SME

Vytvorte si bývanie podľa svojich predstáv: Desať zásad pre funkčný, moderný a pohodlný domov

Praktické rady aj názor odborníka.

(Zdroj: Štúdio R1)

Konečne chcete presný návod, ako zariadiť moderný, vysoko účelný a maximálne pohodlný domov? Tak nech sa páči, tu ho máte.

Interiérový dizajn nie je len o tom, ako bude váš domov vyzerať, ale aj o tom, ako sa v ňom budete cítiť.

Správne navrhnutý interiér má zásadný vplyv na našu pohodu, produktivitu a celkovú kvalitu života. Či už si zariaďujete nový byt, dom, alebo plánujete prestavbu, je dôležité myslieť na to, ako vytvoriť priestor, ktorý bude nielen esteticky príťažlivý, ale hlavne funkčný a pohodlný.

SkryťVypnúť reklamu

Tu sú kľúčové zásady, ktoré vám túto rovnováhu pomôžu dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. ZÓNOVANIE: ROZDEĽTE PRIESTOR NA FUNKČNÉ ZÓNY

Prvým krokom k funkčnému interiéru je vytvorenie jasne definovaných zón pre rôzne aktivity. Každý priestor by mal mať svoj účel – napríklad zónu na varenie a stolovanie, spoločné trávenie času, oddych a prácu. Zónovanie nielenže zvyšuje efektívnosť, ale aj prispieva k lepšiemu organizovaniu a využívaniu priestoru. V malých bytoch môžu byť tieto zóny definované použitím rôznych materiálov na podlahu, spôsobov osvetlenia alebo kombináciou farieb na stenách.

2. ERGONÓMIA: ZÁKLAD PRE KAŽDODENNÉ POHODLIE

Ergonómia je kľúčom k pohodliu. Je dôležité, aby nábytok a vybavenie boli navrhnuté tak, aby podporovali správne držanie tela, poskytovali komfort a znižovali únavu a stres. Stoličky – či už jedálenské, alebo pracovné, vyberajte podľa toho, či poskytujú dostatočnú oporu pre chrbticu a sú pohodlné aj pri dlhšom sedení.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o stôl, v závislosti od využitia dbajte na primeranú výšku aj veľkosť pracovnej plochy a tiež vhodnú povrchovú úpravu, ktorá zaistí, že aj prípadné nehody s rozliatym pohárom vody či náhodným odretím ostanú bez následkov.

Pohovky by mali byť dostatočne hlboké, aby poskytovali pohodlie, ale nie príliš mäkké, aby ste sa do nich „neponárali“. Ergonómia platí aj pre osvetlenie – stropné svietidlá by mali byť dostatočne silné na čítanie, zatiaľ čo náladové osvetlenie môže pridať na útulnosti.

Tento článok nájdete aj v októbrovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.10.

3. ÚLOŽNÉ RIEŠENIA: SKRYTE TO, ČO NEPOTREBUJETE VIDIEŤ

Úložné priestory sú základným prvkom funkčného interiéru. Bez nich sa aj najkrajší domov rýchlo zmení na neprehľadné miesto. Myslite kreatívne – vstavané skrine, policové systémy, multifunkčný nábytok s úložným priestorom alebo závesné riešenia môžu efektívne maximalizovať priestor a minimalizovať neporiadok. Dôležité je, aby každá vec mala svoje miesto a bola ľahko dostupná.

SkryťVypnúť reklamu

4. JEDNODUCHOSŤ A MINIMALIZMUS: MENEJ JE VIAC

Minimalizmus je trend, ktorý nielen vyzerá dobre, ale aj funguje. Menej nábytku a doplnkov znamená nielen menej času stráveného upratovaním, ale predovšetkým viac voľného priestoru a menší vizuálny šum, čo prispieva k pocitu pokoja a uvoľnenia.

Uprednostnite kvalitné kúsky, ktoré skutočne potrebujete a ktoré vás tešia, pred množstvom drobností, o ktorých nemáte prehľad a len ich presúvate z miesta na miesto. Pamätajte, že každý predmet v miestnosti by mal mať svoj účel – či už praktický, alebo estetický. Stále však platí: proti gustu žiaden dišputát. Ak vám úsmev na tvári vyčarí napríklad ružová figúrka lamy či iný netradičný suvenír, pokojne mu venujte vo svojom obydlí čestné miesto.

5. KVALITNÉ OSVETLENIE PRIESTORU: OSVIEŽENIE FARIEB A POHODA V DUŠI

Či už ide o relaxáciu, prácu, alebo spoločné chvíle s rodinou, dobre zvolené osvetlenie má na to, ako sa v danom priestore cítime, obrovský vplyv. Snažte sa maximalizovať množstvo denného svetla, ktoré do vášho domova prúdi. To znamená vyhýbať sa ťažkým závesom alebo nábytku, ktorý zmenšuje okná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Používajte zrkadlá a svetlé farby na steny, aby ste odrážali a rozptyľovali svetlo po miestnosti. Ak prirodzené svetlo nestačí, doplňte ho kvalitným umelým osvetlením v rôznych vrstvách.

Základ by mal tvoriť centrálny luster alebo závesná lampa, ktorá poskytuje dostatok svetla na celú miestnosť. K tomu pridajte bodové svetlá alebo stojanové lampy, ktoré umožnia vytvoriť útulnejšiu a intímnejšiu atmosféru.

Veľmi trendy sú LED pásy, ktoré sa dajú jednoducho inštalovať na police alebo do vitrín a dodávajú miestnosti jemné, difúzne svetlo. Zvážte aj možnosti stmievateľných svetiel, ktoré umožňujú prispôsobiť intenzitu osvetlenia podľa potreby.

