Rána už bývajú chladné, no cez deň ešte hreje zubaté slnko. Najväčšia výzva pre rodičov je obliekať svoje deti v tomto prechodnom období tak, aby sa zbytočne nespotili, no na druhej strane, aby boli chránené pred chladom, vetrom či dažďom.
POZNÁTE ZÁSADY SPRÁVNEHO VRSTVENIA?
Základom vrstvenia je oblečenie z kvalitných materiálov s prirodzenými funkčnými vlastnosťami. Zabudnite na lacné oblečenie z umelých materiálov s pochybným pôvodom, také na (nielen) detskú pokožku nepatria.
Dodržujte princíp troch vrstiev – prvá vrstva ide priamo na telo, mala by byť z bezpečného a príjemného materiálu, stredná vrstva je hrejivá „poistka“ a tretia vrchná vrstva chráni pred chladom, vetrom a miernym dažďom. Pointou vrstvenia je, že strednú alebo vrchnú vrstvu môžete podľa potreby kedykoľvek jednoducho vyzliecť.
Iveta Budaypvá, majiteľka detského obchodu Little Hipster shop ponúka pár tipov, ako na udržateľné nákupy, ktoré šetria rodinné financie.

KAŽDÁ VRSTVA PLNÍ SVOJU FUNKCIU
Aj keď sa môže zdať téma vrstvenia ako triviálna záležitosť, má svoje pravidlá. O nich sme sa rozprávali s Ivetou Budayovou, odborníčkou na certifikované a funkčné materiály a majiteľkou detského obchodu Little Hipster:
„Pri výbere oblečenia pre deti je dôležité zvážiť nielen teplotu, ale aj aktivity, ktoré budú vykonávať a ako dlho budú vonku. S dobrou stratégiou vrstvenia oblečenia môžete zabezpečiť, že vaše deti sa budú cítiť pohodlne a budú chránené počas celého dňa, či už je vonku chladno, alebo sa v priebehu dňa oteplí.“ Bližšie vysvetľuje funkčnosť každej vrstvy.

PRVÁ VRSTVA
Obliekame ju priamo na telo a pokožku. Preto je mimoriadne dôležité, o aký materiál ide. Má plniť svoju funkciu a byť príjemný na nosenie. Prvou vrstvou bývajú pri bábätkách a menších deťoch hlavne body, pri väčších deťoch tričká s dlhým rukávom.
Výber materiálu je kľúčový aj z pohľadu stále sa zvyšujúceho výskytu rôznych kožných alergií u detí. Preto vyberajte bezpečný certifikovaný materiál. Môže to byť 100 % biobavlna s certifikáciou OEKO-TEX STANDARD 100 alebo merino vlna s nižšou gramážou.
Merino je materiál vhodný na celoročné nosenie – je hrejivý, má schopnosť absorbovať vlhkosť a pot. Dobrou voľbou je aj bavlna s prímesou viskózy alebo bambusu. Tieto materiály sú príjemné pre pokožku, majú prirodzené antiseptické vlastnosti a sú vhodné pre deti s citlivou pokožkou, ekzémom alebo alergiami.
STREDNÁ VRSTVA
Táto vrstva má za úlohu poistiť prvú vrstvu a pridať teplotný komfort, čo je dôležité hlavne počas studených rán a náhleho ochladenia. Môžu to byť bavlnené mikiny s elastanom pre pohodlnejšie obliekanie, tenšie merino svetríky alebo flísové bundy na zips, ktoré sú pohodlné a hrejivé zároveň.
Aj v tomto prípade hľadáme na štítkoch oblečenia certifikáty kvality, ktoré nás informujú, že ide o bezpečný materiál a dieťa počas pohybu nevdychuje žiadne toxické látky.
TRETIA VRSTVA
Táto vrstva spôsobuje najväčšie otázniky. Kedy prejsť na zimnú bundu? Ešte je čas. Teraz vám dobre poslúžia prechodné termo bundy s impregnáciou alebo softshellové bundy s vodným stĺpcom. Sú funkčné a vedia byť aj dizajnovo zaujímavé.
Už neplatí, že ide o bundy určené iba na šport či turistiku, ale vďaka výberu vkusných dizajnov sú obľúbené ako jesenná bunda do škôlky, školy, ale aj na ihrisko či prechádzky prírodou.
Vďaka impregnácii znesú tieto bundy aj jemný dážď. Ak zvolíte softshellový materiál, ten už garantuje aj nepremokavosť podľa udaného vodného stĺpca. Opäť upozornenie – sledujte certifikáty kvality! Odporúčame hľadať certifikovanú, netoxickú impregnáciu Bionic Finish Eco.
