Komfortná zóna. Naša osobná bublinka bezpečia, známa rutina, v ktorej máme všetko pod kontrolou a vieme predvídať. Známi ľudia, známe miesta, prostredie, ktoré nás ničím nezaskočí. Potrebujeme ju pre pocit vyrovnanosti a pohodlia, v ktorom sa dokážeme uvoľniť a oddýchnuť si od stresu a zhonu všedných dní.
Ale aj keď môže byť tento stereotyp pohodlný, dlhodobo vie byť toxický. Občas preto treba prestať hrať na istotu a dovoliť si urobiť krok do neznáma.
Len vďaka novým skúsenostiam a zážitkom sa rozvíjame a rastieme. V opačnom prípade môžeme začať mať pocit, že v našom živote stojíme na mieste, nedarí sa nám dosahovať vytýčené ciele a vzdávame sa aj svojich snov. Čo nám to prinesie, ak sa vydáme na výpravu za hranice komfortu a ako vlastne začať?
DVE PREKÁŽKY NA CESTE ZA ŽIVOTNOU ZMENOU
Možno niečo z toho poznáte aj vy. Aj keď vás vaša práca už roky nenapĺňa, zostávate. Hoci viete, že pohyb by vám prospel, nezačnete cvičiť. Alebo napriek tomu, že túžite po blízkosti, bojíte sa nadviazať vzťah.
Podľa odborníkov je jednou z najčastejších príčin toho, prečo sa nevieme odhodlať na zmenu, aj keď cítime, že ju potrebujeme, práve strach opustiť rutinu, ktorá nám dáva pocit istoty. Bojíme sa neúspechu, zlyhania alebo ublíženia, čo často pramení z našich predošlých skúseností.
Ďalším rovnako prozaickým no o čosi ťažšie priznávaným dôvodom, je pohodlnosť. Nie je to len pocit, že sa nám nechce. Je to presviedčanie samých seba, že je lepšie zostať tam, kde sme, než čeliť výzvam, ktoré so sebou životná zmena prináša. Najčastejšie sa prejavuje prokrastináciou (odkladaním vecí na neskôr, pozn. red.) alebo výhovorkami.
Boje, ktoré zvádzame sami so sebou, bývajú často tie najťažšie a od toho, či sme schopní, no predovšetkým ochotní to nielen skúsiť, ale aj vytrvať, závisí úspech celého nášho snaženia.
Tento článok ste mohli nájsť aj v novembrovom čísle mesačníka SME ženy. Predplatitelia si všetky čísla môžu prelistovať TU.

ČO MÔŽETE ZÍSKAŤ, AK PREKROČÍTE SVOJ TIEŇ
Nové možnosti a perspektívy
Keď sa rozhodnete opustiť komfortnú zónu, ak do tohto procesu zaradíte aj svoj rozvoj a v rámci neho napríklad učenie sa nových jazykov alebo technológií, otvoríte sa svetu nových možností, ktoré spôsobia, že ho začnete vidieť z inej perspektívy. Možno objavíte nový talent, koníček alebo získate vysnívanú prácu, na ktorú ste si predtým netrúfli.
Posilnenie sebadôvery
Každý úspech, ktorý dosiahnete mimo svojho bezpečného priestoru, vás posilní a dodá vám odvahu čeliť ďalším výzvam. Zrazu si uvedomíte, že dokážete oveľa viac dobrého, ako ste si mysleli. Tento pocit sa premietne do každého aspektu vášho osobného alebo profesionálneho života.
Zlepšenie flexibility
Svet sa neustále mení a tí, ktorí sa mu dokážu prispôsobiť, v ňom majú veľkú výhodu. Ak budete trénovať svoju schopnosť reagovať na nové situácie, naučíte sa lepšie a rýchlejšie prispôsobiť aj nečakaným zmenám. Takáto flexibilita je vlastnosť, ktorá je nesmierne cenná nielen v pracovnom prostredí, ale aj v medziľudských vzťahoch a každodennom živote.
Prekonávanie vlastného strachu
Len čo sa odvážite urobiť prvý krok mimo svojej komfortnej zóny, začnete chápať, že mnoho z vašich strachov je len ilúzia, respektíve, že sú to obmedzenia, s ktorými sa dá efektívne pracovať alebo ich dokonca odstrániť. Tým, že prekonáte svoje obavy, získate pokoj a vnútornú slobodu.
