Začiatky vzťahov sú priam magické. Všetko je nové, vzrušujúce, plné romantiky. Vždy, keď ste spolu, čas sa zastaví a nekonečné rozhovory prerušujú len bozky a spoločný smiech. Idylka... Ale čo potom?
Slovom „potom“ máme na mysli to všetko, čo sa udeje, keď sa do našej zamilovanej bublinky začne vkrádať realita povinností a starostí každodenného života. Chodíme do práce, riešime účty, staráme sa o domácnosť a ak sme navyše rodičmi, agenda, ktorú musíme zvládať, sa ešte znásobí. Aby toho nebolo málo, nech robíme čokoľvek, deň, v ktorom to všetko musíme stihnúť, má stále len 24 hodín.
Časom preto nevyhnutne nastane akási „optimalizácia procesov“, ktorá so sebou prináša aj kompromisy, ovplyvňujúce naše partnerské spolužitie. Siahodlhé diskusie sa menia na ranné „small talky“ pri narýchlo vypitej káve, kino s večerou v obľúbenej reštaurácii strieda seriál na Netflixe s pukancami z mikrovlnky a vášeň, pre ktorú sme kedysi nespali aj celú noc, sa tiež akosi vytráca.
Znie vám to povedome? Nezúfajte – je to úplne prirodzené a stáva sa to aj tým najzohranejším dvojiciam. Vzťahy sa vyvíjajú a hoci fáza stabilizácie, ktorá prichádza po počiatočnej zaľúbenosti, nie je taká búrlivá, môže prehĺbiť vaše vzájomné prepojenie a harmóniu.
Kľúčom k úspechu je pritom byť k sebe ohľaduplní, zaujímať sa navzájom o svoje potreby a spoločne udržiavať v partnerstve nielen rešpekt a toleranciu, ale aj humor, nadhľad a empatiu. Ako teda bojovať so stereotypom a udržať vo vzťahu iskru?

VYPNITE AUTOPILOTA
Životná a vzťahová koučka Janette Šimková v rámci témy hovorí, že vzťah je živým organizmom. A hoci prenechať jeho fungovanie na zotrvačnosť môže byť pohodlné najmä s ohľadom na náročnosť každodenných výziev, s ktorými sa potýkame, z dlhodobého hľadiska nás práve takéto „zapnutie autopilota“ s veľkou pravdepodobnosťou (a obvykle nenápadne) dovedie k stereotypu.
Ten má potom okrem iného za následok, že partneri prestávajú plnohodnotne komunikovať a neskôr majú pred sebou často obavy otvorene pomenovať svoje myšlienky a pocity. Každodenná komunikácia je pritom nevyhnutnou výživou pre vzťah, ktorý je vďaka tomu odolnejší a ľahšie čelí problémom a krízam.
Ak je navyše schopnosť zdieľať s partnerom to, čo prežívame, podporená úprimným záujmom a ochotou ho vypočuť, prejavíme mu tým nielen svoj záujem a náklonnosť, ale aj prehĺbime našu spoločnú blízkosť. Netreba zabúdať, že základným princípom prosperujúceho vzťahu nie je „kto z koho“, ale „jeden pre druhého“.
Tento článok nájdete aj vo februárovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 28.2.

BUĎTE K SEBE LÁSKAVÍ A ROBTE SI MALÉ RADOSTI
Zvlášť v dlhodobých vzťahoch platí, že aj tie malé skutky lásky, ak sú úprimné, sú tými najväčšími. Preto nezabúdajte na drobnosti, ktorými dáte tomu druhému najavo, že si ho vážite, záleží vám na ňom a neberiete ho ako samozrejmosť.