SME

Zuzana Vačková: Je oslobodzujúce neskrývať to, čo prežívam a cítim

S obľúbenou herečkou o menopauze, sebaláske aj Vianociach.

Zuzana VačkováZuzana Vačková (Zdroj: Petra Bošanská)

Obľúbená slovenská herečka Zuzana Vačková nielen na javisku či v podcastoch s nadhľadom a úprimnosťou otvára ženské témy, o ktorých väčšinou hovoríme len pošepky. A možno práve preto patria jej sociálne siete medzi najpopulárnejšie a divadelná komédia Klimaktérium sa teší obrovskej návštevnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo Zuzky aj naživo vyžaruje ľahkosť bytia, ku ktorej sa nedá dospieť inak než vekom a životnými skúsenosťami. Rozhovor s ňou je ako priateľské pohladenie alebo horúci čaj v mrazivom predvianočnom zhone. Zahreje na duši.

SkryťVypnúť reklamu

Na divadelných doskách riešite pre nás ženy pomerne existenčnú tému v divadelnej inscenácii Klimaktérium 2: ošiaľ menopauzy. Vznikla údajne na výslovnú žiadosť publika ako pokračovanie úspešnej jednotky. Prečo je o ňu taký záujem?

Počas šiestich rokov sme odohrali dvesto repríz jednotky v 180 slovenských mestách a predstavenie videlo 70-tisíc ľudí. Diváčky sú za toto predstavenie strašne vďačné. Po prvé preto, že sa výborne zabavia a po druhé preto, že otvárame témy, o ktorých sa v našej spoločnosti bežne nahlas nehovorí. Menopauzu stále obostiera stigma, k mnohým ženám neprichádzajú informácie o tom, čo to vlastne je a čo so sebou prináša.

Za tie roky, čo Klimaktérium hráme, sme sa dozvedeli, že nejedna žena dovtedy nikdy nepočula o tom, že normálnym prejavom tejto životnej etapy, do ktorej sa ženy dostávajú okolo päťdesiatky, je napríklad znížená chuť na sex. A že to nemá nič do činenia so stratou lásky k partnerovi.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo nevedia, že keď nám zhrubnú chĺpky nad hornou perou, nie je to niečo, čo sa stalo iba našej babke a nikomu inému, ale je to normálne. Je dôležité, aby vedeli, že menopauza má aj svoje svetlé stránky. Veľmi pekným návodom, ako privítať toto obdobie, je podľa mňa napísať si zoznam povedzme dvadsiatich vecí, ktoré teraz už môžete robiť.

Menopauza by sa mohla nazývať aj obdobím „už môžem“. Čo všetko teraz „už môžete“ a v predošlých životných etapách ste nemohli?

Napríklad ma teší, že môžem mať sex bez toho, aby som sa bála, že otehotniem. Alebo môžem…Takto. Nie je to o tom, že niečo môžeme a predtým sme nemohli. Celý život môžeme všetko, otázne je, či si to aj dovolíme. Keď som mala dvadsať, tridsať, štyridsať rokov, prechádzala som si rôznymi obdobiami.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv som pochybovala o tom, ako vyzerám. Potom som sa snažila prispôsobiť nejakému mužovi, aby sme tvorili harmonický pár. Potom som sa snažila dokázať, že v práci som hodná dobrého honoráru, pozornosti, dobrých rolí, že som dobrá v tom, čo robím. Akoby som si stále niečo dokazovala. Potrebovala som odobrenie od druhých, že žijem, konám, myslím správne: Si šikovná, už si si založila rodinu. Máš deti, si dobrá matka. Máš muža, si dobrá partnerka. Iné ženy to tak možno neprežívali, no ja áno. Mala som pocit, že potrebujem súhlas druhých.

Dnes už žijem tak, že si nič u nikoho nepotrebujem odobrovať. Viem, že stojím zato bez ohľadu na to, či ma niekto považuje za dobrú matku, alebo nie. A aj keby mi moje deti povedali, že v detstve som im trebárs málo varila alebo že s nimi trávim málo času, moju hodnotu to nezníži. Dnes cítim, že môžem robiť to, čo chcem. Uvedomujem si, čo chcem. Predtým som si to neuvedomovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je veľkou úľavou konečne všetko pustiť a neriešiť, čo si kto myslí alebo povie, necítiť ten obrovský tlak zodpovednosti za druhých, však?

