Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Bez debaty. Faktom však je aj to, že okrem radosti z očakávania nového života je to aj čas plný fyzických a emocionálnych výziev a zmien, ktoré, hoci sú dočasné, ovplyvnia náš každodenný život a niekedy nás vedia poriadne potrápiť.
Toto sú tie najčastejšie z nich a spolu s nimi aj praktické tipy, ako ich zvládnuť o čosi ľahšie.
HORMÓNY A BÚRKA EMÓCIÍ
Hormonálne zmeny, s ktorých následkami ženské telo zápasí prakticky počas celého tehotenstva, sú zodpovedné aj za to, že naše emócie sú ako na hojdačke.
Hladina estrogénu, progesterónu a HCg (ľudského choriového gonadotropínu, ktorý je produkovaný embryom, aby podporil vývoj placenty) výrazne stúpa, čo má priamy súvis s emocionálnym rozpoložením budúcej mamičky.
Rada na prežitie:
Hovorte o svojich pocitoch s partnerom, priateľmi alebo odborníkom. Keď sa podelíte, uľaví sa vám a možno získate pohľad s odstupom, prípadne radu od niekoho, kto tehotenstvom už prešiel.
Ďalšou možnosťou, ako upokojiť myseľ a ovplyvniť svoje pocity, je tehotenská joga, meditácie či jednoducho čas pre seba pri knihe alebo hudbe. Pozitívny vplyv na vaše emócie môže mať tiež vyvážená strava plná vitamínov a minerálov.
Tento článok nájdete aj v novembrovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 30. 11.

RANNÉ NEVOĽNOSTI A PROBLÉMY S TRÁVENÍM
Hormóny sú vinníkom aj v prípade ranných nevoľností. A napriek tomu, že sa im hovorí „ranné“, môžu sa vyskytovať kedykoľvek počas dňa, večer, a pokojne aj po každom jedle.
Prichádzajú obvykle v šiestom týždni tehotenstva a trvajú zhruba do konca prvého trimestra. U niektorých žien sa však môžu vyskytovať až do pôrodu.
Tlak rastúcej maternice na žalúdok môže spôsobiť aj ďalší nezriedkavý problém, reflux (pálenie záhy) a časté sú tiež ťažkosti spôsobené spomaleným trávením. Objaviť sa môže aj zápcha, ktorú zhoršuje nedostatok pohybu a zvýšený tlak na črevá.