„Keď sme skúmali život Hany Gregorovej, čítali sme mnohé jej texty a reflexie vtedajšej spoločnosti a skonštatovali sme, že by pokojne mohla mať pravidelný štvrtkový komentár v denníku SME,“ povedala počas tlačovej konferencie k výstave HANA Jana Jablonická Zezulová.
„Mnohé z textov by stačilo dať do súčasnejšieho jazyka a rezonovali by aj dnes, pretože sa týkajú napríklad súčasnej kultúry, mentality a témy lásky k národu verzus slepého nacionalizmu,“ vysvetľuje Jablonická, ktorá je jednou z kurátorskej trojice.
Gregorová bola spisovateľka, žena s jasným antifašistickým a antiľudáckym postojom, feministka, sivá eminencia dobového kultúrneho života, neúnavná propagátorka demokracie a v neposlednom rade manželka Jozefa Gregora-Tajovského, s ktorým sa v živote zásade ovplyvňovali.
O jej živote, pohľadoch na svet, práci, rodine aj osobnom priestore hovorí nevšedná výstava HANA, ktorá je od 21. novembra otvorená verejnosti v Múzeu mesta Bratislavy. Podtitul tejto rozsahovo aj obsahovo veľkej výstavy znie: „Žena, ktorá predbehla svoju dobu.“
Na dvoch poschodiach a v celkovo šestnástich miestnostiach Apponyiho paláca v Bratislave sa návštevníci a návštevníčky môžu presvedčiť, že nejde o frázu.
Chceš sa niečo dozvedieť o žene? Pozri sa do jej izby
Hana Gregorová sa narodila v roku 1885 v Martine a zomrela v Prahe v roku 1958. Počas svojho života napísala takmer dve desiatky kníh pre deti aj dospelých a množstvo publicistických textov do novín a časopisov.
Bola to neobyčajná osobnosť, ktorá prirodzene a nenútene prekračovala hranice súkromnej a verejnej sféry – raz bola dokonalou hostiteľkou, inokedy zapálenou spoluautorkou manifestu. To všetko v období, keď to nebolo vôbec bežné. Veľa vecí v živote robila inak ako iné ženy.
Napríklad ponuku na manželstvo s Tajovským prijala v liste týmito slovami: „Vydám sa za Vás, aby som mohla žiť duševnejšie a že ste spisovateľ. Teším sa na čítanie kníh vo Vašom domove.“
Výstava však nie je založená na dátumoch a výpočtoch jej úspechov alebo o nej len ako manželke slávneho spisovateľa. Kurátorský tím sa snažil život Hany Gregorovej ukázať v skôr v rôznych celkoch, ktoré cez jej život hovoria o minulosti aj súčasnosti.
Dobrým príkladom je pohľad do jej izby.