Po prvý raz vo svojej histórii svetoznáme Kunsthistorické múzeum vo Viedni (Kunsthistorisches Museum Wien - KHM) predstavuje veľkú špeciálnu výstavu venovanú dvom najvýznamnejším holandským barokovým maliarom Rembrandtovi van Rijn a Samuelovi van Hoogstratenovi.
Výstava s názvom „Farba a Ilúzia“ má osobitný význam, pretože tiež porovnáva Rembrandtove obrazy s dielami Hoogstratena, jedného z jeho najtalentovanejších žiakov. KHM sa podarilo do Viedne priviezť pôsobivú sériu obrazov, ktoré ilustrujú ich použitie farieb a ilúzií.

Uvidíte tu zhruba 60 ich diel odkazujúcich na vlastnosť, ktorá oboch umelcov spája a to pomocou farieb vytvárať virtuálne priestory. Rozmanitosť majstrovských diel poskytuje nielen pohľad na holandskú barokovú maľbu, ale približuje aj spoločnú fascináciu Rembrandta a Hoogstratena iluzionistickým klamom a virtuálnou realitou. Iluzionizmus 17. storočia neprestáva fascinovať dodnes, aj v čase, keď virtuálne reality a obrazové svety generované umelou inteligenciou sú všadeprítomné. Interaktívny priestor v závere výstavy umožňuje divákom pohrať sa s týmto nadčasovým fenoménom.

Rembrandt a Hoogstraten sa považovali za umelcov, ktorí vždy boli za hľadanie nových spôsobov, ako zobraziť prírodu a optické javy s klamlivou pravdou života. Obaja maliari využili silné efekty farieb a úžasné iluzionistické techniky na vytvorenie virtuálnej reality vo svojich obrazoch. Mali spoločný záujem o vedu, ktorá sa zameriavala najmä na optiku, tzv. prirodzenú hru svetla a vnútorného osvetlenia. Komplexná prehliadka návštevníkov ohromí pôsobivými a jedinečnými maľbami a kresbami. V prvej sále na začiatku výstavy sa stretnete aj s ich autoportrétmi, ktoré zobrazujú oboch protagonistov v čase ich spolupráce v Rembrandtovom ateliéri na začiatku 40. rokov 17. storočia.

Ako uviedla kurátorka výstavy Sabine Pénot, Hoogstraten sa dokázal vysporiadať nielen s otázkami kompozície a doplnkov, ale aj experimentovať so svetelnými efektmi, farbami a iluzionizmom. Čo si Rembrandt už so svojimi dielami vyskúšal, prevzal jeho žiak a pokračoval v tom veľmi nezávisle. Samuela van Hoogstratena možno považovať za vynálezcu hyperrealistických zátiší maľovaných na dreve.

Obrazy, kresby a grafiky zo všetkých tvorivých fáz sú prezentované aj prostredníctvom renomovaných výpožičiek z viacerých svetových zbierok a múzeí, napríklad Royal Castle in Warsaw Museum, National Galleries of Scotland, Staatliche Museen zu Berlin, Van Hoogstraten's Feigned, Staatliche Kunsthalle Karlsruhe, ale aj z Lichtenstein the Princely Collections, Vaduz-Vienna, Museé du Louvre Paris, Nationalmuseum Stockholm, National Museum Thyssen-Bornemisza Madrid, ale aj dielo zo zbierky britského kráľa Karola III., z Royal Collection London a ďalších.
Výstavu si môžete pozrieť až do 12. januára 2025. Vstupenky, ktorých počet je obmedzený je ideálne zakúpiť si však v predpredaji čo najskôr, keďže o výstavu je enormný záujem. Aktuálne sú k dispozícii ešte lístky na presný deň a čas v cene 25 €.
