Marc Chagall (1887 - 1985) je jedným z najznámejších umelcov 20. storočia, ktorého jedinečná tvorba siaha od roku 1905 až do 80. rokov 20. storočia. Vyrastal v malom mestečku Vitebsk v dnešnom Bielorusku. Bol ovplyvnený životom v ortodoxnej židovskej chasidskej robotníckej rodine, z ktorej pochádzal, ale aj antisemitizmom a skúsenosti z jeho raného života mali na umelca vždy formujúci vplyv.

Jeho diela kombinujú tradičné, každodenné motívy z detstva, ako sú narodenie a materstvo, láska, dedinské scény, huslisti, cirkus a klauni spolu so zvieratami, ako sú kozy, somáre, kohúty, kravy a ryby. V jeho umení sa často nachádzajú aj duchovné motívy z Biblie a rabínov. Zjavné rozpory a kontrasty v Chagallových kompozíciách a obrazoch poukazujú na umelcovo hľadanie „logiky nelogiky“, prostredníctvom ktorej dodáva tradičným obrazovým formám psychologický rozmer.

Keďže vyrastal ako Žid bol to večne „vysídlený človek“, ktorý bol nútený viesť nepokojný život. Žil vo Vitebsku, v Petrohrade, v Paríži, pred nacistami ušiel do New Yorku a potom sa opäť vrátil do Francúzska, kde sa usadil a svoje bohaté dielo dokončil. Počas svojich ranných štúdii v Petrohrade sa Chagall dostal do kontaktu so zberateľmi a mecenášmi. Na jar 1911 mu štipendium umožnilo vycestovať do Paríža, aby pokračoval v štúdiu. Navštevoval galérie a múzeá a skúšal svoj vlastný rozprávačský štýl vplyvom francúzskej avantgardy.

Privlastnil si geometrickú disekciu tvarov kubizmu, expresívnu koloristickú silu fauvizmu, experimentoval s úzkymi perspektívami, s deformovanými priestormi ako van Gogh a dekoratívnou dezintegráciou obrazovej plochy ako Matisse. Chagall si svoje námety priniesol zo svojej domoviny. Na rozdiel od iných židovských umelcov ako Modigliani alebo Soutine, ktorí popierali svoj židovský pôvod, aby dosiahli v Paríži úspech, urobil zo svojich koreňov ústredný obsah svojho umenia. Jeho talent bol rozpoznaný už od začiatku a mnohí umelci ho chceli získať pre svoje hnutia.

Štýlovo a obsahovo sa jeho umelecká tvorba pohybuje medzi tradíciou a avantgardou. Prežil vývoj umenia 20. storočia od primitivizmu po kubizmus, fauvizmus a surrealizmus a použil ich na vytvorenie vlastného vizuálneho jazyka. Nezameniteľná je aj podstatná kontinuita v súčasne rôznorodom výtvarnom prejave.

Retrospektíva Albertiny, ktorá úzko vychádza z Chagallovho životopisu objasňuje, ako pristupoval k umeleckej moderne. Uvidíte tu zhruba 100 jeho diel, od raných prác, ktoré vznikali od roku 1905, až po jeho neskorú tvorbu v 80. rokoch. Výstavu, ktorá vznikla vďaka spolupráci medzi Múzeom Albertina a Kunstsammlung NRW (K20) v Düsseldorfe si môžete pozrieť až do 9. februára 2025.