Osobnostný rast
Nie je to práve fér, no najväčší pokrok v našom živote prichádza v momente, keď sme nútení zdolávať prekážky. To je totiž chvíľa, keď sa učíme a rastieme. Osobnostný rast je nekonečný proces a každý krok, ktorý urobíte mimo svojej zóny pohodlia, vás posúva bližšie k lepšej verzii seba.
Schopnosť lepšie zvládať stres
Zostávať vo svojej komfortnej zóne nás síce v značnej miere chráni pred stresom, no len dočasne. Čím viac výziev zvládnete, tým menej stresu a nepohody vám budú pôsobiť ďalšie problémy a životné situácie, ktoré vám prídu do cesty.
Splnené sny a hlbšie prežívanie života
Strach je často aj príčinou, pre ktorú si nesplníme svoje celoživotné sny. Ak si dovolíte opustiť svoje obavy a vlastné obmedzenia, pre ktoré ste stále odkladali svoje túžby na „neskôr“, môžete nielen cestovať či skočiť padákom, ale napríklad aj získať vytúžené tetovanie alebo zažiť osudovú lásku vo vyššom veku.

Psychologička Lucia ZÁHORCOVÁ o životných zmenách a vystúpení z komfortnej zóny hovorí:
„Mnohí z nás máme v živote niečo, po čom túžime a čo si chceme splniť, ale (zatiaľ) sa nám to nedarí. Bojíme sa, hovoríme si, že začneme neskôr alebo že teraz je už neskoro. Je to normálne, vystúpenie z komfortnej zóny je náročné.
Na život však máme obmedzený čas. Ukazuje sa, že úzkosť, ktorú cítime pri myšlienke na smrť, priamo súvisí s pocitom neprežitého života. Známy psychoterapeut Irvin Yalom hovorí, že jedna z najdôležitejších vecí, ktorá funguje ako liek na úzkosť zo smrti, je žiť svoj život tak, aby sme nezbierali nové dôvody na ľútosť.
Preto aj keď máme niečo, čo v našej minulosti ľutujeme, máme prítomnosť, ktorú môžeme využiť. Môžeme si odpustiť to, čo sa nám nepodarilo a láskavo sa pustiť do nových príležitostí, ktoré nás lákajú. Ohľaduplne a rešpektujúco k našim zdrojom, schopnostiam a možnostiam. Láskavo k sebe. Práve tento krok môže byť veľmi významným na ceste k autentickejšiemu, naplnenejšiemu a zmysluplnejšiemu životu.“
AKO NA TO?
Vystúpiť z komfortnej zóny neznamená, že musíte od základov prestavať svoj celý život. Nezabudnite, že tak, ako pri všetkom, aj tu treba nájsť rovnováhu. Nie každý stereotyp je zlý. Svoje rutiny a denné rituály potrebujeme na zachovanie harmónie, vytvorenie zázemia a pocit bezpečia. Rovnako platí, že menej je niekedy viac. Preto začnite maličkosťami a postupne k nim pridávajte ďalšie z vecí, ktoré chcete zmeniť.
Tu je niekoľko tipov:
1. Zadefinujte si jasný cieľ zmeny, ale pri skúšaní nových vecí si doprajte čas.
stanovte si ciele a svoje sny. Pomenujte, čo vás k zmene motivuje a čo ňou chcete dosiahnuť. Nemusíte začať výraznými zmenami. Žiadne vystúpenie z rutiny nie je jednoduché. Postupujte pomaly, aby ste znížili odpor voči zmene. Dávajte si malé ciele a radujte sa z každého úspechu.
Napríklad:
Každý deň vyskúšajte niečo nové: Naučte sa nové slovo v cudzom jazyku alebo sa pokúste vyriešiť vzniknutý problém iným spôsobom.
Zmeňte svoju dennú rutinu: Choďte do práce inou cestou, skúste nové jedlo alebo spoznajte nových ľudí.
Zamerajte sa na svoje obavy: Vyberte si jednu vec, z ktorej máte strach a pokúste sa ho postupne prekonať.
2. Nachádzajte v procese životnej premeny radosť.
Bez nej to nemá zmysel. Užívajte si objavovanie nových vecí a zážitkov, tešte sa z pokrokov a chyby považujte za priestor na ďalší rozvoj. Neklaďte na seba privysoké nároky.
3. Ak cítite, že to potrebujete, oddychujte.
Vyhorieť a stratiť motiváciu sa dá aj v rámci úsilia o osobný rast. Zmeny, ak to s nimi myslíme vážne, nie sú jednoduché. Veď predsa meníte zaužívané vzorce. Preto počúvajte seba samých a buďte k sebe láskaví a ohľaduplní.