Druhého septembra nastúpia deti opäť do školy. Prvý deň môže byť stresujúci nielen pre malých prvákov, ale aj ich starších spolužiakov.
Psychologička BEÁTA SEDLAČKOVÁ z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) v rozhovore pre SME radí rodičom, ako zvládať úzkosti a obavy školákov.
„V prvom rade by sa mali rodičia postarať sami o seba, aby potom neprenášali na dieťa svoje obavy a strachy, ale dôveru. Je dôležité, aby si verilo, že to zvládne,“ hovorí odborníčka.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako upraviť spánkový režim bez stresu.
- Kedy je najlepší čas začať s prípravou do školy.
- Ako by mal vyzerať posledný týždeň prázdnin.
- Čo robiť, ak je dieťa pred nástupom do školy nervózne a má obavy.
- Ako zvládnuť ranné vstávanie.
- Či ísť na začiatku školského roka s deťmi na dovolenku.
Do začiatku školského roka zostáva niekoľko dní. Myslíte si, že sa už všetkým deťom skončil prázdninový režim?
Verím, že deti si ešte užívajú prázdniny. Považujem za veľmi dôležité, aby načerpali nové sily, zregenerovali sa, zrelaxovali a využili každý deň na to, aby sa v čo najlepšej kondícii vrátili v septembri do škôl.
Kedy je najlepší čas začať s prípravou na školský režim?
Väčšina odborníkov sa zhoduje, že by to mal byť najneskôr posledný prázdninový týždeň. Vtedy upravujeme režim tak, aby sa čo najviac priblížil tomu školskému.
Deti cez prázdniny chodievajú neskôr spávať. Ako postupne bez zbytočného stresu nabehnúť na to, aby išli skôr spať a skôr aj vstávali?
Súhlasím s tým, ako ste to povedali: ísť na to postupne. Ak dieťa väčšinu prázdninových dní chodievalo spávať neskoro, tak ťažko môžeme od neho chcieť, aby zo dňa na deň išlo spať o ôsmej.
Snažme sa o to v spolupráci s ním, vysvetľujme mu, prečo to robíme, a čas postupne skracujeme tak, aby sme sa priblížili k tomu, ako to je počas školského roka.
Hovorili ste, že až ten posledný prázdninový týždeň by mal byť prípravný. Ako by mal vyzerať napríklad pre prvákov? Ako docieliť, aby sa cítili pripravení a pokojní pred začiatkom školského roka?
Dieťa by malo pociťovať čo najmenší tlak od rodičov. Chcela by som sa prihovoriť za to, aby nebola zanedbaná najmä psychická stránka. Psychickú pohodu a dobré duševné zdravie detí považujeme za veľmi dôležité v úspešnom školskom procese nielen na začiatku roka.
V prvom rade by sa mali postarať rodičia sami o seba, o vlastné mentálne zdravie, aby neprenášali na dieťa svoje obavy a strachy, ale aby doň vkladali dôveru. Pre dieťa je dôležité, aby si verilo, že to zvládne.
Neodporúčam snažiť sa posledný týždeň dohnať to, čo sa nestihlo počas roka, keď bolo dieťa ešte predškolákom. Za týždeň sa to nedá. Môže byť však pripravované na školu hravou formou, či už prostredníctvom vzdelávacích aplikácií, alebo hier.