Áno, je to obrovská úľava a nádherné poznanie. Možno to bude znieť nadnesene, ale naozaj mám pocit, akoby sa ťažké lietadlo môjho života odlepilo od zeme a začínam žiť život z perspektívy, že môžem pristáť hocikde. Roky som život tlačila, súrila, dupkala po ňom, roztláčala, snažila sa dostať niekam hore. Teraz mám naozaj pocit, že už hore som a len sa nesiem.

Deti sú dospelé a hoci navždy budem pre ne mamou, prístavom a otvorenou náručou, neriešim už problémy za ne. Zodpovednosť za seba musia niesť samy. Rada im pomôžem, keď sa na mňa obrátia, ale nie som ten typ matky, ktorá ich bude dennodenne kontrolovať, robiť z ich prípadných prešľapov drámu a strachovať sa, ako to zvládnu, ak napríklad vnuk ochorie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohé ženy sa však boja nechať ísť deti vlastnou cestou a potrebujú si napĺňať svoj život cez nich, pretože majú pocit, že ich vlastný život za veľa nestojí…

Ženy, ktoré deti nevedia pustiť, potrebujú mať pocit kontroly alebo pocit, že majú nejakú hodnotu, pretože sa starajú (d)o druhých. Je veľmi dôležité uvedomiť si, v čom vidíme svoju hodnotu. Potrebujeme uveriť, že celkom stačí, že sme.

Kedy ste dospeli k tomuto uvedomeniu? Dopracovávali ste sa k nemu postupne, zrením alebo prišiel nejaký aha moment?

Prišla som na to postupom času, veď aj ja som si v živote prešla všeličím. Z môjho pohľadu mám teraz veľmi príjemne upratanú hlavu. Neriešim somariny, nevenujem svoju energiu ľuďom, ktorí za to nestoja a bytostne sa nezapodievam vecami, o ktorých viem, že ich nedokážem zmeniť. Nie, nezatváram oči pred vecami, ktoré ma trápia, ale nepodlieham im. Ak sa niečo nevydarí, netvárim sa, že sa to nestalo. Priznám si: toto mi fakt nevyšlo alebo toto ma veľmi trápi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemám problém sa s tým zdôveriť ani svojim blízkym. Ak máme napríklad v rodine vážny problém a nejaký priateľ sa ma spýta, ako sa mám, nebudem sa tváriť, že všetko je v poriadku. Ak s ním mám naozaj blízky vzťah, otvorene mu priznám: „Vieš čo, nemám sa dobre, po nociach sa trápim, lebo premýšľam, čo bude teraz, neviem nájsť východisko, som bezradná.“

Prináša obdobie „už môžem“ so sebou aj odvahu či ochotu ukázať pred druhými – a pred sebou – vlastnú zraniteľnosť?

Nebojím sa vlastnej zraniteľnosti. Je úľava priznať si ju, poskytnúť samej sebe vrúcnosť a prijatie. Povedať si: „Zuzinka, teraz je toho na teba veľa.“ Je oslobodzujúce neskrývať to, čo prežívam a cítim. Ak mám zlý deň, priznám sebe i druhým, ako to mám, že som vystresovaná, lebo je toho na mňa veľa, ale na nikoho konkrétneho sa nehnevám. Druhá strana tomu väčšinou porozumie a pochopí, prečo nie som taká vysmiata ako zvyčajne a že to nie je kvôli nim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa potom cítite po fyzickej stránke, keď si dovolíte byť takáto úprimná a zraniteľná a pustiť to? Asi tam nejaký rozdiel je, psychosomatika funguje…

(Smiech) Je tam rozdiel. Dokážem už na sebe vnímať, že keď toho chcem za deň stihnúť príliš veľa, začnem cítiť takú tenziu, napätíčko. Hovorím tomu, že sa mi dvíha tlak. Keď si to napätie uvedomím, zastavím sa a samej seba sa spýtam: „Počkaj, cítiš napätie, čo sa deje? Aha, máš toho veľa a bojíš sa, že niečo nestihneš.