6. MATERIÁLY A FARBY: POTEŠENIE PRE OČI A HARMÓNIA PRE MYSEĽ

Farby a materiály zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, ako sa cítime v priestore. Svetlé farby, ako sú béžová, sivá alebo pastelové odtiene opticky zväčšujú priestor a dodávajú mu vzdušnosť. Naopak, tmavé farby môžu priestor zútulniť, ale musia byť použité s rozvahou. V kurze sú opäť aj prírodné materiály či ich kvalitne spracované imitácie. Používajú sa na vytvorenie teplých a útulných priestorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Masívne drevené prvky a kamenné obklady sú obľúbené nielen pre ich estetiku, ale aj pre ich nadčasovosť. Priemyselne spracovanou alternatívou sú takzvané kompaktné dosky, ktoré možno využiť ako pracovné plochy, ale tiež ako dekor stien či vonkajšie obloženie fasády domu.

Táto novinka zaujme vysokou odolnosťou, nenáročnou údržbou a všestranným využitím, pričom je na nerozoznanie od prírodného kameňa či dreva. Tieto materiály sú na vytvorenie prirodzenej atmosféry a harmónie priam ideálne.

7. FLEXIBILITA: ADAPTUJTE PRIESTOR PODĽA POTREBY

Flexibilný interiér sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám a potrebám. Vyberajte si nábytok, ktorý sa dá ľahko premiestniť alebo má viacero funkcií – napríklad rozkladacie pohovky, skladacie stoly alebo modulárne police. Tento prístup vám umožní rýchlo zmeniť usporiadanie priestoru podľa vašich aktuálnych potrieb – napríklad pri príchode hostí alebo pri práci z domu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8. AKUSTIKA: TICHO PRE POKOJNEJŠÍ DOMOV

Akustika je často podceňovaným aspektom funkčného interiéru. Nežiaduci hluk môže rušiť a ovplyvňovať vašu pohodu, spánok aj efektivitu a koncentráciu pri práci. Známymi materiálmi, ktoré pohlcujú zvuk, sú koberce, záclony alebo textilné tapety. V súčasnosti čoraz obľúbenejším a vizuálne atraktívnym riešením sú aj WOW panely, lamely v kombinácii s akustickým filcom, ktoré zaistia nielen efektívne odhlučnenie priestoru, ale vďaka variabilite prevedenia a možnosti dekoratívnych úprav sa stanú aj elegantným dizajnovým prvkom.

Kľúčová je pritom kvalita jednotlivých materiálov. Optimálna hrúbka akustického filcu, ktorý zabezpečí odhlučnenie, je cca 9 mm. Okrem akustických panelov je možné využiť aj panely s vyfrézovaným vlastným motívom, napríklad obrazcom či portrétom. Tým vznikne doplnok spájajúci funkčnosť, originalitu a váš osobitý štýl. Dobre navrhnutý interiér by mal zabezpečiť, že hluk z vonkajšieho prostredia je minimalizovaný a že domov je pokojný a tichý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

9. PRÍRODA V INTERIÉRI: RASTLINY A PRÍRODNÉ PRVKY

Zapojenie prírodných prvkov do interiéru má preukázateľne pozitívny vplyv na našu psychiku. Izbové rastliny čistia vzduch, zlepšujú jeho kvalitu a prinášajú do priestoru život. Či už si vytvoríte len malý zelený kútik, alebo zmeníte loggiu na zimnú záhradu, výrazne tým ovplyvníte atmosféru vo svojom príbytku.

10. PERSONALIZÁCIA: VÁŠ DOMOV = VÁŠ ŠTÝL

Asi najdôležitejšou zásadou pohodlného bývania je, aby odrážalo váš osobný štýl a vkus. Nechajte priestor hovoriť o vašich záľubách, cestách a spomienkach – či už prostredníctvom umenia, fotografií, alebo osobitých dekorácií. Personalizácia vytvára emocionálne spojenie s priestorom a robí z neho skutočný domov.

Ako postupovať pri vytváraní praktického, funkčného a útulného domova, radí Barbora Doktoríková zo Štúdia R1 v Bratislave:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zariaďovanie nového domova alebo rekonštrukcia toho súčasného je investícia na dlhšie obdobie. Preto je dôležité už na začiatku si ujasniť, čo sa nám páči, čo od daného priestoru očakávame z hľadiska jeho funkčnosti a využitia (ak sme napríklad rodina s deťmi, prirodzene zvolíme odolnejšie materiály, ktoré zvládnu aj „záťažové testy“ našich ratolestí) a tiež rozhoduje okolnosť, aký máme rozpočet.

Už dávno neplatí, že kvalita má tie najvyššie ceny. Vyhraďte si preto dostatok času na prieskum dodávateľov a dostupných riešení. Sektorový nábytok sériovej výroby má svoje pozitíva, napríklad ak zariaďujete detskú izbu a rátate s výmenou nábytku behom pár rokov.

Výhodou špecializovaných štúdií s výrobou na mieru, zasa je, že vedia nielen reagovať na individuálne požiadavky s ich špecifikami, ale aj priamo na vlastných vystavených produktoch a vzorkách vysvetliť rozdiely a porovnať celú škálu materiálov, možností povrchovej úpravy a spracovania spolu s 3D návrhom realizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu, určite je lepšie, ak materiály a povrchy, ktoré budú vytvárať váš domov, vidíte a vyskúšate, aby ste mali istotu, že spĺňajú vaše požiadavky do najmenšieho detailu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 917
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 789
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 440
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 427
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 234
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 554
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


5
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


10
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 102
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 147
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 880
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 353
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 289
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 749
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu