Hnedé fliačiky na koži nie sú práve estetickou výhrou. Ako ich zmierniť či úplne sa ich zbaviť? A ešte dôležitejšie – ako sa im vyhnúť?
Hyperpigmentácia, prejavujúca sa škvrnami rôznych veľkostí na rozmanitých miestach, je častým kožným problémom viacerých z nás. Môže sa objaviť kedykoľvek a to bez ohľadu na vek a pohlavie. Spôsobuje ju kľúčová zložka pigmentácie kože, látka melanín, ktorá sa vyskytuje nielen v koži, ale aj vo vlasoch a očiach a dodáva im farbu.
Hlavnou úlohou melanínu v koži je chrániť nás tým, že absorbuje UV žiarenie a zabraňuje tvorbe voľných radikálov, ktoré poškodzujú našu pokožku. Problém nastáva, keď tieto faktory, ako je UV žiarenie, znečistenie, hormonálna nerovnováha alebo fyzické poškodenie kože, nadmerne stimulujú obranné mechanizmy našej kože, čo spôsobí, že sa zapáli a produkuje príliš mnoho melanínu, ktorý sa následne môže hromadiť nerovnomerne v našich epidermálnych bunkách.
Hyperpigmentácia môže byť aj genetická, keď niektoré dedičné zdravotné problémy môžu spôsobiť vznik pigmentových škvŕn. Býva taktiež vyvolaná určitými liekmi, ktoré spôsobujú fotosenzitivitu kože, ktorá je náchylnejšia na tvorbu pigmentácie pri vystavení UV žiareniu.
V prípade hormonálnej nerovnováhy ju niekedy môžu spustiť aj antikoncepčné tabletky, aj tehotenstvo, prípadne akné, rezné rany, popáleniny, ktoré na koži zanechajú stopy, ktoré sa pri vystavení UV lúčom rozvinú do hyperpigmentácie. Na vzniku škvŕn sa podieľa aj modré svetlo, ktoré na nás pôsobí prostredníctvom slnečného žiarenia, ale aj z umelého LED osvetlenia a z digitálnych zariadení, ako sú počítače, tablety či smartfóny, ktorého lúče prenikajú do pokožky hlbšie ako UV svetlo.
Tento článok ste mohli nájsť aj v augustovom čísle mesačníka SME ženy, ktorý bol v predaji do 31.8.

AKO SA ICH ZBAVIŤ
Najskôr treba zistiť, čo z uvedeného je príčinou vzniku hyperpigmentovaných miest. Menšie alebo povrchové formy je možné často zlepšiť pomocou dermokozmetických produktov. Zamerajte sa na krémy či séra obsahujúce napríklad niacínamid (vitamín B3) alebo vitamín Cg, Tieto ingrediencie v produktoch potláčajú tvorbu melanínu v koži a zároveň ju rozjasnia. Hyperpigmentácia spojená s genetikou alebo vekom sa môže zlepšiť aj pomocou peelingov alebo chemických exfoliátorov, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a zrýchľujú obnovu buniek a zjednotia farebný odtieň pleti. Pre maximálnu účinnosť sa vykonáva v sérii niekoľkých sedení.
Účinným nástrojom je aj frakčný resurfacing pomocou CO2 lasera. Vďaka nemu dochádza k hĺbkovej regenerácii postihnutej kože a farebnému zjednoteniu. Tieto procedúry je ideálne absolvovať na jeseň či začiatkom zimy, keď sila slnka nie je taká intenzívna a ošetrená pleť nie je taká namáhaná. Výraznejšie a pretrvávajúce tmavé škvrny a zhluky môžu vyžadovať aj riešenie na predpis. Navštívte dermatológa a prediskutujte s ním, aké možnosti liečby by pre vás boli najlepšie.
PREVENCIA JE ZÁKLAD
V neposlednom rade musíme myslieť na vznik tohto problému a predísť mu. Nikdy nezabúdajte na dostatočnú ochranu pred slnkom a UV žiarením, nech už sa nachádzate kdekoľvek, v akomkoľvek počasí a ročnom období.
Prevencia je základ a následky nedostatočnej starostlivosti či podcenenie problému nás vyjdú neskôr oveľa drahšie. Myslite teda na vašu pokožku v predstihu a nezabúdajte používať SPF krémy s vysokou ochranou a nielen na tvár. Škvrny sa vo veľkom objavujú aj na rukách, krku a dekolte. SPF krém by mal mať ľahkú textúru, aby bol príjemný na každodenné aplikovanie.
Náš tip:
Zvlášť po lete, keď je pokožka častejšie vystavovaná ostrému slnku, je vhodné do kozmetickej rutiny zaradiť anti-pigmentové kozmetické produkty, ktoré vyrovnávajú tón pleti, alebo navštíviť kozmetičku či dermatológa, ktorí zvolia vhodné ošetrenia.
