So zákerným vírusom sa počas života stretne až 80 % populácie. Ako sa pred ním chrániť? Minimálne si do nového roka dajte predsavzatie nezanedbávať preventívne prehliadky.
HPV je skratka pre ľudský papilomavírus. Ten je vysoko nákazlivý, bezpríznakový a má dlhý inkubačný čas. Keďže existuje okolo 150 genotypov HPV vírusov, prejavy ochorenia aj jeho dôsledky sú rôzne. Od nepekných prejavov na koži až po rakovinu. Zaočkovať sa proti nemu je najistejšia prevencia, no pred vírusom sa viete chrániť aj inak.
Všade, kam sa pozriete
HPV vírus sa prenáša prevažne pohlavným stykom, ale nie je to jediná cesta. Preniesť sa môže aj priamym kontaktom s infikovaným, a to koža na kožu, koža na sliznicu, sliznica na sliznicu alebo cez kontaminovaný predmet. Aj preto sa s ním v priebehu života stretne väčšina populácie.
To, že v sebe máme vírus a ani o tom nevieme, no môžeme ho prenášať ďalej, je spôsobené tým, že až 80 percent genotypov HPV vírusu sú nízkorizikové a prejavujú sa ako drobné bradavičky na koži. Keď sa objavia, netreba prepadať panike, v tomto prípade si imunita s infekciou zvyčajne dobre poradí. Zvyšné percentná však tvorí rizikový genotyp, ktorý v organizme pretrváva a spôsobuje zmeny v štruktúre buniek. Vtedy dochádza k ich zhubného bujneniu.
Papilomavírusy boli objavené na začiatku 20. storočia a vedci sa domnievali, že súvisia so vznikom bradavíc. V roku 2008 získal nemecký vedec Harold zur Hausen Nobelovu cenu za zistenie, že HPV vírusy môžu spôsobovať rakovinu kŕčka maternice. Jeho výskum viedol k vývoju vakcín proti HPV vírusom.
Tento článok nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.

HPV vírus v akcii
Vírus napáda tkanivá kože a slizníc, pričom mení ich DNA a novovzniknuté bunky sa stávajú „domovom“ množiacich sa vírusových častíc. Vírus môže bunku preprogramovať aj tak, že začne tvoriť bielkoviny, ktoré ovplyvňujú spôsob rastu a delenia buniek. Tým spôsobuje rakovinu kŕčka maternice, penisu či análneho otvoru.
Od infikovania sa vírusom po vznik nádoru môže prejsť 10 až 15 rokov! Infikovaniu sa dá zabrániť bezpečným sexuálnym správaním a tiež očkovaním. Ak by sme dosiahli 80– a viacpercentnú zaočkovanosť populácie, dal by sa výskyt zákerného vírusu minimalizovať.
Zatiaľ sme však od tohto čísla naozaj veľmi ďaleko. Je preto mimoriadne dôležité absolvovať pravidelné preventívne gynekologické (ženy) a urologické či dermatovenerologické (muži) prehliadky. Diagnostika vírusu HPV je súborom niekoľkých testov a vyšetrení a včasná diagnostika je pri liečbe kľúčová.
Adolescenti v ohrození
Až k polovici prípadov infikovania HPV vírusom dochádza vo veku 15 až 24 rokov. V mnohých prípadoch ostane vírus neodhalený celé roky, ale medzitým spôsobuje zmeny v organizme na úrovni buniek. Aj preto je aktuálne k dispozícii bezplatné (poisťovňou hradené) očkovanie pre chlapcov a dievčatá vo veku od 12 do 14 rokov. Očkovať sa môže už od deväť rokov, ale v tomto prípade to poisťovňa neprepláca.