Trnava a jej okolie je bohaté na mnohé pamiatky, múzea, galérie ale aj starodávnu tradíciu vinárstva a medovinárstva. Celkovo je Trnavský kraj všeobecne známy svojou produkciou kvalitných vín a medoviny, ktoré sú hlboko zakorenené v miestnej kultúre a histórii.
Víno sa tu pestuje od nepamäti
Tunajšia Malokarpatská vinohradnícka oblasť je jedna z najvýznamnejších na Slovensku. Má ideálne podmienky pre pestovanie viniča, vďaka čomu tu vznikajú kvalitné odrody vín. Medzi najtypickejšie patria odrody patria - Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Frankovka modrá či Svätovavrinecké. Mnohé z tunajších vinárstiev ponúkajú degustácie a možnosť spoznať proces výroby vína priamo v pivniciach. Degustácie vínnej révy to nie sú len obyčajné výlety, kde sa človek „spoločensky“ unaví. Keď zavítate na degustáciu spojenú s prehliadkou vinárstva, budete mať príležitosť nahliadnuť do zákulisia celej vedy spojenej s výrobou vín.

Budete sledovať cestu primárnej suroviny cez všetky tradičné, ale aj moderné stroje, kým neprídete na koniec výrobného procesu, kde už na vás čakajú degustačné poháriky. Počas celej exkurzie sa samozrejme dozviete mnoho informácií, ktoré neskôr využijete pri samotných ochutnávkach.
Potom vám už jednotlivé biele, červené, či rúžové vína nebudú pripadať rovnaké, ale nájdete v sebe kúsok someliéra, ktorý za každú cenu bude chcieť zistiť, čo za jemnú príchuť to cíti v jednotlivých degustovaných vzorkách. Nie jednému z vás sa tu vycibria chuťové poháriky a budete k vínu pristupovať už inak.
Mesto vína
Trnava je pyšná na svoju vinársku minulosť, veď ako niekdajšie najstaršie slobodné kráľovské mesto na území dnešného Slovenska zbohatla aj z obchodovania s vínom.
Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism propaguje spoznávanie mesta a regiónu aj prostredníctvom vinárskej turistiky pri zaujímavých výletoch spojených s degustovaním.
Ponúkajú napríklad špeciálnu prehliadku Trnavy s názvom „Malý Rím & Víno“ pri ktorej vám predstavia históriu slávneho trnavského vinohradníctva a vinárstva.

Počas tejto prehliadky navštívite najvýznamnejšie sakrálne pamiatky mesta – Baziliku sv. Mikuláša a Katedrálu sv. Jána Krstiteľa. Následne sa presuniete do podzemia starobylej Trnavy, kde v dubových sudoch dozrievalo len to najkvalitnejšie víno. V pivnici historického Západného krídla radnice si zas pri dúšku miestneho vína porozprávate so sprievodcom o radostiach aj úskaliach vinárskeho života.
V cene prehliadky je zahrnutá fľaša vína alebo medoviny podľa počtu účastníkov prehliadky. Je možné si dokúpiť ďalšie fľaše na ochutnávku. Táto prehliadka trvá zhruba dve hodiny.
Trnavská viecha a bar Teátro
Dobré vína môžete ochutnať aj v Trnavskej vieche, ktorá sídli na prízemí severnej veže mestského opevnenia. V ponuke tu majú kvalitné lokálne vína s jedinečným konceptom. Viecha má v ponuke viac ako 30 rôznych vín a sektov pochádzajúcich priamo z Trnavského kraja. Ide o najširšiu ponuku rozlievaných vín v Trnave.
Postupne môžete ochutnať všetky vína a vybrať si svojho favorita. K vínam je v ponuke výber kvalitných syrov a mäsových špecialít, ale aj ďalšie dobroty, ktoré sa k vínam hodia – olivy, sušené rajčiny, bruschetty, nátierky a iné chuťovky.
Stálu ponuku dopĺňajú vínne destiláty zo Slovenska či Talianska. V lístku tiež nájdete hroznové klasiky ako koňak a brandy, či netradičný hroznový gin.
Rovnakého prevádzkovateľa ako Trnavská viecha má aj nedávno otvorená kaviareň a bar Teátro, ktoré sídli priamo v Divadle Jána Palárika.

Vo vynovenom interiéri ponúka výborné lokálne vína, rôzne štýlové koktejly, koláče a skvelú kávu. K vínam, kokteilom, či čapovanému pivu ponúkajú počas celého dňa záujemcom servírovať i mäsovo-syrové misy a nátierky.
V meste a okolí sa nachádzajú aj ďalšie malé aj väčšie vinárstva, ktoré každoročne dokazujú svoju kvalitu na svetových súťažiach, odkiaľ si odnášajú jedno ocenenie za druhým.
Za kvalitným vínom teda nemusíte cestovať ďaleko, stačí navštíviť trnavský klenot Víno Mrva & Stanko, rodinné vinárstvo Karpatská Perla v Šenkviciach, vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou, či rozprávkové vinárstvo Vína z Mlyna v Doľanoch.
Mrva & Stanko
Toto známe vinárstvo sa nachádza kúsok od centra mesta a má skvelú ponuku kvalitných vín a krásne priestory. Ich víno je odrodovo čisté, ľahké a svieže, prekvapí jasom a priehrštím ovocných tónov. Sortiment tvoria výlučne akostné vína s prívlastkom, akostné odrodové vína a značkové vína z pätnástich preferovaných odrôd hrozna.

Pôvodnosť a novosť sú pre tieto vína príznačné už od roku 1997, kedy vzniklo toto vinárstvo. Degustácie vín vedú skúsení someliéri, ktorí vám k degustovaným vínam podajú odborný výklad. Pokiaľ budete mať záujem, prevedú vás aj výrobnými a prezentačnými priestormi. Dozviete sa, ako a v akom prostredí sa tunajšie vína vyrábajú, prejdete sa rozľahlou pivnicou s barikovými sudmi i podzemným tunelom, ktorý spája novú a staršiu časť firemného komplexu. Ak by sa vám po degustácii nechcelo ísť domov, žiaden problém, vinárstvo ponúka aj vlastné ubytovanie.
Karpatská Perla
Za dobrým vínom sa oplatí vybrať aj do Šenkvíc, do rodinného vinárstva manželov Šebovcov, ktorý v roku 1991 založili špičkové vinárstvo Karpatská Perla. Vína dorábajú zo svojich viníc s rozlohou takmer 60 hektárov.
Aj napriek modernej technológii, ktorá dnes vinárom výrazne napomáha vo víne zachovať všetko to, čo si nesie z vinohradu, rešpektujú tradičné hodnoty. Mnohé z vín dozrievajú v drevených sudoch a nefľašujú sa skôr, ako sú vyvážené a skutočne „dospelé“. Vychutnať ste si ich mohli v mnohých slovenských reštauráciách.
Okrem výborného vína tu vyrábajú osviežujúcu nealkoholickú hroznovú šťavu BOBULO. Vinárstvo už 20 rokov vyrába pre Spolok sv. Vojtecha aj omšové víno. „Perlami“ vinárstva sú aj mladé svieže vína z kolekcie JAGNET, biele a červené cuvée 4 Živly a v neposlednom rade aj sekt „Perla“, ktorý bol prvý raz vyrobený v roku 2014 z odrody Pinot Blanc a v ďalších rokoch z odrôd Chardonnay a Pinot Noir.

