktorého kmeňa sa získava vonná živica, ktorá sa vyvážala do celého sveta.
Odpradávna sa používa pri rôznych náboženských obradoch, ako aj pri meditáciách. Kedysi bolo kadidlo cennejšie než zlato, slúžilo k vydymovaniu chrámov v starom Egypte, v antickom Grécku i Ríme a tiež na celom Blízkom Východe.

Hovorí sa, že táto živica bola jeden z darov, ktoré traja mudrci priniesli novonarodenému Ježiškovi. Dodnes tu kadidlo zbierajú a vyrábajú rovnakým spôsobom. Kôra stromu sa nareže na kmeni a hrubých konároch ostrým nožom, odkiaľ začne vytekať živica, ktorá sa tri týždne nechá zaschnúť, až potom sa môže odlúpnuť.
Zrnká živice sa predávajú na trhoch i v supermarketoch, voľne alebo nabalíčkované, čím sú svetlejšie, tým sú kvalitnejšie, pretože sú čistejšie. S kadidlovým dymom si Ománčania parfumujú svoje obytné priestory, aromatizujú pitnú vodu a výpary používajú aj na dezinfekciu a pri ochoreniach dýchacích ciest.
Radi ju tiež žujú namiesto žuvačky, čo im napomáha nielen udržať si čerstvý dych v ústach, ale pomáha to vraj aj pri žalúdočných, črevných a obličkových problémoch.

Starobylé mesto Nizwa
Počas svojho pobytu v Muscate využite príležitosť navštíviť neďalekú Nizwu (bývalé hlavné mesto), ktorá je aj v ponuke fakultatívnych výletov cestovných kancelárií. Toto staroveké mesto, obklopené pohorím Hajar, ponúka jedinečný pohľad do minulosti a to svojimi dobre zachovanými pamiatkami a pretrvávajúcimi tradíciami.
Nizwa je druhou najväčšou turistickou destináciou v Ománe a do 50. rokov 20. storočia bola hlavným centrom islamského učenia a sídlom imámov. V roku 2022 bola vyhlásená za najlepšiu destináciu arabského sveta.

Aj keď je Nizwa pomerne malá, má niekoľko neprehliadnuteľných pamiatok a je tiež ideálnym miestom na objavovanie blízkeho okolia. Hlavnou atrakciou je jej staré mesto, kde nájdete fotogenickú pevnosť s hradom, trh a tiež starú časť mesta Harat al-Aqr. Pevnosť, ktorá je obohnaná vysokými múrmi, z ktorých sa ponúkajú krásne výhľady bola svedkom mnohých historických udalostí, od bitiek a obliehaní až po politické intrigy.
Tiež zohrala kľúčovú úlohu pri formovaní identity Ománu a dodnes udivuje návštevníkov svojou slávnou históriou a architektonickým šarmom. Jej kruhová 40 metrov vysoká veža s otvormi na delá je vraj najväčšia na Arabskom polostrove.

V pevnosti nájdete aj menšie múzeum s expozíciami zbraní, odevov a starých šperkov, súkromné izby imánov a ich knižnicu, miestnosť pre hostí, či modlitebňu. Po prehliadke pevnosti sa vyberte na trh, ktorý patrí medzi najstaršie v krajine. Predávajú tu prevažne ovocie a zeleninu, mäso a ryby, časť je venovaná ručným výrobkom s ponukou starožitností, keramiky a striebra, korenín a množstvom lokálnych produktov, kde budete môcť ochutnať rôzne druhy datlí, vyskúšať miestnu kozmetiku a nakúpiť lokálne produkty tej najvyššej kvality.
Nizwa je obzvlášť známa výrobou strieborného khanjaru - tradičnej zakrivenej obradnej dýky, ktoré tu dnes indickí alebo pakistanskí striebrotepci pre turistov vyrábajú pod dohľadom ománskych majstrov-remeselníkov. Ich ceny sa pohybujú od pár desiatok po pár stovák ománskych reálov.

Na trhu si môžete dať aj dúšok ich čaju, ktorý ponúkajú všade. Prípadne si kúpiť halwu, národný dezert Ománu. Ten sa zvykne pripravovať z masla, škrobu, cukru, orechov, šafranu, tapioky, kardamónu a datlí. Všetko sa to spojí do trocha lepkavej, tmavej hmoty, ktorá sa konzumuje lyžičkou, a tiež sa zvykne podávať rovnako ako datle aj ku káve, namiesto cukru.
Tento článok nájdete aj v marcovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 31.3.

Tip z prvej ruky
Počas pobytu v Muscate môžete zažiť v rámci fakultatívneho výletu aj krásny púštny východ a západ slnka a to v blízkom Magic Camp Wahiba Sands uprostred mohutných pieskových dún. V kempe sa nachádzajú luxusné beduínske stany, vybavené komfortným nábytkom a aj vlastnou kúpeľnou. Cez deň si tu môžete vyskúšať mimo iného aj rannú jogu, sandboarding – jazdy na pieskových dunách, alebo jazdy na ťavách. Prenocovanie v púšti v luxusných stanoch pod hviezdnou oblohou je jedinečné dobrodružstvo.
