Neviete nájsť lichotiaci štýl? Pozeráte sa do zrkadla denne, no nedokážete povedať, či sa vaše telo podobá na banán, či na hrušku? Poradí vám historická typológia postáv, ktorá inšpiruje stylistov až do súčasnosti.
Je vaše telo mimo akéhokoľvek testu na odhalenie typu postavy? Alebo sa obliekate presne podľa inštrukcií a výsledok sa vám nepáči a vy netušíte prečo? Možno ste ešte neskúsili urobiť jeden krok vzad.
Až do minulého storočia, v dobách, keď sa od žien (mimo čias vojnových útrap) očakával prvotriedny výzor a systematicky pestovaný imidž bezchybnej bytosti. Práve uprostred 20. storočia začali mať veľký úspech nielen ženské magazíny, ale i rôzne brožúrované či knižné príručky plné rád pre takmer každú situáciu, do ktorej sa žena mohla dostať.
Niektoré z týchto rád sa časom stali hororovými, nepraktickými či jednoducho odišli mimo reality našich životov. Prekvapivo v oblasti starostlivosti o vzhľad a odievanie sa niektoré z príručiek rokmi ukázali ako užitočné aj v 21. storočí.
ČO JE DOBRÉ, NEKONČÍ
Jednou z týchto príručiek je kniha od Harriet Tilden McJimsey s názvom Art and fashion in clothing selection. Nie je to bežná módna príručka pre ženy, ide o skriptá, ktoré boli určené pre odbor textil a odievanie na Iowa State University, kde autorka dlhodobo pedagogicky pôsobila. Dátum vydania síce ukazuje rok 1973, no inovácia a súčasne pridržiavanie sa základných pravidiel estetiky robí z knihy inšpiráciu aj o 50 rokov neskôr.
Harriet McJimsey v nej nielen podáva informácie o vtedajšom svete módy, ktoré študentky potrebovali, ale sama vypracovala jednoduché systémy pre starostlivosť o vzhľad. McJimsey vytvorila niečo ako prototyp budúcich pravidiel farebnej analýzy, ale čo je pozoruhodnejšie, vyrobila aj na základe predchádzajúcich starších prác estetičiek systém telesnej typológie šiestich typov.
Systém bol detailne vypracovaný a opis zrozumiteľne radil, na aké ženské telo sa aké druhy odevov, doplnkov, šminiek i topánok najviac hodia. Cieľom bola harmonická, príťažlivá a nenáročná súhra outfitov a ich nositeliek.
Tento článok nájdete aj v októbrovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.10.

KEĎ NEVIEŠ, ČO SI, HĽADAJ
Autorka neprirovnávala telesné proporcie k predmetom, ale ich jednotlivé vlastnosti opisovala podľa geometrických tvarov. Potom ich umiestnila na určité spektrum, na okrajoch boli extrémne vlastnosti a stred bol vyvážený. Na jednej strane bol typ zvaný dramatický, čiže ostrý. Na opačnej strane bol typ zvaný dievčenský či oblý.