Po štyridsiatke sme ešte mladé a plné sily, no už sa môžeme nachádzať v období, ktoré je charakterizované ako perimenopauza. „Peri“ znamená okolo, a to okolo môže byť v tomto prípade obdobie až osem rokov, počas ktorých sa naše telo postupne mení.
Menopauza nastáva v deň, keď od poslednej menštruácie uplynie jeden rok. Je to v priemere okolo 51. roku života ženy. V období menopauzy a pred ňou prichádza k významným zmenám hormónov, s čím sú spojené aj citeľné telesné a psychické zmeny.
Návaly tepla, podráždenosť, nespavosť, strata sexuálneho apetítu, suchosť slizníc či potenie, ale aj strata kostnej hmoty či zvýšený krvný tlak sú len niektoré z najčastejších príznakov, ktoré ženám v najlepšom veku znepríjemňujú život.
Myslite vopred
Poklesom tvorby ženských hormónov trpí aj naše zdravie. Z dôvodu zmeny metabolizmu v tomto období sa zvyšuje riziko kardio-vaskulárnych ochorení, diabetu, osteoporózy a ďalších chronických ochorení.
Píše PharmDr. Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®

Ženy, ktoré vstúpia do menopauzy a sú fyzicky aktívne, sú štíhlejšie ako tie neaktívne a majú aj znížené riziko vzniku metabolických ochorení. Vyvážená zdravá strava znižuje počet a intenzitu príznakov menopauzy až o 34 percent a pravidelný pohyb 30 – 60 minút denne pomáha udržiavať hustotu kostí, metabolické zdravie a váhu.
Preto je perimenopauza či menopauza ideálny čas, kedy sa začať starať o svoje zdravie a životosprávu. Ak tak náhodou ešte nerobíte. Predsa len je lepšie začať neskôr ako nikdy.
Správna výživa, pravidelný pohyb, dostatok spánku a odbúranie stresu sú tie najlepšie aktivity v prevencii nárazovej zmeny vášho zdravia počas menopauzy.
Ako sa mať lepšie?
Dostatok kvalitných čerstvých potravín či odbúranie polotovarov sú alfou a omegou kvalitného jedálnička. Ten by mal obsahovať dostatok zeleniny a ovocia každého druhu, zdravé tuky, celozrnné výrobky, chudé mäso, vajcia, mliečne výrobky, ako aj strukoviny a kvasené potraviny.
Tento článok nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.2025

V období menopauzy treba prijímať dostatok vápnika z mliečnych výrobkov, zelenej zeleniny, sardiniek či mandlí. Dbať na dostatok vitamínu D, ktorého najlepším zdrojom je pravidelné slnenie.
V tmavých mesiacoch je ideálne dopĺňať vitamín D3 v kombinácii s K2 vitamínom. Neurobíte chybu ani doplnením magnézia či omega-3 mastných kyselín.