A keď sa budeš stresovať, pomôže ti to? Nepomôže. Radšej si to dobre naplánuj. Ak máš skončiť stretnutie o druhej, o päť minút dve oznám, že o druhej už musíš odísť. A o tej druhej naozaj odíď, nie že sa vtedy začneš len baliť.“

Čiže vašou stratégiou, ako sa vyhnúť napätiu a stresu, je plánovanie a dôslednosť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A vnímavosť. Keď sa cítim pod časovým tlakom, snažím sa na seba napojiť a vnímať sa. Ako sa cítim? Ak som nevyspatá, pátram po príčine. Prečo som nevyspatá? Aha, zobudila som sa o druhej v noci, nedalo sa mi spať. Prečo? Na čo som myslela predtým, než som išla spať? A väčšinou sa dopátram k príčine, napríklad že som v ten deň neodpovedala na všetky e-maily a ťažilo ma to. Poviem si, že teraz už viem, že nemôžem ísť spať bez toho, aby som dokončila veci z daného dňa a nabudúce to urobím inak.

Nie vždy sme ochotné pozrieť sa na seba a na to, čo je za našou podráždenou náladou alebo inými emocionálnymi stavmi. Sme v jednom kolotoči, nemáme priestor a čas sa zastaviť a započúvať sa do seba.

Tým, že sa nebudeme počúvať, čas neušetríme. Skôr či neskôr nás to dobehne. Ak vás za sukňu ťahá malé dieťa so slovami: Mami, mami!, tiež sa k nemu otočíte a spýtate sa ho, čo potrebuje. Rovnaké dieťa máme v sebe bez ohľadu na to, či ho evidujeme, alebo nie. Aj ja samu seba chytám za pomyselnú sukňu a dožadujem sa niečoho, čo potrebujem, volám o pomoc. Aj ja som sama pre seba dôležitá. Treba sa len chcieť počúvať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na javisku, na svojom instagramovom profile, v podcastoch, ale aj tu v kaviarni sršíte energiou. Prezraďte: odkiaľ ju beriete?

Nemám žiadnu zázračnú studnicu na extra energiu. Svoju energiu skrátka len nemíňam na somariny. Nemíňam ju na hlúpe myšlienky a nedávam ju ani kritickému vnútornému hlasu, ktorý stále o niečom pochybuje alebo sa na niečo sťažuje. Nekritizujem sa, neumáram sa pochybnosťami. Cvičím, venujem sa sebe, čítam pekné veci, stretávam sa s ľuďmi, ktorých mám rada.

A mám brutálnu radosť zo svojej práce. Práca mi energiu neberie, skôr ju prostredníctvom nej dostávam. Ako herci tvoríme, zabávame sa, je to prílev energie. Niekto má zamestnanie, ktoré ho až tak nenapĺňa a po ôsmich hodinách z neho odchádza s baterkami na nule. Ja z divadla odchádzam po záverečnom potlesku plná energie a v povznesenej nálade. A keď si doma sadnem k svojim sociálnym sieťam, opäť tvorím, vymýšľam. Natáčam, strihám, pridávam dobrú hudbu a mám z toho radosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S Katkou Brychotovu robíme podcast To nerieš moja, kde sa venujeme ženským témam. Po dvojhodinovom nahrávaní sa necítim unavená, ale ako po dobrej debate s kamoškou.

Tento rozhovor nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.2025

Je to dar, že to takto máte. Mnohí ľudia, dokonca mladší od vás, sa cítia ubití životom. Vo svojich vzťahoch trčia len zo zotrvačnosti, v zamestnaní trčia zo zotrvačnosti, deti im vyleteli z hniezda, život ich nebaví. Cítia sa ako obete nepriazne osudu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB66U na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Slovenské herečky

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 748
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 883
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 366
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 304
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 831
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 777
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 448
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 904
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 536
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 161
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 890
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 965
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 528
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 285
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu