Sezóna predvianočných nákupov je v plnom prúde a či už nakupujete priamo v kamenných predajniach, alebo na internete, je dobré myslieť aj na bezpečnosť.
Nákup darčekov na internete si získava čím ďalej tým viac priaznivcov, o čom svedčí aj nárast počtu online nákupov na Slovensku, ktorý za posledné dva roky vzrástol o 40 percent.
Preferencie spotrebiteľov sú jasné – až 80 percent Slovákov chce a očakáva, že môže zaplatiť digitálne, či už vo fyzickom svete, alebo v online.
Rozprávali sme sa s Ľubicou Gubovou, country manažérkou spoločnosti Visa pre Slovensko

Poznáte z praxe konkrétne prípady podvodov pri platbe kartou?
V posledných rokoch sa do popredia dostali podvody na internetových bazároch alebo falošné správy od doručovacích služieb.
Podvodníci zvyčajne požadujú číslo vašej karty, aby mohli poslať peniaze na váš účet. V takomto prípade ide o podvod, číslo karty nie je nutné poznať.
Nikdy neposielajte žiadne údaje o svojej platobnej karte. Prípadne sa karta môže zneužiť členom rodiny alebo známym. Tieto podvody asi nikdy nevymiznú, pretože ak raz poskytnete svoje platobné údaje niekomu inému, nedá sa s tým už nič robiť.
Tento článok nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.2025

Čo robiť v prípade, že sa staneme obeťou takéhoto podvodu?
Ak sa v prehľade transakcií objaví platba, ktorú ste nevykonali, môžete svoju banku požiadať o chargeback, čo je vrátenie peňazí za danú transakciu.
Alebo v prípade, že ste od obchodníka neobdržali tovar alebo služby, za ktoré ste zaplatili online, môžete využiť službu chargeback od Visa, vďaka ktorej môže banka, ktorá vydala vašu kartu, získať späť peniaze od banky predajcu, a to aj v prípade, že predajca alebo dodávateľ skrachoval.