Ak sa ponáhľate, niekoľko vzoriek vína vám radi ponúknu aj v podnikovej vinotéke, alebo si ich môžete zakúpiť vo vínnom automate. Ak máte však záujem zažiť riadenú degustáciu vedenú someliérom či vinárom a doplnenú regionálnymi sezónnymi špecialitami, tešte sa na štýlové degustačné priestory na ktorých stenách visia grafiky slovenských umelcov, ktoré sa používali na etiketách ich vín. Súčasťou degustácie je i prehliadka priestorov vinárstva, kde v sprievode skúseného odborníka odhalíte tajomstvá výroby vín, ktoré pravidelne bodujú na domácom i medzinárodnom poli.
Okrem vína vás toto vinárstvo môže zaujať aj malou galériou výtvarných diel slovenských umelcov a pozoruhodnou architektúrou. Vinárstvo sídli v budove, ktorú v 40. rokoch minulého storočia naprojektoval slávny slovenský funkcionalistický architekt Emil Beluš. Ide o jedno z mnohých diel, ktoré vytvoril na objednávku Nákupného ústredia potravinárskych družstiev – NUPOD.
Po mnohých rekonštrukciách sa budova bývalého družstevného podniku, v ktorom vinárstvo sídli, premenila na poklad slovenskej architektúry, ktorej dnes dominuje rozhľadňa, ktorá je prístupná v čase otváracích hodín vinotéky.

Nenechajte si tak ujsť príležitosť vychutnať si pohľad na romantickú krajinu a siluetu vinohradov z výšky 21 metrov, samozrejme aj s pohárom dobrého vínka v ruke. Každoročne koncom marca sa tu koná tradičné podujatie „Pekné víno s rozhľadom“. Vtedy si okrem degustácie skvelého vínka, domácich pochutín, či exkurzie do pivníc môžete zmerať aj sily pri tradičnom behu na rozhľadňu. Bežci musia zdolať čo najrýchlejšie 99 schodov na vrchol rozhľadne.
Víno sa koštuje po celý rok
Počas roka sa v trnavskom regióne koná viacero akcií spojených s vínom či medovinou. K tým najpopulárnejším patria Dni otvorených pivníc na Malokarpatskej vínnej ceste, Deň vínnych pivníc v Trnave, Víno Tirnavia, Chute Malých Karpát, Trnavský rínek, Festival medoviny v Trnave či Advent v Trnave.
Práve teraz počas adventu môžete ochutnať varené víno, punč či lahodnú medovinu, prípadne si na sviatky kúpiť niekoľko fľašiek skvelého vína. Aktuálne sa v meste konajú až do 22. 12. 2024 aj obľúbené adventné trhy.
Ak si chcete návštevu predvianočnej Trnavy užiť ešte viac, každý utorok sa koná Prehliadka mestskej veže za svetla lampášov, z ktorej máte Trnavu ako na dlani. Počas víkendu 13. – 15. decembra 2024 sa pred Bazilikou sv. Mikuláša budú konať Stredoveké adventné trhy s tradičnými remeselnými výrobkami.

Bude tu možné v pokojnej stredovekej atmosfére vidieť remeselníkov pri práci s kožou, látkami či pri výrobe sviečok z roztopeného vosku a najmenších poteší zvierací dvor a stredoveké rozprávkové vystúpenia.
Okrem historického centra Trnavy čakajú návštevníkov aj jedinečné adventné zážitky aj v okolí. Napríklad medovinárstvo Včelovina pod Smolenickým zámkom vás každý víkend až do konca decembra zavedie do vysvietenej záhrady plnej rozprávkových svetelných inštalácií, medzi nim aj Stromom želaní, na ktorý môžu návštevníci zavesiť svoje vianočné priania. Areál dotvárajú spievajúce stromy a rozprávajúci úľ a samozrejme si tu môžete vychutnať celosvetovo oceňovanú medovinu.

V Medolandii v Dolnej Krupej si malí aj veľkí návštevníci môžu užiť viac ako 100 rozsvietených medovníčkových postavičiek a zapojiť sa do medovníkovej pátračky. Deti tu tiež zabaví hra počas hľadania zmiznutých medovníkov.
Skutočne netradičným zážitkom sú adventné brunche vo vinárstve Terra Parna v Suchej nad Parnou, ktoré sa konajú každú sobotu počas adventu od 8:30 do 15:00. hod. K tradičným raňajkovým pokrmom a lahodnému vínu si hostia môžu užiť krásny výhľad na vinice a vychutnať si pokojnú sviatočnú atmosféru pri krbe.